Miejsca, w których ukazała się Matka Boska, odgrywają szczególną rolę wśród wiernych Kościoła katolickiego. Wielu z nich chce osobiście je odwiedzić i pomodlić się tam, gdzie wydarzył się cud. I choć wciąż nie wiemy, czy Medjugorie jest rzeczywiście jednym z takich właśnie miejsc, na pewno warto poznać niezwykłą historię, jaka wydarzyła się w tej niepozornej miejscowości.

 

Medjugorie: gdzie to jest?

Medjugorie, nazywane też w Polsce „Medziugorie”, to miejscowość w Bośni i Hercegowinie, położona w południowej części Hercegowiny, niedaleko Mostaru, który jest jednym z największych ośrodków miejskich w całym kraju.

Nazwa Medjugorie oznacza teren pomiędzy wzgórzami, można ją przetłumaczyć jako „Miedzygórze”. Wiąże się to z położeniem miejscowości pomiędzy dwoma wzniesieniami Crnicą, która nazywana jest też Górą Objawień oraz wzgórzem Križevac określanym też jako Góra Krzyża, od betonowego krzyża ustawionego na jego szczycie. Oba wzniesienia mają skaliste zbocza, porośnięte niską roślinnością.

Do lat 80. XX wieku Medjugorie była niewielką wioską, składająca się z trzech osad i zamieszkałą w całości przez Chorwatów. Dziś jest to znany ośrodek pielgrzymkowy z dobrze zorganizowanym zapleczem turystycznym.

W miejscowości panuje klimat śródziemnomorski. Najlepszy okres na pielgrzymkę wypada od kwietnia do października. W miesiącach zimowych jest tu bardzo deszczowo.

Medjugorie: historia

Medjugorie leży na terenie, który od czasów średniowiecza podlegał franciszkanom, jednak hierarchia diecezjalna została tutaj ustanowiona dopiero w XIX wieku. Parafię w Medjugorie założono w roku 1892. Kilka lat później zaczęto wznosić pierwszy kościół parafialny. Niestety ze względu na niestabilne podłoże jego ściany zaczęły szybko pękać, a budowla przysparzała wielu kłopotów. Po I wojnie światowej zabrano się za budowę nowego kościoła, która trwała wiele lat. Dopiero 19 stycznia 1969 nastąpiła uroczysta konsekracja świątyni pod wezwaniem św. Jakuba, patrona pielgrzymów.

Do lat 80. XX wieku niewiele osób słyszało o Medjugorie. Objawienia Matki Boskiej, które zaczęły się w 1981 roku, sprawiły, że cicha, niewielka miejscowość stała się jednym z najbardziej znanych na świecie centrów pielgrzymkowych. Kiedy liczba odwiedzających zaczęła się szybko zwiększać, dobudowano kaplicę, a w 1989 roku wzniesiono dodatkowo ołtarz polowy, który może pomieścić ponad 5000 wiernych.

Objawienia w Medjugorie były nietypowe i według „widzących” trwają do dziś. Od początku budziły spore kontrowersje wśród księży i biskupów. Na początku lat 90. XX wieku Konferencja Episkopatu Jugosławii zajmowała się sprawą domniemanych objawień, jednak wstrzymała się od ostatecznego uznania ich za prawdziwe lub nie. Dopiero w 2010 roku papież Benedykt XVI powołał specjalną komisję zajmująca się badaniem „sprawy z Medjugorie”. Na jej czele stanął kardynał Camillo Ruini. Komisja prowadzi swoje prace do dnia dzisiajszego. Jak do tej pory oficjalnie nie odrzuciła, ani nie potwierdziła prawdziwości objawień. Dlatego też, choć przez wiele lat do Medjugorie przybywali liczni pielgrzymi, zorganizowane przez parafie wycieczki nie były legalne. Dopiero 2019 roku papież Franciszek zezwolił na odbywanie zorganizowanych pielgrzymek, podkreślając jednak, że nie jest to równoznaczne z uznaniem objawień za prawdziwe.

Medjugorie: objawienia

24 czerwca 1981 roku na wzgórzu Crnica, w miejscu nazywanym przez mieszkańców Podbrdo, szóstka dzieci w wieku od 10 do 16 lat ujrzała piękną, młodą kobietę z dzieckiem na ręku. Zjawa nie odezwała się, a dzieci były przestraszone, choć przypuszczały, że może to być Matka Boska.

Następnego dnia czworo z nich poczuło potrzebę, aby jeszcze raz udać się w to miejsce. Zabrali ze sobą jeszcze dwoje innych dzieci, których nie było z nimi poprzedniego dnia. W miejsce pierwszego objawienia udali się Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković, Ivan Dragićević, Marija Pavlović i Jakov Čolo, którzy dziś znani są jako szóstka „widzących”. Piękna Pani znów im się pokazała, tym razem bez Dzieciatka. Dzieci zaczęły się modlić, a Pani odezwała się do nich. Zapytana czy ukaże się następnego dnia skinęła głową.

Od tamtego czasu dzieci miały objawiania codziennie, a Matka Boska ukazywała im się nie tylko na wzgórzu, ale także w innych miejscach w Medjugorie. Pani, nazywana po chorwacku „Gospa”, mówiła, że jest Królową Pokoju i przekazywała orędzia dla parafian, w których nawoływała do pokoju pomiędzy ludźmi i Bogiem, do nawrócenia, modlitwym postów i częstego przystępowania do sakramentu spowiedzi. Od 1987 roku raz w miesiącu orędzia były kierowane do całego świata. Już na początku objawień Maryja zapowiedziała, że zdradzi dzieciom dziesięć tajemnic dotyczących parafii w Medjogurie, a także przyszłych losów Kościoła katolickiego i całego świata.

Obecnie trójka „widzących” (Ivan, Vicka, Marija), którzy poznali do tej pory dziewięć tajemnic, ma objawienia codziennie. Pozostałe trzy osoby (Mirjana, Ivanka i Jakov) znają już wszystkie tajemnice, a Gospa ukazuje się im raz do roku lub raz w miesiącu. Każdy z nich dostał też od Maryi inną intencję, w której jest zobowiązany modlić się.

„Widzący” twierdzą, że aktualnie Matka Boska ukazuje się im w miejscu, w którym obecnie przebywają. Od czasu do czasu organizowane są publiczne objawienia, jednak zgromadzeni wierni nie widzą podczas nich Maryi, a jedynie mogą obserwować reakcje osoby „widzącej”.

Ponieważ objawienia trwają do dziś, można na bieżąco śledzić orędzia Maryi, które są publikowane na stronach internetowych poświęconych Medjugorie. Co roku, 25 czerwca w sanktuarium obchodzona jest rocznica objawień.

Dzięki zainstalowanym kamerom w Medjugorie, obraz z góry objawień można zobaczyć na żywo w każdej chwili. W ciągu dnia, w prawym górnym rogu widać figurę Matki Boskiej, która została ustawiona w miejscu pierwszego objawienia. Można też dostrzec przybywających tu licznie pielgrzymów odmawiających różaniec. W nocy widać punktowe oświetlenie, które zostało zainstalowane przy tablicach różańcowych. W ciemności przypomina ono gwiazdy.

Podróż do Medjugorie: jak się przygotować?

Medjugorie jest dzisiaj jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych, odwiedzanym corocznie przez ponad 2 mln pielgrzymów. Niewielka, wiejska miejscowość, od lat 80. XX wieku przeszła ogromną przemianę. Dziś jest tu bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Można bez problemu znaleźć wiele ofert noclegów, na miejscu są też liczne restauracje, a także sklepiki z pamiątkami i dewocjonaliami.

Medjugorie - jak dojechać do miejsca objawień? Na pielgrzymkę można wybrać się prywatnie, własnym samochodem lub autokarem ze zorganizowaną wycieczką. Najpopularniejsza trasa dojazdu z Polski prowadzi przez Czechy, Austrie i Słowenię, w kierunku Zagrzebia, a następnie w stronę Splitu i Dubrownika. Po przekroczeniu przejścia granicznego Bijacia należy przejechać jeszcze kawałek autostradą, przy końcu której widoczne są znaki kierujące już bezpośrednio do Medjugorie. Do słynącej z objawień miejscowości można wybrać się również podczas pobytu w Mostarze, skąd przez cały dzień regularnie jeżdżą autobusy do Medjugorie (warto jednak wiedzieć, że nie kursują w niedzielę).

Turyści wybierający się na miejsce tajemniczych objawień często zastanawiają się co zabrać na pielgrzymkę do Medjugorie? Czy do Medjugorie potrzebny jest paszport? Jaka jest waluta w Medjugorie? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jeśli wybieramy się do Medjugorie w miesiącach letnich, warto przygotować się na upały. Pamiętajmy jednak, że jest to miejsce kultu religijnego, wiec pomimo gorąca obowiązuje stosowny ubiór. Warto zabrać ze sobą krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Ponieważ podejście na słynną Górę Objawień jest kamieniste, nie zapomnijmy też o odpowiednim obuwiu. Klapki czy sandały nie sprawdzą się zbyt dobrze w tamtejszych warunkach.

Przede wszystkim trzeba jednak mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty. Ponieważ Madjugorie znajduje się na terenie Bośni i Hercegowiny, która nie należy do Unii Europejskiej, jadących tam pielgrzymów czeka kontrola graniczna. Jednak ze względu na duży ruch turystyczny w tym miejscu, zezwolono na przekraczanie granicy jedynie na podstawie dowodu osobistego. Nie zapomnijmy tylko przed wyjazdem upewnić się, że dokument nie straci ważności podczas naszego pobytu za granicą.

Obowiązującą w Bośni i Hercegowinie walutą jest marka transferowa (KM), jednak trudno dostać ją w Polsce, a nawet jeśli się to uda, jest to nieopłacalne. W Medjugorie, podobnie jak w leżącym kilkanaście kilometrów dalej Mostarze, można płacić w euro, a jeśli zajdzie taka potrzeba euro można też na miejscu wymienić na lokalna walutę.