Marmurowe jaskinie w Chile uznaje się za jeden z najpiękniejszych fenomenów natury w Ameryce Południowej. Zespół jaskiń znajduje się w regionie Aisén w Patagonii, przy granicy Chile z Argentyną. Tworzą go trzy monumentalne groty skalne położone nad brzegami największego w Chile jeziora General Carrera. Więcej o najpiękniejszych jaskiniach świata piszemy również tutaj

Dwie większe z marmurowych jaskiń są znane jako:

  • Marmurowa kaplica (hiszp. Capillas de Mármol)
  • Marmurowa kate­dra (hiszp. Catedral de Mármol).

Marmur z chilijskich jaskiń jest uznawany za jeden z najczystszych na świecie. Co ciekawe, jedna z najbardziej znanych marmurowych budowli świata – Tadż Mahal – zmaga się właśnie z odcieniem bieli

Jak powstały marmurowe jaskinie w Chile?

Jaskinie objęte w 1994 roku obszarem rezerwatu przyrody tworzą formacje skalne składające się z węglanu wapnia. Powstawały przez miliony lat w wyniku działania wiatru i wody. W efekcie odsłoniły zjawiskowy marmur, który otoczony błękitem wód jeziora, robi niesamowite wrażenie na odwiedzających te okolice. 

Na powstawanie jaskiń ogromne wrażenie miały zmieniające się poziomy wód. Przy ich wysokim poziomie – jakieś 6000 lat temu – marmur rozpuszczał się szybciej na powierzchni wody. W rezultacie niewielkie ilości sączącej się wody przedostały się przez pęknięcia w marmurze, powodując jeszcze większe pęknięcia. Szczeliny stały się na tyle duże, że fale mogły się przedostać i wypłukać rozpuszczony materiał. Resztę roboty wykonała woda, która dodatkowo wygładziła i ukształtowała marmur. Wielowiekowy proces stworzył jaskinię i niesamowite formacje w jej wnętrzu takimi, jakie dzisiaj można podziwiać.

Jak dojechać do marmurowych jaskiń w Chile?

Marmurowe jaskinie znajdują się w regionie Aisén w południowym Chile. Okolice te za sprawą wielu wysp, fiordów i lodowców mogą przypominać wybrzeże Norwegii lub Alaskę. Co ciekawe, drogą lądową łatwiej jest tu dotrzeć od strony Argentyny niż słynną chilijską autostradą Carretera Austral prowadzącą wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. O wszystkim, co powinieneś wiedzieć przed podróżą do Patagonii, przeczytasz tutaj

Najbliższe miasto, skąd można zorganizować wyprawę do marmurowych jaskiń, to Coyhaique. Liczące nieco ponad 50 tys. mieszkańców miasteczko to niezbyt zamożna, ale dobrze zorganizowana i schludna stolica regionu. Coyhaique zostało założone dopiero w 1929 roku, co sprawia, że jest najmłodszym miastem Chile. Warto zatrzymać się tu chwilę i rozejrzeć za przewodnikiem po jeziorze General Carrera i oddalonych o 240 km jaskiniach.  

Z Coyhaique można też spróbować samodzielnie wyruszyć w kierunku miasteczka Puerto Río Tranquilo po zachodniej stronie jeziora General Carrera. Również tu można zatrudnić przewodnika, który pomoże zorganizować wyprawę w kierunku jaskiń. Marmurowe jaskinie zajmują obszar powierzchni 300 metrów. Aby je zobaczyć z bliska i od wewnątrz, należy wypożyczyć łódź. 

Lokalna przewodniczka po marmurowych jaskiniach w Chile. Fot. Cavan Images/Getty Images

Do Chile najłatwiej jest polecieć samolotem. Mimo że nie ma bezpośrednich połączeń z Warszawy, do Santiago de Chile lub do Punta Arenas można się dostać z jedną przesiadką w którymś z europejskich portów lotniczych. Za bilety KLM lub Air France zapłacimy od 4 do 7 tys. złotych. Podróż, niestety, jest dość długa i może trwać ponad 20 godzin. 

Marmurowe jaskinie w Chile – kiedy jechać?

Chociaż Chile i Patagonię można odwiedzać cały rok, w okolice marmurowych jaskiń warto się udać podczas jesieni i wiosny na półkuli południowej. W okresie letnim poziom wody w jeziorze podnosi się, co sprawia, że w okolice jaskiń nie da się dotrzeć łódką. Zimą z kolei ze względu na mróz i niewielką liczbę turystów trudno jest znaleźć na miejscu przewodnika, który podejmie się zorganizowania wyprawy do jaskiń. 

Pogoda w Patagonii jest trudna do przewidzenia. Dlatego zawsze zaleca się zabranie płaszcza lub wiatrówki, szczególnie jeśli w planach ma się zwiedzanie jaskiń.

Co warto zobaczyć w okolicy marmurowych jaskiń?

  1. Park Narodowy Laguna San Rafael – można tu zobaczyć fantastyczne wręcz lodowce, których wody spływają wprost dla Pacyfiku. Sama laguna San Rafael jest oddalona o 200 km od miasta Puerto Chambuco. Aby tam dotrzeć, należy pokonać kilkanaście przesmyków między wyspami archipelagu a wybrzeżem Patagonii. 
  2. Rezerwat narodowy Cerro Castillo – ten jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w tej części Chile porastają bukowe lasy. Za rezerwatem wyłaniają się majestatyczne góry bazaltowe Castillo. Od południa granicę obszaru wyznaczają z kolei lodowce. Przez teren rezerwatu przechodzi pieszy szlak. Na jego trasie znajdują się pensjonaty i kempingi.