Do latarni Stilo w Osetniku idzie się wydmową ścieżką wijącą się przez sosnowy las. Można dostać się tu też na rowerze, ale bez grubych opon dających sobie radę na piachu i przełożeń niwelujących trud pokonywania wzniesienia ta wycieczka będzie więcej niż wyczerpująca. Przyjeżdżam tu często, bo to moja ulubiona latarnia morska na naszym wybrzeżu. Osamotniona, zanurzona w zapachu sosnowych igieł, morza i wilgotnego piachu. Zarządza nią, wraz z synem, Weronika Łozicka, jedna z trzech kobiet latarników w Polsce.

Stilo wzniesiono ze stalowych płyt skręconych kilkoma tysiącami potężnych śrub. To unikatowa konstrukcja – na świecie są jeszcze tylko dwie zbudowane w ten sposób. Od ponad stu lat zdobią ją trzy poziome pasy: na dole czarny, pośrodku biały, na górze czerwony. Z wysokości 75 m n.p.m. (latarnia ma 33,4 m, ale stoi na 41-metrowym wzgórzu) nadaje 12-sekundowy cykl trzech błysków przypisanych w alfabecie Morse’a literze „S” – jak Stilo.

– Światło jest zautomatyzo­wane – mówi Weronika Łozicka. – Ale trzeba doglądać, czy żarówki halogenów się nie przepaliły. Ta praca to nieustanne doglądanie sprzętu.

 

 

Owiane romantycznym nimbem, wyniesione ponad szczyty drzew i zabudowę latarnie morskie, z niepowtarzalnymi widokami na okolice, przyciągają niekończący się pochód gości. Nadal jednak pełnią funkcję nawigacyjną.

 

Morze na horyzoncie

Wytyczony kilka lat temu Szlak Latarni Morskich układa się w łagodną linię biegnącą od zachodniej do wschodniej granicy Polski. Razem to ponad 600 km – idealna trasa na długi weekend, jeżeli dysponujemy samochodem, lub na kilka dni niespiesznej jazdy rowerem.

Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Gdańsk, Krynica Morska – 15 lamp rozsianych po całym wybrzeżu.

Do najwyższej latarni nad Bałtykiem dotrzeć łatwo. To budynek w Świnoujściu sięgający niemal 70 m. Wspinam się po 308 stopniach na szczyt ceglanego okrągłego budynku, by spojrzeć na portowe doki, ogromne żurawie przeładunkowe i poruszające się dostojnym ruchem statki. Świnoujska latarnia jest blisko morza. Inne czasami oddalone są od wody o nawet kilkaset metrów, jak np. budynek w Jarosławcu położony w centrum wsi.