Od wielu miesięcy siedzimy zamknięci w domach, co z pewnością nie sprzyja naszemu samopoczuciu. Część fanów podróży już zaczęła planować przyszłe wyjazdy, podczas gdy inni coraz poważniej myślą o tymczasowej przeprowadzce do innego kraju. Dzięki pracy zdalnej jest to teraz znacznie prostsze.

 

Gdzie najtaniej wynająć mieszkanie w Europie?

Zespół badawczy z Letting Agency Mashroom przygotował zestawienie pięciu najpiękniejszych europejskich miast, w których za wynajem mieszkania zapłacimy najmniej. Wyniki zaskakują, zwłaszcza biorąc pod uwagę polskie standardy.

 

5. Berlin

W stolicy Niemiec za wynajem mieszkania zapłacimy już od 79 euro za m2. Najwyraźniej na arenie międzynarodowej wcale nie jest to wygórowana cena. 

Każdego roku Berlin odwiedzają miliony turystów z całego świata. Szczególnie upodobali je sobie młodzi twórcy i weganie – to zasługa dynamicznie rozwijającej się sceny artystycznej oraz bogatej oferty gastronomicznej. Miasto nigdy nie śpi, a przyjezdni nie bez powodu porównują je do Londynu. W stolicy Niemiec, gdzie historia nienachlanie przeplata się z nowoczesnością, nie da się nudzić.

 

4. Turyn

Turyn często przyćmiewają inne włoskie metropolie, chociażby Rzym czy Mediolan, ale to miasto również warto odwiedzić ze względu na zachwycającą architekturę i regionalną kuchnię, w której nietrudno się zakochać. To też obowiązkowy punkt na trasie wycieczki wszystkich miłośników wina – w regionie rośnie wiele znanych winnic.

Według twórców zestawienia, przyjezdnych mogą również zainteresować koszty wynajmu mieszkań – cena za m2 zaczyna się od 74 euro miesięcznie.

 

3. Ostrawa

Ostrawa to trzecie co do wielkości miasto w Czechach, liczące około 297 400 mieszkańców. Średni miesięczny koszt wynajmu wynosi w tym miejscu 71 euro za m2.

Położona zaledwie 15 km od granicy z Polską Ostrawa jest najbardziej znana z rozległych kopalni węgla oraz hut – najsłynniejsza z nich to Dolni Vitkovice. W mieście nie brakuje też innych zabytków, przemysłowej architektury, fascynujących muzeów czy miejskich instalacji artystycznych.

 

2. Gyor

Położone pomiędzy trzema stolicami (Budapeszt, Wiedeń i Bratysława) Gyor jest szóstym co do wielkości miastem na Węgrzech. Centrum składa się z wąskich, krętych uliczek przeplatanych meandrującymi kanałami rzecznymi. Uwagę zwracają oryginalne stare domy zaprojektowane w różnych stylach architektonicznych.

Miesięczny czynsz w Gyor wynosi ok. 70 euro za m2.

 

1. Debreczyn

Jak ustalili badacze z Letting Agency Mashroom najpiękniejszym europejskim miastem, w którym najtaniej wynajmiemy mieszkanie jest Debreczyn. Średni miesięczny koszt wynajmu wynosi w tym miejscu ok. 69 euro za m2.

Debreczyn często jest nazywany przez Węgrów "kalwińskim Rzymem". W mieście znajdują się jedne z najbardziej znanych węgierskich zabytków, takich jak Wielki Kościół Reformowany, Muzeum Deri i Teatr Csokanai. Jest wiele powodów, dla których warto przenieść się do Debreczyna, ale turyści najczęściej wskazują na ciepło i otwartość mieszkańców.