Wybierając się do Pragi z pewnością warto zahaczyć o najpopularniejsze zabytki tego miasta:

  • Most Karola,
  • Złota Uliczka,
  • zamek Hradczany

Większość tych atrakcji znajdziecie w naszych artykułach o stolicy Czech. Praga kusi jednak również swoim imprezowym obliczem. Warto pamiętać o tym, aby po zameldowaniu się na miejscu (najlepszą bazą wypadową będzie jeden z hoteli lub hosteli na Starym Mieście lub w dzielnicy Malá Strana) zaopatrzyć się w kartę, która upoważnia do korzystania z transportu publicznego przez 72 godziny. To najlepszy sposób na poruszanie się po tym mieście.

Będąc już na miejscu, trzeba rozejrzeć się za miejscami, gdzie można poznać czeski sposób na imprezowanie. Najlepiej takimi, które w menu mają piwo.

Weekend w Pradze. Gdzie na piwo?

Planując męski wypad do Pragi nie sposób zapomnieć o czeskim piwie. Ten napój alkoholowy to jedno z pierwszych skojarzeń z Czechami i trudno się temu dziwić. W opublikowanym jakiś czas temu „Global Beer Lovers’ City Index”, w którym sklasyfikowane zostały te miasta, które są najbardziej przyjazne miłośnikom piwa, Praga zajęła drugie miejsce na świecie.

Praktycznie na każdym kroku można tu znaleźć pub, knajpę, klub lub restaurację serwującą piwo. Przy czym należy pamiętać, że to typowo czeskie nie oferuje wybitnych doznać smakowych. Czesi preferują przede wszystkim jasne, nieszczególnie mocno nachmielone lagery o stosunkowo niskiej zawartości alkoholu.

Najbardziej znanymi piwnymi miejscówkami w Pradze są między innymi

  • Klasztor na Břevnovie (najstarszy męski klasztor w Czechach, w którym piwo warzy się od kilkuset lat),
  • pub U vystrelenyho oka (nazwany tak na cześć Jana Żiżki – czeskiego bohatera narodowego, który stracił oko w stoczonej nieopodal bitwie),
  • pub Zlý časy, oferujący kilkadziesiąt rodzajów piwa.

Nie zaszkodzi jednak zda się na instynkt i poszukać czegoś na własną rękę. Wybór jest ogromny

Zajrzyj na jedną z najciekawszych ulic na świecie

Trudno jest jednoznacznie wskazać, które z ulic na świecie są najfajniejsze (bo i jak ową „fajność” określić?), co nie znaczy, że nikt nigdy nie podjął się tego zadania. Jakiś czas temu światło dzienne ujrzało zestawienie takich właśnie ulic, a za jego powstanie odpowiadają redaktorzy serwisu „Time Out!”, którzy postanowili stworzyć ranking najbardziej rozrywkowych ulic na świecie. Na wysokim,11. miejscu znalazła się jedna z praskich ulic, a konkretnie Křižíkova. Redaktorzy „Time Out” pochwalili praską ulicę za obecność licznych i klimatycznych barów oraz knajpek oraz bliskość Wiaduktu Negrelliego – jednej z ciekawszych budowli w Pradze.

Zabawowy klimat panuje też w jednym z najbardziej kultowych miejsc w Pradze, czyli Cross Clubie. To miejsce, które trudno zdefiniować. W środku znajdują się niesamowite, industrialno-steampunkowo-futurystyczne dekoracje, a z głośników gra szeroko pojęta muzyka elektroniczna, od house’u po dubstep.

Trochę kultury w Pradze

Stolica Czech kusi atrakcjami nocnego życia, ale kto powiedział, że weekend w Pradze musi oznaczać nieustającą imprezę?

Jeśli już jest się w mieście o tak bogatym dorobku kulturalnym i historycznym jak Praga, warto odwiedzić nieco mniej hałaśliwe i wyczerpujące fizycznie miejsca. Chociażby po to, aby złapać nieco oddechu i nabrać sił. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest klasztorna Biblioteka na Strahovie. Jedna z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych na świecie. Podzielona jest na 3 części: Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną i łączący je Gabinet Osobliwości, a w środku można zobaczyć okazałe, drewniane regały, sięgające ozdobionego freskami sufitu. Piękna sprawa, a dodatkową zaletą tego miejsca jest sąsiedztwo kolejnego klasztornego browaru.

Innym miejscem, które warto mieć na swojej liście jest Království Železnic, czyli praskie muzeum kolejnictwa. Duże, pełne najdrobniejszych detali makiety, po których poruszają się miniaturowych rozmiarów pociągi to świetna atrakcja nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych facetów. Można też wsiąść do prawdziwego pociągu, aby choć na chwilę zrealizować dziecięce marzenie o byciu maszynistą.