Informacje o Meksyku

Meksyk to liczne zabytki kulturowe i historyczne, które chronią bogate dziedzictwo tego kraju. Wycieczki po Meksyku pozwolą ci zobaczyć najważniejsze z nich. W tym tekście powiemy wam, co jest stolicą Meksyku, jak wygląda flaga Meksyku, a także jaki język w Meksyku jest obowiązujący.

Wakacje w Meksyku mogą być bardzo różnorodne: od cieszenia się morską wodą i ciepłym słońcem po aktywne sporty i nocne imprezy. Plaże Meksyku – Cancun, Acapulco, Riwiera Majów są znane na całym świecie. Wiele hoteli w Meksyku stara się, aby czas spędzony przez turystów był jak najbardziej komfortowy. Dlatego każdy może wybrać warunki życia zgodnie z własnymi preferencjami oraz w zależności od zestawu usług i rozrywki oferowanych przez ten lub inny hotel.

Państwo zajmujące północną, najszerszą część przesmyku, rozciągające się na południe od granicy z USA i łączące Amerykę Północną z Ameryką Południową. Na zachodzie brzegi Meksyku są otoczone przez wody Oceanu Spokojnego i Zatoki Kalifornijskiej, na wschodzie – przez Zatokę Meksykańską i Morze Karaibskie; na południu graniczy z Gwatemalą i Belize. Stolicą kraju jest Meksyk. W kraju żyję 107 milionów ludzi. Obowiązuje tutaj język hiszpański. W niektórych regionach mówi ponad 50 dialektami rdzennych Amerykanów.

Regiony centralne charakteryzują się klimatem suchym i umiarkowanym. Południowe obszary przybrzeżne są gorące i wilgotne. Najgorętsze i najbardziej mokre miesiące to maj do października. Obywatele UE, a także obywatele posiadający wizę Stanów Zjednoczonych Ameryki mogą bez przeszkód wjeżdżać do Meksyku. Meksyk ma 3 strefy czasowe. W Meksyku walutą jest peso meksykańskie (MN) = 100 centavos, około 1 USD – 11 pesos. Równolegle do peso akceptowany jest dolar amerykański. Prawie wszędzie akceptują karty kredytowe Visa, Master Card, American Express.

Sklepy w Meksyku zazwyczaj działają od 9:00 do 20:00, od poniedziałku do soboty, z wyjątkiem przerwy na lunch, która może trwać kilka godzin. Napiwki z reguły wynoszą 10% wartości wskazanej na fakturze. Zwyczajem jest dawanie napiwków w restauracji (do 15%).

Taksówki są stosunkowo niedrogą formą transportu. Transport publiczny jest dość rozwinięty w kraju. Autobusy miejskie kursują na wszystkich głównych obszarach zaludnionych i są dość dogodnym (choć często zatłoczonym) środkiem transportu. Bilety można kupić w specjalnych kioskach lub u kierowcy. Zalecamy podróżowanie autobusem międzymiastowym tylko w ciągu dnia i, jeśli to możliwe, pierwszorzędnymi autobusami.

Wjeżdżając do Meksyku, należy wypełnić deklarację celną, która zawiera listę wszystkich cennych przedmiotów importowanych do kraju. Do użytku osobistego dozwolony jest import nie więcej niż 200 papierosów (lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu), do 2 litrów. Mocne napoje alkoholowe lub wino, rozsądna ilość perfum, 1 kamera wideo, 1 kamera i 12 filmów, prezenty na kwotę nieprzekraczającą 300 USD.

Meksyk: kiedy jechać?

Nie ma dużej różnicy, jeśli chodzi o to, kiedy jechać do Meksyku, ponieważ prawie przez cały rok pogoda jest ciepła i słoneczna. Jednak są pewne okresy, w których lepiej jest odpocząć od podróżowania po Meksyku.

Sezon w Meksyku rozpoczyna się od listopada do kwietnia. W sezonie zimowym liczba turystów zwiększa się kilkakrotnie. Temperatura powietrza w tym czasie osiąga +30° C, a woda +28° C. Od maja do października istnieje duże prawdopodobieństwo deszczu i silnych wiatrów. Z tego powodu na wybrzeżu mogą pojawiać się silne burze i tornada. Zima w Meksyku to początek ciepłego i suchego okresu. Jest stosunkowo chłodny tylko w środkowej części kraju, gdzie temperatura powietrza osiąga tylko +24° C. Pogoda w Meksyku w zimie może się różnić w zależności od regionu. Na przykład w Meksyku termometr nie wzrośnie powyżej +21° C, a w kurorcie Acapulco może osiągnąć + 27 ° C. Luty jest uważany za miesiąc, w którym najlepiej wybrać się do Meksyku.

Meksyk: co warto zobaczyć?

Zabytki, a zwłaszcza piramidy oraz niezwykła roślinności - z tego wszystkiego słynie Meksyk. Co zwiedzić w pierwszej kolejności i na co zwrócić uwagę w Meksyku? Musisz pamiętać, że kraj ten to mieszanka kultury hiszpańskiej, indiańskiej i karaibskiej. Będziesz zatem mieć okazje poznać specyficzne i unikalne zabytki, także te z epoki prekolumbijskiej.

Choć nie da się zobaczyć wszystkich ciekawych miejsc podczas jednorazowego pobytu, to obowiązkowym punktem jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Meksyku. Położona w sercu kraju świątynia jest tak wspaniała, że nikt nie może przejść obok niej obojętnie. Wysoka bazylika jest widoczna nawet z daleka i z różnych stron. Kiedyś katedra została zbudowana ku czci Najświętszej Maryi Panny i zajęła miejsce niezwykłego klasztoru, który nie pomieścił wszystkich wierzących. Piramida Kukulkan w ChichenItza jest zaś symbolem Meksyku, wspaniałym centrum cywilizacji Majów Tolteków w formie jednego z największych starożytnych miast. Sama osada jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a piramida Kukulkan, która znajduje się na jej terytorium, jest cudem świata.

Dawna rezydencja meksykańskich cesarzy – pałac Chapultepec jest uważana za najbardziej znany zabytek tego typu w całej Ameryce Północnej. Wartym uwagi jest też Narodowe Muzeum Antropologiczne. Samo muzeum obejmuje 2 główne działy. Pierwsze piętro zawiera sekcję antropologiczną, drugie etnograficzne. Na każdym piętrze znajduje się 11 sal wystawowych.

Miedziany Kanion leży w Meksykańskim Parku Narodowym i jest często porównywany do Wielkiego Kanionu w Stanach Zjednoczonych. Stamtąd udajmy się do Acapulco. Tak nazywa się jedno z miast portowych kraju, które zasłynęło dzięki obecności malowniczych zatok, obfitości starożytnych atrakcji. Acapulco znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Warte uwagi są też Piramidy w Teotihuacan, Park Shkaret, Wyspa Mescaltitan oraz Fasada Pałacu Sztuk Pięknych w Meksyku i miasto Majów w Tulum

Meksyk: co przywieźć z Meksyku?

Warto też wiedzieć co zabrać do Meksyku i co ciekawego możemy z tego kraju przywieźć do domu. Zanim porozmawiamy o najciekawszych pamiątkach z naszego punktu widzenia, chcielibyśmy udzielić następujących wskazówek.

Spróbuj kupić pamiątki w regionie, mieście lub stanie, w którym są wykonane. Pozwoli ci to uniknąć marży turystycznej, wesprzesz lokalną produkcję, a ponadto będziesz mógł wybrać unikalne kopie, które są właściwe dla tego regionu i w pełni odzwierciedlają jego unikalną kulturę.

Meksyk zajmuje przodującą pozycję na świecie w produkcji kawy organicznej. Najbardziej znane stany, w których uprawia się ziarna kawy, to Veracruz, Oaxaca i Chiapas. Mikroklimat tropikalnej dżungli tych regionów jest po prostu idealny na plantacje kawy. Meksykańskie odmiany kawy mają delikatny, lekko wyspowy smak i lekki cytrusowy posmak. Charakterystyczną cechą meksykańskiej kawy jest lekka kwaśność, którą nadają jej gleby wulkaniczne. Meksykańską kawę można kupić w całym kraju, ponieważ Meksykanie bardzo uwielbiają ten orzeźwiający napój aromatyczny i używają go nie tylko w naszej zwykłej formie, ale także jako część przepisów o lokalnym smaku. Kakao i czekolada z Meksyku są także dobrym wyborem. Meksykańską czekoladę można kupić w postaci wysokiej jakości proszku kakaowego, kakao w blokach do pieczenia lub robienia napojów, lub tabliczek czekolady - czystych lub z różnymi dodatkami, takimi jak papryka chili.

Tequila i mezcal – to najbardziej znane napoje alkoholowe Meksyku dla wielu z nas są nawet symbolami tego kraju. Zalecamy ich spróbowanie, a następnie zabranie ze sobą kilku butelek najbardziej lubianej odmiany. The UnseenBeasts of Alebrije to kolorowe meksykańskie zabawki przedstawiające zwierzęta. Ich historia rozpoczęła się w 1936 roku i jest związana z imieniem Pedro Linares. W tym roku Pedro Linares zachorował na gorączkę i w gorączkowym majaczeniu pojawiły mu się niewidzialne zwierzęta z rogami, ogonami, skrzydłami i kłami, które krzyczały do niego: „Alebrich!” Pedro wyzdrowiał i zaczął reprodukować swoje obrazy na drzewie. Do domu możemy też zabrać koraliki Huichi, które są wyjątkowe i łatwo rozpoznawalne dzięki jasności, a nawet psychodeliczności kolorów. Wyroby skórzane z Meksyku. Meksykańska emaliowana ceramika Puebla oraz biżuteria srebrna od Taxco. Jeśli wolisz standardowe prezenty, to dobrym wyborem jest Sombrero, Płaszcze Serape oraz meksykańskie maski.

Czy w Meksyku jest bezpiecznie?

Czasami twierdzi się, że podróż do Meksyku jest niebezpieczna, a sam kraj jest widziany poprzez bossów narkotykowych, którzy bezkarnie chodzą po ulicach. Ten obraz jest nieprawdziwy i stereotypowy. Meksyk nie jest najbezpieczniejszym miejscem na ziemi, ale też nie grozi nam tam natychmiastowa śmierć.

Wszyscy wiedzą, że w Meksyku są regiony, w których lepiej nie przebywać. To na przykład Tijuana, która leży na granicy z USA. Jednak Tijuana jest tak daleko od głównych miast i stanów odwiedzanych przez turystów. Miasta, które od dawna lubią turyści, są całkowicie bezpieczne. Czy chodzenie w nocy jest niebezpieczne? W centrum miasta, które jest pełne tych samych turystów co ty, absolutnie nie. Ulice są pięknie oświetlone i wystarczy jak wszędzie zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo. Nosić portfel przy sobie i nie afiszować się z gotówką. Jeśli masz przy sobie dużo pieniędzy, nie noś ich w jednej kieszeni, rozłóż w kilku miejscach. Jakiego rodzaju ludzie są w Meksyku? Większość z nich jest bardzo przyjazna, uśmiechnięta, towarzyska i wrażliwa.

 

Meksyk: ciekawostki

Meksyk jest państwem wyjątkowym. Nie tylko rozległym i różnorodnym, ale też bardzo ciekawym. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek na temat tego kraju, ale spróbujmy zrobić podsumowanie tych najciekawszych.

Świeżo wyciskane soki, a także różne napoje bezalkoholowe sprzedawane na każdym rogu, są bardzo tanie, ale uważaj - lód jest tam hojnie umieszczany lub drinki są rozcieńczane wodą nieznanego pochodzenia. Owoce na ulicach sprzedawane są w formie obranych i pokrojonych, w plastikowych torebkach. Przed sprzedażą sugerują posypanie chili proszkiem cukru na wierzchu - gorący dla miłośników.

Tequila (pełna nazwa Santiago de Tequila) to nazwa meksykańskiego miasta, w którym znajduje się główna produkcja napoju o tej samej nazwie. Mięso w wioskach jest często sprzedawane bez lodówek - pomimo upału po prostu wisi na haczyku.

Piasek na karaibskim wybrzeżu pochodzenia koralowego jest bardzo płytki, biały i prawie się nie nagrzewa. W upale 40 stopni możesz chodzić boso dość spokojnie. Woda na Karaibach jest bardzo ciepła, około 25-28 stopni przez cały rok. Legwany w różnych kolorach i rozmiarach są bardzo powszechne w wioskach i małych miasteczkach w Meksyku.

Taksówki w Meksyku różnią się klasami bezpieczeństwa. Im bezpieczniej - tym drożej. W przypadku 3–4 osób taksówka jest często bardziej opłacalna niż podróż komunikacją miejską. Mexico City znajduje się w górach, na wysokości 2240 m, więc jeśli lecisz z wybrzeża lub nizin, przygotuj się na założenie kurtki lub kurtki przy wyjściu z lotniska. W ciągu dnia jest ciepło, a rano i wieczorem raczej chłodno.

Numeracja ulic i domów w miastach jest bardzo ciekawa - ulice są nazywane numerami: Calle 1, Calle 2. Co więcej, nawet te idą prostopadle, a adres jest wymieniony jako „Calle 2, Dom 56, między Calle 1 a Calle 3. Jest to bardzo wygodne i pozwala szybko znaleźć żądaną ulicę i dom, nawet bez mapy pod ręką. W wielu miastach odbywa się ruch jednokierunkowy, ponieważ większość ulic jest wąska. Ponadto kierunek ruchu zmienia się - na przykład na Calle 1 w jednym kierunku, a na Calle 3 – w drugim.