Miejsca, w których ukazała się Matka Boska, odgrywają szczególną rolę wśród wiernych Kościoła katolickiego. Wielu z nich chce osobiście je odwiedzić i pomodlić się tam, gdzie wydarzył się cud. I choć wciąż nie wiemy, czy Medjugorie jest rzeczywiście jednym z takich właśnie miejsc, na pewno warto poznać niezwykłą historię, jaka wydarzyła się w tej niepozornej miejscowości.

 

Medjugorie: gdzie to jest?

Medjugorie, nazywane też w Polsce „Medziugorie”, to miejscowość w Bośni i Hercegowinie, położona w południowej części Hercegowiny, niedaleko Mostaru, który jest jednym z największych ośrodków miejskich w całym kraju.

Nazwa Medjugorie oznacza teren pomiędzy wzgórzami, można ją przetłumaczyć jako „Miedzygórze”. Wiąże się to z położeniem miejscowości pomiędzy dwoma wzniesieniami Crnicą, która nazywana jest też Górą Objawień oraz wzgórzem Križevac określanym też jako Góra Krzyża, od betonowego krzyża ustawionego na jego szczycie. Oba wzniesienia mają skaliste zbocza, porośnięte niską roślinnością.

Do lat 80. XX wieku Medjugorie była niewielką wioską, składająca się z trzech osad i zamieszkałą w całości przez Chorwatów. Dziś jest to znany ośrodek pielgrzymkowy z dobrze zorganizowanym zapleczem turystycznym.

W miejscowości panuje klimat śródziemnomorski. Najlepszy okres na pielgrzymkę wypada od kwietnia do października. W miesiącach zimowych jest tu bardzo deszczowo.