Różnica w stosunku do lat ubiegłych jest taka, że dostosowanie się do nowych procedur epidemiologicznych liczy się w takim zestawieniu równie mocno, co czysta karta w księdze awarii i wypadków.

- Tegorocznym wyzwaniem była niska liczba przewoźników wykonujących loty, choć w TOP20 najbezpieczniejszych z poprzedniego zestawienia aktywni byli wszyscy, choćby nawet w ograniczonym zakresie – kierujący portalem Geoffrey Thomas powiedział CNN Travel

Laury w tym roku zdobyła linia Qantas. Doceniono szczególną dbałość o jakość pracy pilotów wracających za stery maszyn, którzy obowiązkowo przechodzą kurs 6-dniowy kurs odświeżający pamięć. Jeden dzień poświęcony jest dbaniu o dobry stan psychicznych pilotów.

Australijski przewoźnik w poprzedniej dekadzie wygrywał w tym rankingu aż 6 razy. W tym roku na miejscu drugim znalazły się linie z Kataru a podium zamyka Air New Zealand. Airline Ratings prowadząc audyt bezpieczeństwa skupiał się na ostatnich 5 latach.

 

Najbezpieczniejsze linie lotnicze 2021 roku według serwisu airlineratings.com:

20. United Airlines

19. KLM

18. Lufthansa

17. Finnair

16. SAS

15. American Airlines

14. Delta Air Lines

13. Southwest Airlines

12. Hawaiian Airlines

11. Virgin Australia/Virgin Atlantic

10. British Airways

9. Cathay Pacific Airways

8. Alaska Airlines

7. Etihad Airways

6. EVA Air

5. Emirates

4. Singapore Airlines

3. Air New Zealand

2. Qatar Airways

1. Qantas

- Podróżujący są dziś z powodu pandemii bardziej wyczuleni na kwestie bezpieczeństwa. Nasze śledztwo oddaje tę potrzebę. Przy tworzeniu naszego rankingu prowadziliśmy kilka razy bardziej pogłębione śledztwo, niż wcześniej. Chodzi o różne kwestie dotyczące bezpieczeństwa, nie tylko związane z COVID-19 – wyjaśnia Thomas.

Airline Ratings stworzył też low-costową wersję rankingu bezpieczeństwa w której alfabetycznie umieścił 10 najlepszych przewoźników: Air Arabia, Allegiant, EasyJet, Frontier, Jetstar Group, Jetblue, Ryanair, Vietjet, Westjet, oraz Wizz Air.

W czasach pandemii nie mogło zabraknąć zestawienia dotyczącego linii najdokładniej przestrzegających kwestii bezpieczeństwa epidemiologicznego. W alfabetycznym porządku są to:

Air Baltic

Air New Zealand

Alaska Airlines

 All Nippon Airways

AirAsia

British Airways

Cathay Pacific Airways

Delta Air Lines

Emirates, Etihad Airways

Eva Air, Japan Airlines

Jetblue, KLM, Korean Airlines

Lufthansa, Singapore Airlines

Southwest, Qatar Airways

Westjet

​