Muzeum Dobranocek: atrakcje dla dzieci i dorosłych

Muzeum Dobranocek to obiekt skierowany do całych rodzin. Zapewni on zabawę i rozrywkę małym i dużym dzieciom, a także dorosłym. Dzieci uwielbiają postacie z bajek. Dorośli mogą sobie przypomnieć czasy dzieciństwa, gdy po całym dniu zabawy na podwórku wracali do domu na wieczorynkę. Mieszkańcy Rzeszowa i goście odwiedzający miasto mogą się więc zatrzymać na chwilę w bajkowym świecie.

Kolekcja eksponatów należy do właściciela muzeum – Wojciecha Jamy. Zgromadził oryginalne kukiełki z łódzkiego Studia Małych Form filmowych Se-Ma-For. Znaleźć tam można folie z kadrami bajek: „Bolek i Lolek”, „Miś Kudłatek”, „Reksio” i „Porwanie Baltazara Gąbki”. Znajdują się tam kukiełki, odgrywające najbardziej popularne role bajkowe. Są to: Miś Coralgol, Miś Uszatek, Jacek i Agatka, Gąska Balbina, Koziołek Matołek, Mały Pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek i bohaterowie „Plastusiowego pamiętnika” i „Kolorowego świata Pacyka”.

Oprócz kukiełek i folii są tam zgromadzone komiksy, książki, znaczki, gry planszowe w tematyce bajek, przypinki, artykuły szkolne z postaciami, figurki oraz plakaty kinowe i teatralne. Znajdują się tam nawet filmowe przedmioty codziennego użytku: talerze, kubki, zegary. Wszystko to można znaleźć i obejrzeć w muzeum bajek. Rzeszów może się więc poszczycić pokaźną kolekcją ciekawostek ze zbiorów filmowych. Da się tam znaleźć nawet opakowania po artykułach spożywczych i kosmetykach.

Oprócz polskich bohaterów bajek można dostrzec w muzeum także rekwizyty z zagranicznych filmów dla dzieci. Mają one związek z takimi zagranicznymi produkcjami jak: „Krecik”, „Smerfy”, „Wilk i Zając”, „Pszczółka Maja” oraz „Muminki”. Jest to jedyna w Polsce placówka, która posiada zebrane zbiory filmowe z polskiej i światowej dziecięcej sztuki animacji. Każdy eksponat jest tematycznie powiązany i poustawiany w gablotach.