Troina to małe miasto położone w Nebrodi, największym parku narodowym na Sycylii. Historia tego miejsca sięga 9 000 lat wstecz. W 2019 roku Troina została oficjalnie okrzyknięta jednym z najpiękniejszych miast we Włoszech. To akurat nie powinno nikogo dziwić. Wysokie klify, jeziora i Etna majacząca w tle składają się na bardzo malowniczy krajobraz.

 

Troina boryka się z wyludnieniem

Dla wielu osób Troina to idealne miejsce, gdzie można się przeprowadzić i zapuścić korzenie. Mieszkańcy miasteczka woleli jednak większe metropolie, przez co lokalne władze od kilku lat borykają się z problemem wyludnienia. Aby go zwalczyć, idąc za przykładem innych włoskich miasteczek z podobnym zmartwieniem, wystawiono na sprzedaż zabytkowe domy po bardzo okazyjnej cenie. Do końca stycznia na rynek nieruchomości ma trafić 30 parcel. W niedalekiej przyszłości burmistrz Troiny planuje wystawić kolejne 100. Większość z nich to niezamieszkane budynki w historycznym centrum miasta.

 

Bonusy i zobowiązania

Oczywiście zainteresowanych będą obowiązywać konkretne zasady. Kupujący muszą najpierw wpłacić zwrotną kaucję w wysokości 5 000 euro. Zabytkowe domy wymagają remontu, a te mają być wykonane w ściśle określonym terminie. Na szczęście władze Troiny wychodzą naprzeciw potencjalnym mieszkańcom i oferują premię w wysokości do 25 000 euro. Środki mają być przeznaczone wyłącznie na renowację domu. Przeprowadzający się na Sycylię mogą dodatkowo przez trzy lata nie płacić podatku od nieruchomości i usług miejskich.

Zdecydowani na kupno i wyremontowanie nieruchomości muszą zgłosić się do władz miasta. Dalsze procedury między sprzedającym, a kupującym prowadzi wielojęzyczny zespół złożony z prawników oraz znawców rynku mieszkaniowego. W Troinie pojawili się już pierwsi zainteresowani między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny czy Holandii.

Co w przypadku, gdy ktoś chciałby przeprowadzić się do Troiny, ale nie jest zainteresowany odnawianiem starego domu? Miasto sprzedaje również gotowe do zamieszkania nieruchomości po dużych obniżkach. Jeśli inicjatywa burmistrza powiedzie się zgodnie z planem, średniowieczne centrum miasta po latach znów będzie tętnić życiem.​