Najpiękniejsze zabytki świata: Hagia Sophia


Fot. Getty Images

Najpiękniejsze zabytki świata bardzo często są obiektami sakralnymi. Haga Sophia nie pełni już dziś tej funkcji, choć w przeszłości była ważną świątynią chrześcijańską, a następnie meczetem. Znajduje się w Stambule, największym mieście współczesnej Turcji.

Haga Sophia została wybudowana jako Kościół Mądrości Bożej, a jej budowa ruszyła w roku 532 naszej ery. Funkcję chrześcijańskiej świątyni pełniła aż do zdobycia Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu) przez Turków w 1453. Dobudowano do niej wtedy cztery minarety, które znajdują się tu do dziś. Zachwyca jej ogrom, kunszt budowli oraz liczne mozaiki, które zachowały się w środku. W czasie swego istnienia bazylika była wielokrotnie niszczona, jednak przetrwała w pięknym stanie, dlatego możemy ją dziś podziwiać. To jeden z przykładów architektury bizantyjskiej, których do dziś pozostało niewiele, a zarazem namacalne świadectwo wczesnego rozwoju chrześcijaństwa.

Obiekt ten bardzo często wymieniają listy wyróżniające najciekawsze zabytki świata. Jest powszechnie uznawany za najwspanialszy spośród obiektów architektonicznych powstałych w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Z pewnością warto odwiedzić go choć raz, a w miarę możliwości wrócić, by jeszcze lepiej poznać tę niezwykłą świątynię.

 

Najpiękniejsze zabytki świata: Most Karola w Pradze

Najpiękniejsze zabytki świata znajdują się niekiedy na wyciągnięcie ręki. Zalicza się do nich wspaniały Most Karola w czeskiej Pradze. Most prowadzi nad rzeką Wełtawą, łącząc praskie dzielnice o nazwach Malá Strana i Staré Město. Ma ponad pół kilometra długości i niemal 10 metrów szerokości. Jego budowa rozpoczęła się z roku 1357, most miał zastąpić poprzednią kamienną przeprawę, zmytą przez powódź. Od początku był wspaniałym i reprezentacyjnym obiektem - w okresie baroku zdobiło go 30 figur przedstawiających świętych.

Z mostem wiąże się wiele legend i wydarzeń historycznych. Przyjmuje się, że to właśnie z mostu Karola wrzucono do Wełtawy świętego Jana Nepomucena. Do dziś figura świętego zdobi most, a każdy, kto jej dotknie, według wierzeń na pewno wróci do Pragi. Natomiast kamień węgielny pod budowę mostu wmurowany został o godzinie 5:31 rano, która została wskazana jako najkorzystniejsza przez astrologów. Na jednym z końców mostu znajduje się wieża mostowa z rzeźbami pochodzącymi z XIV wieku.

W artykułach wymieniających najsłynniejsze zabytki świata bardzo często pojawia się Most Karola. To jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji miasta, które jest przecież pełne wspaniałych obiektów architektonicznych. Most jest otwarty jedynie dla ruchu pieszych i bardzo wiele osób przechadza się nim, podziwiając panoramę Pragi oraz ciesząc się nastrojowym światłem latarni. Warto zobaczyć go zarówno w dzień, jak i w nocy! Trzeba jednak spodziewać się tłumów - codziennie tysiące turystów spacerują w tym niezwykłym miejscu.