Amulety, talizmany, zaklęcia – znane na całym świecie od zawsze służyły ludziom do zaczarowywania rzeczywistości. Bo nie trzeba być w „czepku urodzonym”, żeby przyciągnąć szczęście. Można wziąć los we własne ręce – szczególnie z tym zestawem sprawdzonych sposobów z różnych kultur.

1. Łapacz snów

Marzenia się spełniają – szczególnie gdy je złapiemy. Do tego właśnie służy wywodzący się z tradycji Indian północnoamerykańskich łapacz snów. Amulet wieszano przy wejściach do domów oraz nad posłaniami, by pośredniczył między światem snów a rzeczywistością. Łapacz snów zyskał międzynarodową sławę za sprawą ruchów panindiańskich w latach 60. i 70. Nie-Indianie często traktują go jako talizman przynoszący szczęście bądź ozdobę – którą można zawiesić na framudze drzwi lub na lusterku samochodowym.

ABY ZADZIAŁAŁO:
Zawieś tam, gdzie śpisz najczęściej. Kolorowych snów!

2. Żucza przysługa

Towarzyszył faraonom nawet w grobie – skarabeusz, symbol nieśmiertelności, a obecnie jedna z najbardziej popularnych pamiątek znad Nilu. W starożytnym Egipcie wytwarzany z kamienia lub fajansu amulet miał chronić przed złą energią. Inna legenda głosi, że Napoleon Bonaparte znalazł fi gurkę skarabeusza podczas wyprawy do Egiptu. Od tego czasu jego potęga tylko rosła, aż do momentu gdy przed bitwą pod Austerlitz żuk gdzieś się zgubił – jaki był tego skutek, znamy z historii.

ABY ZADZIAŁAŁO:
Trzeba uważać, żeby nie zgubić!

3. Dłoń Fatimy

Dla muzułmanów – „dłoń Fatimy”, córki proroka Mahometa. Dla wyznawców judaizmu – „ręka Miriam”, siostry Mojżesza. Popularny na Bliskim Wschodzie amulet jest ochroną przed „złym okiem”, a idealny układ linii papilarnych na dłoni sprawia, że posiadacz amuletu podejmuje tylko właściwe decyzje.

ABY ZADZIAŁAŁO: Zawiesić na szyi i nie rozstawać się z amuletem szczególnie na życiowych rozstajach.

4. Przyjaciel z ogrodu

W germańskich legendach te dobre skrzaty choć były niezauważane przez ludzi, pomagały im w trudnych sytuacjach i domowych obowiązkach. W dzisiejszych czasach, oprócz sezonowego zatrudnienia w pracowni św. Mikołaja, krasnale na co dzień przynoszą szczęście w każdym domu, w którym się znajdą.

ABY ZADZIAŁAŁO:
Należy wcześnie chodzić spać, bo skrzaty ożywają , gdy nie ma wokół nich ludzi.

5. Czterolistna klasyka

Najsłynniejszy symbol szczęścia – rzadko występująca mutacja pospolitej koniczyny – zawdzięcza swoją sławę św. Patrykowi, który używał tej rośliny, aby wyjaśniać wątpliwości dotyczące istnienia Boga w trzech osobach. Znalezienie w dniu św. Patryka czterolistnej koniczyny wzmaga jej działanie. Jednak w pozostałe dni również jest skuteczna.

ABY ZADZIAŁAŁO: Należy ją najpierw znaleźć – to niełatwe zadanie. W sam raz na długie letnie dni.

6. Oko w oko

„Oko proroka”, czyli spolszczone Nazar Bonjuk, to najpopularniejszy amulet w Turcji, ale spotkać go można też w wielu krajach arabskich. Jego historia wywodzi się z przedmuzułmańskich wierzeń ludowych, według których oko miało chronić przed „złym spojrzeniem” – zawiścią, zazdrością, złymi życzeniami wysyłanymi przez wrogów. Jak? Odrzucając je do nadawcy. Jeśli oko pęknie, nie zgłaszajmy reklamacji. To znak, że spełniło swoje zadanie, odbijając nieprzychylny los.

ABY ZADZIAŁAŁO: Powinno być wykonane z błękitnego  szkła – to jak certyfikat.
7. Podaj łapę

W Japonii można go spotkać wszędzie – na sklepowych witrynach, deskach rozdzielczych samochodów, przy wejściu do domów. Maneki Neko, czyli dosłownie „witający kot”, to najpopularniejszy symbol szczęścia w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego historia sięga XVII w. i od tego czasu fi gurka tylko zyskuje na popularności. Jeśli kot ma podniesioną prawą łapę – przyciągnie pieniądze, jeśli lewą – gości.

ABY ZADZIAŁAŁO: W zależności od oczekiwanych rezultatów – należy postawić na progu domu lub w biurze… i kupić większy portfel.

8. Im dłuższa, tym lepsza

Chińczycy szukają szczęścia w prostych czynnościach – również w jedzeniu. W niektórych częściach Chin przyszłe losy mogą zależeć od kształtu składników posiłków. Szczególnie istotne są tu makarony – długie nitki reprezentują długowieczność, dlatego nie wolno ciąć ich na drobniejsze kawałki! Im dłuższa kluska, tym dłuższe życie!

ABY ZADZIAŁAŁO: W trakcie posiłku należy się upewnić, że nitka makaronu jest w całości owinięta wokół pałeczki.

9. Siła trąby

Słynące  z długowieczności, słonie są symbolem przezwyciężenia śmierci. Swą popularność amulety z trąbą zawdzięczają wierzeniom hinduistycznym, a konkretnie postaci dobrotliwego boga Ganeszy – syna Sziwy i Parwati, który w ikonografi i jest przedstawiany jako człowiek z głową słonia. Dzięki figurce zwierzęcia (albo Ganeszy) na półce powinny się nam udzielić jego moce – mądrość, potęga, inteligencja, siła i spokój.

ABY ZADZIAŁAŁO:
W Europie jest przekonanie, że trąba musi być podniesiona do góry. Sprawdziliśmy: w Azji nic o tym nie wiedzą.

10. Studnia szczęścia

W starożytnym Rzymie małe podarki dla bogów miały utrzymywać przyrodę w równowadze. I tak władcy mórz przychylnym okiem patrzyli zwłaszcza na złote monety. Pozostałością tego rytuału jest znany w Europie zwyczaj wrzucania pieniędzy do wody. Warunek? Trzeba spojrzeć w taflę i pomyśleć życzenie. Spełnienie gwarantowane! Nawet jeśli morską głębinę zastąpiła miejska fontanna.

ABY ZADZIAŁAŁO:
Uwaga! W Rzymie nie tak łatwo przekupić bogów – tamtejsze bóstwa nie akceptują daru mniejszego niż trzy monety.