Galerie i muzea to dla jednych obowiązkowe punkty każdej zagranicznej wycieczki, za to inni unikają ich jak ognia. Cóż, nie każdy musi być koneserem sztuki, ale są takie dzieła, które po prostu wypada znać i skoro akurat mamy taką możliwość, to tym bardziej warto zobaczyć je na żywo. W których miastach jest najwięcej placówek kulturalnych i przestrzeni artystycznych? Odpowiedzi szukamy w najnowszym rankingu przygotowanym przez specjalistów z serwisu internetowego money.co.uk.

TOP 3 miasta na artystyczne podróże

Ranking 40 najciekawszych kulturowo i artystycznie miast powstał na podstawie szczegółowych danych. Badacze zebrali informacje dotyczące nie tylko liczby muzeów i galerii sztuki, ale też tego, jak w danych miejscach rozwija się street art oraz jak oceniane są wyższe uczelnie artystyczne. Następnie przydzielili punkty w poszczególnych kategoriach.

Na pierwszym miejscu znalazła się Wenecja z wynikiem 6,81/10. Włoskie miasto jest znane na całym świecie dzięki swoim kanałom i wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Lagunie, jednak branża artystyczna zwraca dodatkowo uwagę na imponującą architekturę i różnorodne pomniki oraz muzea.

Wenecja / fot. Getty Images

Tuż za Wenecją na drugim miejscu uplasowało się Miami. Ostatnie lata przyniosły prawdziwy rozkwit sceny artystycznej tego miasta. Dziś to już nie tylko kluby nocne i plaże, ale również, a może przede wszystkim nowa amerykańska mekka miłośników sztuki ulicznej. Street art w Miami został otagowany na Instagramie już ponad 130 milionów razy.

Podium zdecydowanie należy do Włoch. Pierwszą trójkę zamyka Florencja z perłami renesansowej sztuki i architektury oraz wieloma muzeami.

Florencja / fot. Getty Images

Gdzie najlepsze muzea i galerie?

W oczy rzuca się brak takich miast jak Rzym, Paryż czy Nowy Jork. Cóż, nie ma ich nawet w pierwszej dziesiątce. Kolejne miejsca zaskakują, podobnie jak podium. Czwartą pozycję zajął Wiedeń (i to akurat wyjątkowo nie dziwi), a dalsze kolejno: San Francisco, Kioto, Santa Fe, Seattle, Berlin i Mediolan. W sumie zestawienie składa się z 40 miast. Zabrakło w nim Polski, za to Stany Zjednoczone pojawiają się 9 razy, a Włochy 4.

Według rankingu najciekawsze kulturowo i artystycznie miasta w Europie (poza pierwszą dziesiątką) to: Londyn (11), Paryż (13), Sztokholm (15), Barcelona (18), Zurych (19), Rzym (20), Bruksela (23), Bazylea (26), Ateny (27) i Belgrad (29). Co ciekawe, stolica Serbii pokonała takie kierunki jak Pekin Czy Bangkok. Warto o tym pamiętać, podczas planowania kolejnych podróży.

Źródło: money.co.uk