Biorąc pod uwagę obiekty z całego świata naprawdę trudno jest stworzyć listę obejmującą najpiękniejsze zabytki świata, która choćby zbliży się do obiektywności. Poniżej przedstawiamy bardzo subiektywną listę tych, które przez wielu podróżników, ale i historyków sztuki uważane są za najcenniejsze zabytki świata. Znajdują się na różnych kontynentach, dalej i bliżej Polski. Być może warto zainspirować się nimi na kolejną podróż?

Najpiękniejsze zabytki świata: Hagia Sophia


Fot. Getty Images

Najpiękniejsze zabytki świata bardzo często są obiektami sakralnymi. Haga Sophia w przeszłości była ważną świątynią chrześcijańską, a następnie meczetem. Znajduje się w Stambule, największym mieście współczesnej Turcji.

Haga Sophia została wybudowana jako Kościół Mądrości Bożej, a jej budowa ruszyła w roku 532 naszej ery. Funkcję chrześcijańskiej świątyni pełniła aż do zdobycia Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu) przez Turków w 1453. Dobudowano do niej wtedy cztery minarety, które znajdują się tu do dziś. Zachwyca jej ogrom, kunszt budowli oraz liczne mozaiki, które zachowały się w środku. W czasie swego istnienia bazylika była wielokrotnie niszczona, jednak przetrwała w pięknym stanie, dlatego możemy ją dziś podziwiać. To jeden z przykładów architektury bizantyjskiej, których do dziś pozostało niewiele, a zarazem namacalne świadectwo wczesnego rozwoju chrześcijaństwa.

Obiekt ten bardzo często wymieniają listy wyróżniające najciekawsze zabytki świata. Jest powszechnie uznawany za najwspanialszy spośród obiektów architektonicznych powstałych w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Z pewnością warto odwiedzić go choć raz, a w miarę możliwości wrócić, by jeszcze lepiej poznać tę niezwykłą świątynię.

Najpiękniejsze zabytki świata: Most Karola w Pradze

Najpiękniejsze zabytki świata znajdują się niekiedy na wyciągnięcie ręki. Zalicza się do nich wspaniały Most Karola w czeskiej Pradze. Most prowadzi nad rzeką Wełtawą, łącząc praskie dzielnice o nazwach Malá Strana i Staré Město. Ma ponad pół kilometra długości i niemal 10 metrów szerokości. Jego budowa rozpoczęła się z roku 1357. Most miał zastąpić poprzednią kamienną przeprawę, zmytą przez powódź. Od początku był wspaniałym i reprezentacyjnym obiektem – w okresie baroku zdobiło go 30 figur przedstawiających świętych.

Z mostem wiąże się wiele legend i wydarzeń historycznych. Przyjmuje się, że to właśnie z mostu Karola wrzucono do Wełtawy świętego Jana Nepomucena. Do dziś figura świętego zdobi most, a każdy, kto jej dotknie, według wierzeń na pewno wróci do Pragi. Natomiast kamień węgielny pod budowę mostu wmurowany został o godzinie 5:31 rano, która została wskazana jako najkorzystniejsza przez astrologów. Na jednym z końców mostu znajduje się wieża mostowa z rzeźbami pochodzącymi z XIV wieku.

W artykułach wymieniających najsłynniejsze zabytki świata bardzo często pojawia się Most Karola. To jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji miasta, które jest przecież pełne wspaniałych obiektów architektonicznych. Most jest otwarty jedynie dla ruchu pieszych i bardzo wiele osób przechadza się nim, podziwiając panoramę Pragi oraz ciesząc się nastrojowym światłem latarni. Warto zobaczyć go zarówno w dzień, jak i w nocy! Trzeba jednak spodziewać się tłumów – codziennie tysiące turystów spacerują w tym niezwykłym miejscu.

Najpiękniejsze zabytki świata: Katedra w Bordeaux

Najpiękniejsze zabytki świata znajdują się także we Francji. Spośród tamtejszych pięknych, gotyckich katedr naprawdę trudno jest wybrać tę "najpiękniejszą". Raz rozpoczęte spory mogłyby trwać latami, dlatego proponujemy w tym zestawieniu zwiedzenie katedry Saint Andre w Bordeaux. To naprawdę stara świątynia – ukończono ją wraz z końcem XI wieku. Wzorowano ją na katedrze Notre Dame w Paryżu, choć według niektórych przerosła ją wspaniałością. Podobnie jak w historii licznych średniowiecznych kościołów, także katedra w Bordeaux była wiele razy przebudowywana i rozbudowywana.

Zachwyca już sam bogato zdobiony front katedry, pokryty licznymi płaskorzeźbami przedstawiającymi postaci i sceny biblijne. Konstrukcja katedry jest typowa dla gotyku, ażurowa i delikatna. Jednym z najsłynniejszych i zarazem najcenniejszych obiektów wewnątrz kościoła są organy. Zachowane wyposażenie kościoła jest bogate i imponujące – zwiedzający zobaczą liczne obrazy i rzeźby. Z dzwonnicy stojącej obok kościoła można podziwiać panoramę całego miasta.

Mając na względzie zabytki całego świata, trudno jest wytypować tylko jedną katedrę średniowieczną. Ta z pewnością zachwyci wielu miłośników gotyku zarówno zewnętrzną architekturą, jak i wystrojem wnętrz. Można ją zwiedzić samodzielnie lub z przewodnikiem, który wtajemnicza turystów w historię.

Najpiękniejsze zabytki świata: Pałac w Wersalu

Najpiękniejsze zabytki świata to lista, która nie mogłaby obyć się bez słynnego Wersalu. To już druga pozycja rodem z Francji (która w swoich granicach ma liczne najcenniejsze zabytki świata). Najsłynniejszym obiektem w tym regionie jest oczywiście pałac wersalski. To istniejący do dziś symbol francuskiej monarchii absolutnej. Od roku 1682 pałac pełnił funkcję oficjalnej siedziby króla Francji. Wcześniej jednak zaprojektowało go i wybudowało kilku słynnych, wspaniałych architektów. W pałacu istnieje 700 pomieszczeń. Oprócz architektury samego obiektu zachwyt budzi też pieczołowicie zaplanowany park zajmujący 800 ha, z ogromnym ogrodem i licznymi fontannami.

Początkowo w tym miejscu stał nieduży zameczek myśliwski króla Ludwika XIII. On i jego następca, Ludwik XIV, często urządzali polowania w okolicznych lasach. To właśnie Ludwik XIV, zwany później Królem Słońce, postanowił przebudować pałac w Wersalu i nadać mu nowego charakteru. Rozpoczął się okres świetności Wersalu, który zakończyła dopiero krwawa rewolucja francuska.

Dziś pałac wersalski odwiedza 7 milionów turystów rocznie. Zwiedzać można 120 z 700 pomieszczeń. Z jednej strony, procent powierzchni udostępnionej do zwiedzania jest niewielki, z drugiej – to wystarczająco, by spędzić tu cały długi dzień. Zdecydowanie warto poświęcić ten czas, by dotknąć żywej historii Francji w jej najciekawszym okresie. Rozmach, z jakim zbudowano pałac i przylegające do niego obiekty do dziś zapiera dech w piersiach i uświadamia, jak potężna była władza królewska we Francji.

Najpiękniejsze zabytki świata: Angkor Wat

Najpiękniejsze zabytki świata to nie tylko Europa. Pora na drugi azjatycki obiekt w tym zestawieniu: potężną świątynię Angkor Wat. to najlepiej zachowana świątynia w kompleksie Angkor, czyli na terenie państwa Khmerów, istniejącego od roku 802 do roku 1432. Świątynia znajduje się na terenie dzisiejszej Kambodży. Słowa "Angkor Wat" oznaczają nie mniej, nie więcej, jak „Świątynia Miejska”. Jej budowę zlecił Surjawarman II ku czci Wisznu, bóstwa hinduskiego. Wliczając otaczającą ją fosę oraz mury, świątynia zajmuje powierzchnię 2,08 km², a najwyższa z jej wież liczy 65 metrów.

Świątynia Angkor Wat to żywa historia. Znajduje się w niej między innymi kamienny "arras", który ma 600 m długości i przedstawia ponad 20 000 postaci z mitów i legend, a także eposów indyjskich. Na ścianach budowli przedstawiono także dworskie życie. Wiemy dziś, że reliefy widoczne w świątyni były pokryte wieloma kolorami, w tym złotym. Nad wszystkim górował posąg boga Wisznu na grzbiecie świętego ptaka Garudy.

Wymieniając skarby świata nie sposób zapomnieć o imponującej Angkor Wat. Aby zwiedzić pozostałości kompleksu w całości, warto zaplanować kilkudniowy pobyt w tym miejscu. W całym kompleksie znajduje się około 100 świątyń zachowanych w różnym stopniu. Do bram kompleksu Angkor można dostać się z pobliskiego miasta Siem Reap.

Najpiękniejsze zabytki świata: Wielki Mur Chiński

Najpiękniejsze zabytki świata bywają nietypowe. Trudno nie zaliczyć do nich Wielkiego Muru Chińskiego. Nie jest tylko sam mur, ale cały system obronny, w skład którego wchodzą forty, wieże obserwacyjne, zapory naturalne, a także fragmenty murów ziemnych, murowanych i kamiennych. Pierwotnie system rozciągał się na długości 2400 km. Powstał, by chronić Północne Chiny przed postarzającymi się najazdami ludów Wielkiego Stepu. Początek rozbudowy tych fortyfikacji datuje się na III wiek przed naszą erą.

Wielki Mur Chiński powstawał na przestrzeni wielu lat. Zapory wznoszono w zależności od bieżącej potrzeby. Zachodnia cześć muru chroniła też Jedwabny Szlak. W XVII wieku dynastia Ming została pokonana przez Mandżurów, a w wyniku tego zdarzenia Mur Chiński znalazł się  na terenie jednego państwa i utracił znaczenie obronne i strategiczne.

Tylko niewiele fragmentów Wielkiego Muru Chińskiego jest dziś w na tyle dobrym stanie technicznym, by mogli je zwiedzać turyści. Mur został wpisany na listę UNESCO w roku 1987, jako największy obiekt tego typu na świecie. Mimo, że dawno już utracił swoją świetność, nadal rozpala wyobraźnię podróżujących i wiele osób marzy, by stanąć kiedyś na jego grzbiecie.