Przed wybuchem pandemii Malta była jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Europie. Władze wyspy mają nadzieję, że w tym roku na nowo uda im się zachęcić osoby zza granicy do przyjazdu. W tym celu opracowano oryginalny projekt. Plan zakłada, że każda osoba spoza Malty, która odwiedzi latem wyspę na minimum trzy dni i zatrzyma się w hotelu, ma szansę na wypłatę w wysokości nawet do 200 euro.

No dobrze, ale co z ograniczeniami dla przyjezdnych? Maltański minister turystyki Clayton Bartolo zapowiedział kilka dni temu, że większość obostrzeń związanych z pandemią ma zostać zniesiona do 1 czerwca.

 

Malta walczy o turystów na tegoroczny sezon wakacyjny    

Determinacja Malty nie powinna nikogo dziwić. Z danych udostępnionych przez Światową Radę ds. Podróży i Turystyki dowiadujemy się, że branża turystyczna jest jednym z trzonów gospodarki na wyspie, a jej udział szacuje się na 27 proc. Ostatni rok mocno osłabił ruch turystyczny, a co za tym idzie, generowane zyski znacznie spadły. W 2019 roku Maltę odwiedziło ponad 2,7 miliona turystów z zagranicy. Po wybuchu pandemii w marcu 2020 r. liczba przyjezdnych zmniejszyła się o 80 proc.

Minister Bartolo liczy na to, że wypłaty dla zagranicznych turystów pomogą w odbudowaniu turystyki na Malcie. Projekt obejmie podróżnych zakwaterowanych w hotelach o wyższym standardzie. Podróżni, którzy będą nocować w hotelu pięciogwiazdkowym otrzymają łącznie 200 euro od maltańskiego Urzędu Turystyki oraz właściciela obiektu. Osoby decydujące się na pobyt w hotelu czterogwiazdkowym otrzymają łącznie 150 euro, a w trzygwiazdkowym 100 euro. W przypadku rezerwacji na wyspie Gozo, dotacja jest wyższa o 10 proc. Według wstępnych szacunków z programu skorzysta około 35 tys. osób.

 

Malta a COVID-19

Inny aspekt, który może przekonać turystów zza granicy do przyjazdu na wyspę to fakt, że Malta ma najwyższy wynik szczepień przeciw COVID-19 w Unii Europejskiej. Co najmniej jedną dawkę preparatu otrzymało już 42 proc. dorosłych. To przełożyło się, na co raz bardziej optymistyczne statystyki. W ostatnich tygodniach zaobserwowano gwałtowny spadek nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Lokalne władze są również zwolennikami wprowadzenia przez UE "paszportu szczepionkowego".