Fascynują nas dalekie i mistyczne zakątki Azji czy wielkomiejskie życie w Nowym Jorku. Często zapominamy jak wiele pięknych i wciąż wolnych od tłumów turystów miejsc mamy dużo bliżej - w Europie i  wcale nie na szczycie, a właśnie w... dolinach. Zobacz ranking 8 najbardziej spektakularnych dolin Europy. GALERIA
 

1. Dolina Thórsmörk (Islandia)

Nazwa Thórsmörk pochodzi od imienia nordyckiego boga – Thora. To mieszczące się na Islandii miejsce kusi jednymi z najbardziej unikalnych krajobrazów na Ziemi i bez wątpienia powinno się znaleźć na listach miłośników niestandardowych kierunków. Wciśnięta pomiędzy dwa lodowce dolina, zapewnia względnie ciepły klimat, który umożliwił pojawienie się tam wielu objętych ochroną gatunków mchów, paproci, brzóz i niewielkich krzewów, co, wraz z okolicznymi wzgórzami, również czyni ją fantastycznym miejscem nie tylko do wędrówek, ale i trekkingu.

Zdjęcie: Fotolia

2. Dolina Gąsienicowa (Polska)

Ta, zaliczana do jednych z najpiękniejszych, tatrzańska dolina to świetne miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z Tatrami. Popularna zarówno latem, jak i zimą, przyjezdnym oferuje serię malowniczych krajobrazów – od lekkich, kwiecistych łąk aż po ostre, szpiczaste turnie. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów kusi przyjezdnych nie tylko z Polski, a fakt, iż położona jest z dala od terenów zurbanizowanych, czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla tych, którzy rzeczywiście szukają odpoczynku.

Zdjęcie: Fotolia

3. Dolina Rzeki Soča (Słowenia)

Udając na zachód Słowenii, niedaleko granicy z Włochami znaleźć można miejsce, które dla wielu nosi wszelkie znamiona raju. To coś dla kochających naturę i sporty ekstremalne takie jak rafting, bungee czy spływy kajakowe, ale i dla miłośników wspinaczki górskiej, która w tamtejszych warunkach jest królową wszelkich sportów. Dolina rzeki Soča to miejsce magiczne, urzekające alpejskimi szczytami i krystalicznie czystą szmaragdową wodą.

Zdjęcie: Fotolia

4. Dolina Rzeki Uvac (Serbia)

W Serbii jedna z rzek utworzyła jedną z najpiękniejszych dolin w Europie. Rzeka Uvac, bo taką nazwę nosi, i jej okolice wchodzą w skłąd tamtejszego rezerwatu przyrody, który uważany jest za jeden z najbardziej oryginalnych i spektakularnych w Europie. Nic w tym dziwnego. Oprócz majestatycznych meandrów, przy odrobinie szczęścia można tam również zobaczyć Sępa Płowego – jednego z dwóch ostatnich gatunków sępów żyjących na wolności.


 
Zdjęcie: Shutterstock

5. Dolina Ordesy (Hiszpania)

Dolina Ordesy to perła hiszpańskich Pirenejów. Znana przede wszystkim ze swojej fantastycznej rzeźby oferuje odwiedzającym skalne urwiska, zawieszone doliny i malownicze wodospady, które wręcz kuszą, aby się w nich wykąpać. Niestety, dolina znajduje się na terenie parku narodowego, co oznacza, że kąpiele nie są tam dozwolone. Ordesa ma do zaoferowania jednak znacznie więcej – liczne szlaki, zielone lasy i niepowtarzalne widoki to zdecydowanie coś, na co można liczyć docierając w to wyjątkowe miejsce.

Zdjęcie: Fotolia

6. Dolina Dervent (Turcja)

Kapadocja, jako jeden z najbardziej charakterystycznych regionów Turcji, pochwalić się może surowymi aczkolwiek niepowtarzalnymi widokami Doliny Dervent, zwanej również Różową Doliną. Miliony lat temu teren ten został pokryty przez warstwę wulkanicznej lawy, która wiekami rzeźbiona przez wiatr i deszcz ukształtowała krajobraz rodem z Marsa. Ze względu na swoje walory dolina posłużyła również jako plan zdjęciowy do Gwiezdnych Wojen.

Zdjęcie: Fotolia
 

7. Dolina Anniviers (Szwajcaria)

Malowniczo położony region Val d’Anniviers to oaza spokoju i mekka dla kochających połączenie ciszy i spektakularnych górskich krajobrazów. Stare kaplice, samotnie stojące górskie chaty i bliskość rzeki Rodan dodaje uroku alpejskiemu krajobrazowi, z którego słynie okolica. Tamtejsi mieszkańcy uzależnili od doliny swoje codzienne aktywności – żyją nie tylko z turystyki, ale i uprawiają rolnictwo górskie dając przyjezdnym możliwość zasmakowania uroków swojskiego alpejskiego życia.
 

Zdjęcie: Fotolia

 

8. Dolina Oldedalen (Norwegia)

Trzysta kilometrów na północ od Bergen, pośród setek norweskich fjordów, znaleźć można Dolinę Oldedalen – zimą zamarzniętą, latem natomiast nabierającą niezwykłego uroku. Obejmujący jej część Park Narodowy Jostedalsbreen to jedna z piękniejszych i najbardziej spektakularnych lokalizacji w tej części fjordu, bowiem na jego terenie znajduje się największy lodowiec na całym kontynencie europejskim.

Zdjęcie: Fotolia

Ranking przygotowany dzięki trivago.pl.