Od końca kwietnia turyści, którzy odwiedzają Wietnam, mają okazję zwiedzić kolejną, wyjątkową atrakcję. W przepięknej prowincji Son La, która graniczy z Laosem, otwarto właśnie najdłuższy szklany most świata. Jego łączna długość wynosi 632 metry i właśnie został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wietnamski most jest o ponad 100 metrów dłuższy od poprzedniego lidera

Bach Long zdeklasował tym samym poprzedniego lidera. Dotychczas najdłuższym szklanym mostem świata był most w mieście Guangdong. Długość chińskiej konstrukcji wynosi 526 m. Wietnamski rekordzista zawieszony jest 150 m nad przepięknymi lasami deszczowymi i parkiem krajobrazowym Mộc Châu.

Nazwa szklanego mostu oznacza „białego smoka”. Trzeba przyznać, że jest adekwatna, ponieważ konstrukcja robi nie mniejsze wrażenie niż mityczne stworzenie. Składa się z dwóch głównych części.

Ze szklanej ścieżki możemy podziwiać przepiękne, górskie krajobrazy i zjawiskową wietnamską dżunglę

Pierwsza część łączy zbocza gór i ma 290 m długości i 2,4 m szerokości. Druga z kolei ma 342 m długości i pełni funkcję szklanej ścieżki i punktu widokowego. To właśnie z tej części możemy podziwiać piękne, górskie krajobrazy. Warto jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa na moście obowiązuje jedynie ruch jednostronny.

Szklany most Bach Long ma dwie wieże o wysokości 30 metrów. Konstrukcję podtrzymują liny nośne koreańskiej produkcji. Architekci twierdzą, że po moście w jednym momencie może się przechadzać nawet 450–500 osób.

Most jest częścią popularnego kompleksu turystycznego

Do jego budowy wykorzystano niezwykle wytrzymałe, francuskie szkło hartowane Saint Gobain. Samo podłoże ma aż 3 warstwy tego materiału o łącznej grubości ok. 4 cm. W celu sprawdzenia wytrzymałości mostu, przejechał po nim… SUV. Co ciekawe, to już trzeci szklany most, który powstał w Wietnamie.

Most łączy pięciogwiazdkowy hotel z jaskinią Chim Than. Konstrukcja powstała we współpracy lokalnych władz z francuską firmą budowlaną. Głównym celem projektu było stworzenie obiektu, który ponownie przyciągnąłby turystów po dwóch latach lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Wietnam był bowiem przez ten czas całkowicie zamknięty dla zagranicznych podróżników. Dopiero od 15 marca zrezygnowano z kwarantanny dla turystów, a od 15 maja zniesiono konieczność wykonywania testów na COVID-19 przed przyjazdem.

Źródło: CNN