Miłka Raulin jest najmłodszą polską zdobywczynią Korony Ziemi. To największy, ale niejedyny wyczyn na jej koncie. W 2022 roku jako druga i najmłodsza Polka ukończyła trawers Grenlandii.

Już w lutym Miłka startuje z kolejnym projektem. Podróżniczka razem z Anną Wilczek planuje zdobyć Koronę Gór Polski w tydzień. Do tej pory żaden kobiecy zespół nie zmierzył się z zimową Koroną Gór Polski w tak krótkim czasie. W akcji chodzi nie tylko o bicie rekordu. Głównym celem jest nagłośnienie zbiórki na rehabilitację Anny Gaj.

Zimowa Korona Gór Polski w tydzień

Anna Gaj ma 25 lat i jest absolwentką bezpieczeństwa narodowego. Jeszcze do niedawna aktywnie uprawiała sport, który kocha. Marzyła, by zostać zawodową żołnierką. Niestety, 5 sierpnia 2020 r. podczas lotu na paralotni uległa wypadkowi. Złamanie kręgu szyjnego z uciskiem na rdzeń́ kręgowy spowodowało porażenie kończyn dolnych i niedowład górnych. Wózek – to słowo, które Ania usłyszała, gdy otworzyła oczy.

– Nie wiem, jak zareagowałabym, gdybym usłyszała od lekarza najgorszą wiadomość na świecie. Wiem za to, z jaką determinacją i uporem pracuje Ania, by dojść do pełnej sprawności. Obserwuję, z jakim trudem podnosi swoje ciało, walcząc z grawitacją. Zaciska zęby, by ruch wykonać do końca. Ćwiczy z taką wytrwałością, że z wysiłku na jej skroni pulsuje żyłka. Ania jest dla mnie wzorem do naśladowania. Wyznacznikiem niezłomności w walce o siebie, drogowskazem. Z wielkiego podziwu dla jej determinacji postanowiłam wziąć udział w akcji, której celem jest uzbieranie środków na dwuletnią rehabilitację – mówi o wyprawie Miłka Raulin.

Miłka Raulin znów rusza w góry

Pomysłodawczynią projektu Dziewczyny dla Dziewczyny! jest przyjaciółka Ani – Anna Wilczek, która od 2 lat nie ustaje w staraniach, by wesprzeć towarzyszkę niegdyś wspólnych górskich wypraw.

Gwoli ścisłości, Korona Gór Polski to lista 28 (najczęściej najwyższych) szczytów poszczególnych pasm górskich Polski. Panie ruszają 12 lutego. Już pierwszego dnia wyprawy planują zdobyć Rysy i Turbacz. W sumie przez tydzień Raulin i Wilczek przejdą 220 km i przejadą 2 200 km autem. Najdłuższy dystans do przejścia jednego dnia wyniesie 40 km, a największa liczba szczytów aż 6.

Wyprawę będzie można śledzić w mediach społecznościowych Miłki Raulin. Zbiórka pieniędzy na rehabilitację dla Anny Gaj już ruszyła. Można ją znaleźć w serwisie zrzutka.pl.