Euromonitor to brytyjska firma, która zajmuje się badaniami rynku i najnowszych trendów. Co roku publikują listę 100 najpopularniejszych miast minionego roku. Najnowsze zestawienie niewiele różni się ubiegłorocznego, chociaż pewną zmianę w branży turystycznej.

Europa wciąż jest najchętniej wybieranym kierunkiem przez podróżników z całego świata. W rankingu wymieniono aż 40 europejskich miast. Paryż znalazł się na pierwszym miejscu po raz drugi z rzędu. Stolica Francji została doceniona za to, jak radzi sobie z wyzwaniami i problemami.

W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 8 miast z Europy

Euromonitor tworzy swój ranking na podstawie kilku najważniejszych czynników. To między innymi infrastruktura, zrównoważony rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo oraz gospodarka kraju. Analitycy zwracają również uwagę na poziom cyfryzacji miasta, potencjał inwestycyjny i rozwój technologiczny.

Rynek podróżniczy został podczas pandemii koronawirusa wywrócony do góry nogami. Przed 2020 rokiem to kraje azjatyckie były najchętniej wybierane. Przez ostatnie dwa lata jednak w większości krajów Azji obowiązywał tzw. twardy lockdown i turyści nie mogli przekraczać granicy, takich krajów jak Tajlandii, Wietnamu, czy Indonezji, które dawniej były rajem dla wszystkich typów podróżników.

Co ciekawe, nowy raport pokazuje, że pomimo zmian w globalnej turystyce i poluzowaniu większości obostrzeń, to Europa cieszy się niezwykłą popularności. Aż 8 państw z tego kontynentu znalazło się w pierwszej 10. Na 2. miejscu znalazł się Dubaj, który jednocześnie był krajem, który odwiedziło najwięcej międzynarodowych turystów.

Dubaj odwiedziło w ostatnim roku 12 milionów zagranicznych turystów

W tym roku do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyjechało ponad 12 milionów turystów. To prawie dwa razy więcej niż w 2021 roku. Duży wpływ miało na to jednak opóźnione Expo 2020, wydarzenie, które trwało od października 2021 do marca 2022 i przyciągnęło bardzo dużo turystów. „Dziesiątkę” zamyka Nowy Jork, który spadł aż o trzy miejsca w porównaniu z rankingiem z ubiegłego roku.

Chociaż na liście najpopularniejszych miast znalazło się relatywnie mało miast z Azji, Euromonitor zaznacza, że sytuacja na Wschodzie może się zmienić już w nadchodzącym roku. Świadczy o tym, chociażby fakt, że wiele miast m.in. Singapur znalazły się nawet o 30 miejsc wyżej w porównaniu z badaniem z 2021 roku.

– Azja jest regionem, który warto obserwować w 2023 roku, ponieważ powrót podróży międzynarodowych na pewno będzie miało wpływ na następny ranking – czytamy w oświadczeniu brytyjskiej firmy.

Co ma największy wpływ na sytuację w branży turystycznej?

Eksperci twierdzą, że duży wpływ na sytuację na rynku turystycznym ma szalejąca inflacja, kryzys gospodarczy, niepewna sytuacja geopolityczna, wojna w Ukrainie i znacznie wyższe ceny biletów lotniczych niż jeszcze kilka lat temu. Przedstawiciele firmy Euromonitor przyznają, że 2022 rok był relatywnie dobry dla branży turystycznej. Jednak droga do pełnego powrotu do sytuacji sprzed pandemii jest długa, a kluczowe będzie wsparcie rządowe.

30 najpopularniejszych miast 2022 roku:

 1. Paryż
 2. Dubaj
 3. Amsterdam
 4. Madryt
 5. Rzym
 6. Londyn
 7. Monachium
 8. Berlin
 9. Barcelona
 10. Nowy Jork
 11. Praga
 12. Lizbona
 13. Mediolan
 14. Los Angeles
 15. Singapur
 16. Wiedeń
 17. Frankfurt
 18. Dublin
 19. Sztokholm
 20. Tokio
 21. Florencja
 22. Orlando
 23. Ateny
 24. Abu Zabi
 25. Stambuł
 26. Seul
 27. Wenecja
 28. Zurych
 29. Toronto
 30. Miami

Źródło: Euromonitor