Wielu uważa, że Wielki Mur to wytwór monarszej paranoi. Nie można przecież ogrodzić potężnego imperium!

Przez setki lat mur stanowił zabezpieczenie przed najazdami dzikich hord z terenów Mongolii: często nieskuteczne. Dziś wizerunek Muru widnieje na naklejkach wizowych (co wydaje się ironią losu), a samo dzieło oblegane jest jedynie przez pokojowo nastawionych turystów. Wiele fragmentów odrestaurowano w XX w. Najbardziej znany odcinek: Badaling, jest ładny, łatwy i bardzo zatłoczony.

Dlatego Traveler poleca odcinek Mutianyu, który wije się pośród zielonych wzgórz. Jest tutaj o wiele bardziej intymnie, w dodatku ten fragment usiany jest gęsto wieżami i wieżyczkami. W jednej z nich znajduje się pensjonat: Mutianyu Great Wall. Wielki Mur Chiński został wpisany na listę siedmiu nowych cudów świata w 2007 r., jako symbol wytrwałości i uporczywości. (JZ)

NO TO W DROGĘ:

Co ■ Mutinayu znajduje się 70 km od Pekinu. Najłatwiej dostać się turystyczną linią autobusową nr 867 ze stacji Dongzhimen.

Kiedy ■ Zwiedzanie jest możliwe codziennie od 7 do 18. Koszt jednodniowej wycieczki zorganizowanej (z Pekinu) to wydatek rzędu 180–200 juanów.

WWW ■ www.mutianyugreatwall.net