Informacje o Meksyku

Meksyk to liczne zabytki kulturowe i historyczne, które chronią bogate dziedzictwo tego kraju. Wycieczki po Meksyku pozwolą ci zobaczyć najważniejsze z nich. W tym tekście powiemy wam, co jest stolicą Meksyku, jak wygląda flaga Meksyku, a także jaki język w Meksyku jest obowiązujący.

Wakacje w Meksyku mogą być bardzo różnorodne: od cieszenia się morską wodą i ciepłym słońcem po aktywne sporty i nocne imprezy. Plaże Meksyku – Cancun, Acapulco, Riwiera Majów są znane na całym świecie. Wiele hoteli w Meksyku stara się, aby czas spędzony przez turystów był jak najbardziej komfortowy. Dlatego każdy może wybrać warunki życia zgodnie z własnymi preferencjami oraz w zależności od zestawu usług i rozrywki oferowanych przez ten lub inny hotel.

Państwo zajmujące północną, najszerszą część przesmyku, rozciągające się na południe od granicy z USA i łączące Amerykę Północną z Ameryką Południową. Na zachodzie brzegi Meksyku są otoczone przez wody Oceanu Spokojnego i Zatoki Kalifornijskiej, na wschodzie – przez Zatokę Meksykańską i Morze Karaibskie; na południu graniczy z Gwatemalą i Belize. Stolicą kraju jest Meksyk. W kraju żyję 107 milionów ludzi. Obowiązuje tutaj język hiszpański. W niektórych regionach mówi ponad 50 dialektami rdzennych Amerykanów.

Regiony centralne charakteryzują się klimatem suchym i umiarkowanym. Południowe obszary przybrzeżne są gorące i wilgotne. Najgorętsze i najbardziej mokre miesiące to maj do października. Obywatele UE, a także obywatele posiadający wizę Stanów Zjednoczonych Ameryki mogą bez przeszkód wjeżdżać do Meksyku. Meksyk ma 3 strefy czasowe. W Meksyku walutą jest peso meksykańskie (MN) = 100 centavos, około 1 USD – 11 pesos. Równolegle do peso akceptowany jest dolar amerykański. Prawie wszędzie akceptują karty kredytowe Visa, Master Card, American Express.

Sklepy w Meksyku zazwyczaj działają od 9:00 do 20:00, od poniedziałku do soboty, z wyjątkiem przerwy na lunch, która może trwać kilka godzin. Napiwki z reguły wynoszą 10% wartości wskazanej na fakturze. Zwyczajem jest dawanie napiwków w restauracji (do 15%).

Taksówki są stosunkowo niedrogą formą transportu. Transport publiczny jest dość rozwinięty w kraju. Autobusy miejskie kursują na wszystkich głównych obszarach zaludnionych i są dość dogodnym (choć często zatłoczonym) środkiem transportu. Bilety można kupić w specjalnych kioskach lub u kierowcy. Zalecamy podróżowanie autobusem międzymiastowym tylko w ciągu dnia i, jeśli to możliwe, pierwszorzędnymi autobusami.

Wjeżdżając do Meksyku, należy wypełnić deklarację celną, która zawiera listę wszystkich cennych przedmiotów importowanych do kraju. Do użytku osobistego dozwolony jest import nie więcej niż 200 papierosów (lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu), do 2 litrów. Mocne napoje alkoholowe lub wino, rozsądna ilość perfum, 1 kamera wideo, 1 kamera i 12 filmów, prezenty na kwotę nieprzekraczającą 300 USD.