Pandemia mocno wpłynęła na branżę turystyczną. Jeszcze do niedawna wiele popularnych krajów było zamkniętych dla podróżnych z zagranicy. Te dwa lata zmieniły również nasze podejście do turystyki i przyczyniły się do rozwinięcia nowych trendów, w tym podróży kamperami.

Ludzie zwrócili się w stronę mikropodróży i turystyki lokalnej. Chcą być blisko natury, a z dala od zatłoczonych kurortów, popularnych destynacji turystycznych. Wszyscy szukają unikalnych przeżyć i wyjątkowych wspomnień. To, co jest kwintesencją turystyki karawaningowej, to fakt, że w podróż można się wybrać o każdej porze roku. Nie przejmować się pogodą za oknem. Zmieniać plany w każdej chwili. Nie ma ograniczeń co do miejsca czy godzin, czy problemów z odwołanymi lotami – wymienia Katarzyna Jedlińska, dyrektor Campiri.pl, serwisu oferującego kampery na wynajem.

Podróże kamperami to nowy turystyczny trend w Polsce

Z ostatnich badań wynika, że aż 66% Polaków chciałoby spróbować tego sposobu podróżowania. Karawaning, wbrew pozorom wcale nie musi być drogi i niedostępny. Dzięki platform do wypożyczania użytkownicy mogą w zaledwie kilka kliknięć wynająć jeden z ponad dziesiątek kamperów w całej Polsce.

Kampery cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W 2021 r. w Polsce zarejestrowano niemal 5 tys. takich pojazdów. Według prognoz w tym roku przybędzie ich nawet 8 tys. To rekord. Jeśli chcemy wypożyczyć kampera na majówkę lub wakacje, musimy się pospieszyć. Według badań 53% Polaków jest gotowych podróżować więcej niż przed pandemią. Rezerwacji przybywa, a pojazdów może nie starczyć dla wszystkich chętnych.

Spieszmy się wynajmować kampery

Silny wpływ na dostępność pojazdów i ich cenę ma obecnie wywołana przez Rosję wojna w Ukrainie. Do tego dochodzi kilka innych czynników hamujących jeszcze szybszy wzrost rynku.

– Rosnące ceny paliwa i niekorzystny kurs euro oczywiście wpływają na cenę kamperów. Należy też pamiętać, że kampery w Polsce są droższe niż w wielu innych krajach europejskich, bo do cen trzeba doliczyć 18,6% akcyzy (w przypadku silników powyżej 2 litrów). Dodatkowo pozostają jeszcze echa pandemii, która spowodowała niedobór komponentów niezbędnych do produkcji kamperów, a co za tym idzie duże problemy z dostawami – zauważa Michał Dąbrowski dyrektor salonu Warszawskie Centrum Caravaningu.

f
ot. Peter Cade / Getty Images

Co ciekawe, kampery dla wielu osób są już nie tylko wakacyjnymi domami na kółkach, ale też mobilnymi biurami. Wzrost zapotrzebowania również wpływa na spadek ich dostępności.

– Widząc zainteresowanie pojazdami kempingowymi na rynku, zamówiliśmy na ten sezon dużo więcej kamperów i przyczep. Nie wszystkie zamówienia na ten rok zostały jednak zrealizowane, część z nich ma przesunięte terminy realizacji, ale i tak mamy na placu szeroką gamę pojazdów – zapowiada Michał Dąbrowski.

Szczyt sezonu to wiosna i lato. W ubiegłym roku nowe kampery rejestrowano również w lutym i listopadzie, co świadczy o tym, że każda pora roku jest dobra na taką podróż.

Zaplanuj podróż kamperem

Gdzie Polacy najchętniej podróżują kamperem? To zależy od tego, na jak długo wynajmujemy pojazd.

Jeśli klienci wypożyczają kampera na 3–4 dni, to zostają w Polsce i jadą do mniej turystycznych miejsc, niż to się dzieje w wakacje. Jeśli natura, to coś bliżej jeziora, a czasem zwiedzanie miejskie. Ostatnio modne jest np. Roztocze. Jeśli jednak wypożyczają auto na 2 tygodnie lub więcej, z reguły wybierają kierunki zagraniczne, takie jak Chorwacja, Hiszpania, Włochy czy Grecja – mówi Katarzyna Jedlińska.


fot. Thomas Barwick / Getty Images

Specjalna infrastruktura turystyczna – na przykład szlaki dla kamperów z punktami gastronomicznymi – dopiero rozwija się w Polsce. Za wzór możemy wziąć na przykład Norwegię, gdzie na zmotoryzowanych podróżnych czeka ogromna liczba kempingów. Podobnie jest w Szwajcarii, Danii, Słowenii czy w Austrii, a od niedawna również w Czechach.