Choć Bawaria kojarzy się nam przede wszystkim z malowniczymi wioskami i Oktoberfestem, corocznym świętem piwa, jest ona również idealną destynacją dla zapalonych narciarzy. To właśnie tutaj, w Garmisch-Partenkirchen, 1 stycznia każdego roku odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni – najbardziej prestiżowego turnieju w skokach narciarskich. Powodów, by zimą odwiedzić Bawarię, jest zdecydowanie więcej.

 

Na narty do Bawarii

Istnieje wiele powodów, dla których warto w tym sezonie zimowym wybrać się do Bawarii. Kilometry tras zjazdowych i biegowych, zapierające dech widoki na ośnieżone szczyty, nowoczesne wyciągi – niemieckie stacje narciarskie to raj dla pasjonatów zimowego szaleństwa. Przede wszystkim Alpy Bawarskie są równie piękne co pozostałe alpejskie pasma górskie, a jednak geograficznie bliższe polskim pasjonatom nart. Przekłada się to bezpośrednio na długość podróży, ale też na czas, jaki ostatecznie spędzimy na stoku podczas urlopu.

Innym powodem są ceny skipassów. Jak podaje portal skiinfo.pl, ceny karnetów narciarskich w wielu alpejskich ośrodkach poszły znacznie w górę – średnio o 5 euro w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na tle ośrodków szwajcarskich i francuskich znacząco wyróżnia się Górna Bawaria – dostępny na jej terenie karnet „Alpen Plus” jako jedyny z ocenianej pięćdziesiątki najpopularniejszych skipassów nie zmienił w tym sezonie swojej ceny.

 

Szusowanie z karnetem „Alpen Plus”

Karnet „Alpen Plus” umożliwia swobodną jazdę po stokach czterech sąsiadujących ze sobą terenów narciarskich, dając dostęp łącznie do 89 kilometrów tras narciarskich połączonych 43 wyciągami. Wallberg (790-1580 m n.p.m.) to propozycja dla wprawnych narciarzy – mimo że region dysponuje zaledwie 3 kilometrami tras, są one raczej trudne. W ofercie regionu znajdują się dwa szlaki klasyczne i jeden przeznaczony dla biegów wysokogórskich, do tego dwie trasy do skatingu oraz tor saneczkowy mający 6,5 kilometra.

Spitzingsee-Tegernsee (980-1580 m n.p.m.) znajduje się na terenie wokół gór Stümpfling i Rosskop, 7 kilometrów od jeziora Schliersee. Dysponuje 20 kilometrami tras narciarskich, głównie na łagodnych i średnich stokach, jest też odpowiednią destynacją dla miłośników freestyle’u – na jego terenie, przy wyciągu Nordhanglift, znajduje się najlepszy snowpark w regionie z przeszkodami w postaci boxów, kickerów i elementów jibbowych.

Teren narciarski Skiparadies Suderfeld (850-1563 m n.p.m.), znajdujący się w pobliżu miejscowości Bayrischzell i zaledwie około 80 kilometrów od stolicy Bawarii – Monachium, jest propozycją dla rodzin z dziećmi. Mamy tu aż 32 kilometry tras zjazdowych, w tym 5 kilometrów tras łatwych, 24 kilometry średnich i 3 kilometry trudnych, znajdziemy też bogatą ofertę après-ski: liczne restauracje, bary i chatki narciarskie.