Co znajdziemy w Muzeum Dobranocek?

Muzeum Dobranocek to obiekt skierowany do całych rodzin. Zapewni on zabawę i rozrywkę małym i dużym dzieciom, a także dorosłym. Dzieci uwielbiają postacie z bajek. Dorośli mogą sobie przypomnieć czasy dzieciństwa, gdy po całym dniu zabawy na podwórku wracali do domu na wieczorynkę. Mieszkańcy Rzeszowa i goście odwiedzający miasto mogą się więc zatrzymać na chwilę w bajkowym świecie.

Kolekcja eksponatów należy do właściciela muzeum – Wojciecha Jamy. Zgromadził oryginalne kukiełki z łódzkiego Studia Małych Form filmowych Se-Ma-For. Znaleźć tam można folie z kadrami bajek: „Bolek i Lolek”, „Miś Kudłatek”, „Reksio” i „Porwanie Baltazara Gąbki”. Znajdują się tam kukiełki, odgrywające najbardziej popularne role bajkowe. Są to: Miś Coralgol, Miś Uszatek, Jacek i Agatka, Gąska Balbina, Koziołek Matołek, Mały Pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek i bohaterowie „Plastusiowego pamiętnika” i „Kolorowego świata Pacyka”.

Oprócz kukiełek i folii są tam zgromadzone:

  • komiksy
  • książki 
  • znaczki
  • gry planszowe w tematyce bajek
  • przypinki
  • artykuły szkolne z postaciami
  • figurki
  • plakaty kinowe i teatralne
  • filmowe przedmioty codziennego użytku: talerze, kubki, zegary.

Wszystko to można znaleźć i obejrzeć w muzeum bajek. Rzeszów może się więc poszczycić pokaźną kolekcją ciekawostek ze zbiorów filmowych. Da się tam znaleźć nawet opakowania po artykułach spożywczych i kosmetykach.

Oprócz polskich bohaterów bajek można dostrzec w muzeum także rekwizyty z zagranicznych filmów dla dzieci. Mają one związek z takimi zagranicznymi produkcjami jak: „Krecik”, „Smerfy”, „Wilk i Zając”, „Pszczółka Maja” oraz „Muminki”. Jest to jedyna w Polsce placówka, która posiada zebrane zbiory filmowe z polskiej i światowej dziecięcej sztuki animacji. Każdy eksponat jest tematycznie powiązany i poustawiany w gablotach.

Muzeum Dobranocek: godziny otwarcia, czas zwiedzania i cena

Zwiedzający zaproszeni są od wtorku do niedzieli. W tych dniach zapoznamy się ze zbiorem zabawek w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Godziny otwarcia zróżnicowane są w zależności od dni szkolnych oraz czasu ferii i wakacji.

W roku szkolnym, w poniedziałki Muzeum Dobranocek jest nieczynne. Od wtorku do piątku można je odwiedzać w godzinach 9:00 – 17:00. W weekend od 10:00-18:00.
W czasie ferii i wakacji można zwiedzać muzeum od poniedziałku do piątku od 9:00-17:00. W soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.

Bilet normalny kosztuje 12 złotych, ulgowy 6 złotych. Ekspozycję można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych wyznaczonych przez Muzeum Dobranocek. Cennik za oprowadzanie z przewodnikiem wynosi 25 zł dla grup i 35 zł indywidualnie.

Muzeum przewidziało bilety ulgowe dla uczniów i studentów, emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych. Nauczyciele i wychowawcy także uzyskują zniżkę. Bilety ulgowe przysługują grupom zorganizowanym powyżej 15 osób. Dobrze jest mieć ze sobą dokument potwierdzający zniżkę, do okazania w kasie biletowej.

Grupy zorganizowane najlepiej jest umawiać telefonicznie. Maksymalnie liczyć mogą one liczyć 25 osób. W jednym czasie w muzeum może przebywać 50 osób, podzielonych na dwa zespoły. Jedna grupa zawsze zwiedza ekspozycję, gdy druga ogląda dobranocki. Czas zwiedzania to minimum 15 minut. Warto jednak przeznaczyć na muzeum więcej wolnego, aby dokładnie zapoznać się z prezentowaną ekspozycją.

Muzeum Dobranocek przygotowało wystawę stałą i czasową dotyczącą konkretnej produkcji. Uczestniczy w różnych akcjach promocyjnych np. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY. W wyznaczone dni bilet do muzeum kosztuje 50 % ceny normalnej. W soboty wejście na wystawę stałą jest bezpłatne.

Warsztaty w Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie organizuje wiele akcji, wychodzi na zewnątrz, do ludzi. Jedną z nich są warsztaty artystyczne. Składają się na nie zajęcia plastyczne, tematyczne i warsztaty z animacji. Są one dobierane do wieku uczestników. Starsze dzieci mogą zapoznać się z etapami tworzenia filmu, natomiast młodsi rysują postacie z ulubionych dobranocek, czy tworzą scenografię.

Ciekawostki o Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek posiada eksponaty zbierane przez jego dyrektora przez ponad 20 lat. Kolekcja jest bezcenna, choć w dniu przekazania jej miastu wynosiła około 200 tysięcy złotych. Zbiory zabawek są kosztowne. Dla przykładu – małe, blaszane, zardzewiałe wiaderko z buźkami Jacka i Agatki zostało kupione za 180 złotych. Obecnie zdobi gablotę poświęconą tej bajce. Muzeum kupuje eksponaty także na aukcjach internetowych. Pewne ekspozycje otrzymało od ludzi w darowiźnie.

Polską dobranocką, emitowaną po praz pierwszy w telewizji 2.10.1962 roku była bajka „Jacek i Agatka”. Ostatnią wieczorynką obejrzaną przez dzieci w bloku TVP 1 była brytyjska produkcja – „Świnka Peppa”. Jej emisja miała miejsce 30.08.2013 roku.