Przed zaplanowaniem kolejnej podróży warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. Na kulinariach, pięknej przyrodzie, a może na poznawaniu kultury w muzeach (i nie tylko)? Jeśli na samo słowo „kultura” serce bije nam mocniej, nie musimy wyjeżdżać poza Europę. W końcu Stary Kontynent nie bez powodu jest uważany za kolebkę współczesnej sztuki i literatury. Tak naprawdę, gdzie nie pojedziemy, trafimy na zabytki czy instytucje o znaczeniu kulturalnym. Gdzie jest ich najwięcej?

Eksperci z Uswitch zbadali, ile muzeów, teatrów, zabytków i wycieczek kulturalnych przypada na 100 000 mieszkańców w europejskich miastach. Następnie przyznali punkty w skali od 1 do 10.

Gdzie na city break z kulturą w tle?

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Praga z wynikiem 9,85. Czeska stolica jest znana ze swojego piękna i wielu zabytków. Spacerując po mieście, możemy wejść do jednego z 200 historycznych parków lub skwerów. Nietrudno też o popularne punkty orientacyjne, chociażby Tańczący Dom. W sumie na 100 tys. mieszkańców Pragi przypada 15 tego typu obiektów. Pragę można zwiedzać samemu lub wybierając jedną z wycieczek o tematyce kulturalnej (3 na 100 tys. osób).

Tuż za czeską Pragą, na drugim miejscu znalazł się Amsterdam. To wyróżnienie kontrastuje z powszechną opinią o imprezowej reputacji miasta. Jak widać, ostatnie wysiłki samorządowców przyniosły efekty. Nie jest jednak zaskoczeniem, że Amsterdam to miasto sztuki, gdzie czeka na nas wiele różnorodnych muzeów: blisko 8 na 100 tys. osób. Najchętniej odwiedzane to: Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha i Dom Anny Frank.


fot. Merten Snijden / Getty Images

Muzea to nie wszystko. Stolica Holandii słynie też z zabytkowych budowli i parków o historycznym znaczeniu. Pałac Królewski, Rembrandtplein czy Vondelpar śmiało można uznać za wizytówki i obowiązkowe punkty zwiedzania miasta. Amsterdam otrzymał bardzo wysoki wynik: 9,81.

Najbardziej kulturalne miasta w Europie

Podium zamyka tętniący życiem Dublin. Miasto słusznie kojarzy się z tradycyjnymi irlandzkimi pubami. To część kultury Irlandczyków i trudno odmówić sobie wizyty w jednym z nich, kiedy jesteśmy na miejscu. Dla lepszego poznania Irlandii warto jednak poszerzyć plan podróży o zwiedzanie bardziej typowych obiektów.

W Dublinie przypada 8,5 kulturalnych punktów orientacyjnych na 100 tys. osób, w tym: katedry Kościoła Chrystusowego i św. Patryka czy muzeum w byłym więzieniu Kilmainham Gaol. Łącznie irlandzka stolica zdobyła 9,48 punktów na 10 możliwych.

fot. David Soanes Photography / Getty Images

Niemcy i Włochy dwukrotnie pojawiają się w zestawieniu. Rzym zajął 4. miejsce (9,26 pkt), a Mediolan 10. (8.27). Podobnie oceniono niemieckie miasta. Monachium znalazło się tuż za Rzymem z wynikiem 8,60. Berlin zajął 8. miejsce na równi z Londynem. Po zbadaniu wszystkich kryteriów obie stolice otrzymały po 8,38 pkt.

Warszawa lepsza od Paryża!

W rankingu nie zabrakło polskiego akcentu. 14. miejsce zajęła Warszawa, wyprzedając tym samym Paryż. To tylko potwierdza znane powiedzenie: cudze chwalicie, swojego nie znacie. Fakt, wieża Eiffla czy Katedra Notre Dame są nieporównywalnie popularniejsze na świecie od Pałacu Kultury i Nauki, jednak po przeliczeniu zabytków i instytucji kulturalnych na 100 tys. osób to Warszawa ma bogatszą ofertę. Na 100 tys. osób w stolicy Polski przypada pięć ważnych punktów orientacyjnych.

Twórcy zestawienia podkreślają też, że Warszawa była domem Chopina. Więcej o słynnym muzyku można dowiedzieć się odwiedzając Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Gnińskich. Kompozycje Polaka wybrzmiewają również podczas koncertów plenerowych, jak i w teatrach.


fot. Davide Seddio / Getty Images

Tak wygląda pełna lista TOP 15 najlepszych miast w Europie na kulturalny city break:

 1. Praga
 2. Amsterdam
 3. Dublin
 4. Rzym
 5. Monachium
 6. Kopenhaga
 7. Budapeszt
 8. ex aequo Londyn i Berlin
 9. -
 10. Mediolan
 11. Wiedeń
 12. Madryt
 13. Lizbona
 14. Warszawa
 15. Paryż

Źródła: uswitch.com