Makarska: gdzie leży? 

Makarska to miejscowość położona w południowo-wschodnim rejonie Chorwacji. Znajduje się w środkowej części krainy historycznej zwanej Dalmacją, na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Miasto Makarska w Chorwacji leży u podnóża sięgającego do morza masywu górskiego Biokovo, będącego częścią Gór Dynarskich.

Miejscowość ta jest uznawana za centrum ośrodka Riwiera Makarska – Chorwacja nie posiada drugiego tak dużego kurortu turystycznego. Miasto to jest oddalone o 140 kilometrów od Dubrownika oraz 60 kilometrów od Splitu. Rozciąga się na północny wschód od Wyspy Hvar. 

Makarska: atrakcje 

Istnieje wiele powodów, dla których jednym z ciekawszych kierunków wyjazdu wakacyjnego jest Riwiera Makarska. Co warto zobaczyć w tym regionie i gdzie wypocząć? Przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne, z których dumna jest cała Chorwacja. Miasto Makarska przyciąga turystów zwłaszcza czystym jak kryształ Morzem Adriatyckim oraz malowniczym wybrzeżem. 

Szczyt świętego Jerzego 

W Makarskiej znajduje się górski masyw Biokovo, którego najwyższy szczyt to góra świętego Jerzego o wysokości 1762 m n.pm. Można do niego dotrzeć zarówno pieszo, jak i samochodem. Na trasie mieszczą się atrakcyjne punkty widokowe Vrata Biokova oraz Ravna Vlaška, z których warto podziwiać panoramę miasta. Na samym szczycie został umieszczony maszt telewizyjny oraz kapliczka z XVII wieku. 

Plaże w Makarskiej 

Plaże na obszarze Riwiery Makarskiej mają długość przekraczającą 40 km. Dlatego nawet w przypadku sporego napływu turystów, każdy powinien znaleźć tutaj ciche i ustronne miejsce. Przeważający obszar plaż jest kamienny lub żwirowy – można jednak znaleźć w niektórych miejscach piaszczyste powierzchnie. Wokół plaż rozciągają się lasy sosnowe. 

Park Suma Osejava

Największy park w miejscowości Makarska, z którego można obserwować piękne widoki na morze. 

Port jachtowy 

Znajduje się w centralnej części miasta. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia jachtu lub motorówki, a także wyruszenia na wycieczkę statkiem wokół położonych w okolicy wysp. Blisko portu funkcjonuje targ rybny, na którym można kupić ryby i owoce morza.

Promenada 

Ciągnie się przez miasto Makarska w Chorwacji, a jej długość wynosi kilka kilometrów. Na promenadzie znajdują się liczne bary, kluby i dyskoteki, w których kwitnie nocne życie.

Półwysep św. Piotra

Idealne miejsce dla miłośników spacerów leśnych i podziwiania nadmorskich krajobrazów. Na półwyspie znajduje się latarnia morska z 1884 roku, kościół św. Piotra oraz zwrócona w stronę miasta rzeźba tego świętego.

Planetarium

Obserwatorium Astronomiczne w Makarskiej, które znajduje się na wzgórzu nieopodal plaży. Miejsce to zainteresuje zwłaszcza dzieci. Mogą one podziwiać gwiazdy oraz spędzać czas w astroparku.

Muzeum Miejskie

W Makarskiej znajduje się również Muzeum Miejskie, na terenie którego można podziwiać historyczne, archeologiczne i etnograficzne eksponaty. Przybliżają one turystom dzieje tego chorwackiego miasta.

Makarska: zabytki

W Makarskiej znajdują się interesujące zabytki, które pozwalają zapoznać się z miejscową historią, kulturą i zwyczajami miasta Makarska. Co zobaczyć, będąc tutaj na wakacjach? Przedstawiamy kilka propozycji. 

Stare Miasto 

W Makarskiej znajduje się zabytkowe Stare Miasto z wąskimi uliczkami oraz placem Kačić, którego nazwa pochodzi od nazwiska dalmatyńskiego poety Andrija Kačića Miošića. Plac ten mieści się przed kościołem świętego Marka. Dostrzeżemy tutaj pomnik Kačića Miošić, barokową fontannę oraz studnię z XVIII wieku. Na rynku działa poza tym targ owocowo-warzywny, liczne restauracje oraz sklepy z pamiątkami.

Katedra św. Marka 

Barokowy kościół, który był wznoszony przez przeszło 70 lat. Jego budowa została ukończona w 1766 roku. W świątyni, za ołtarzem świętego Krzyża, spoczywa ciało biskupa Nikola Bijankovića. Wewnątrz znajdują się również relikwie świętego Klemensa. Obiekt ten przechodził gruntowną odbudowę po zniszczeniach na skutek trzęsienia ziemi w 1962 roku.

Klasztor Franciszkanów

Ciekawym zabytkiem w Makarskiej jest również XVII wieczny klasztor. Turystów przyciąga w to miejsce znajdujące się na jego terenie Muzeum Muszli. Można w nim obejrzeć wystawę ślimaków z całego świata oraz ich skorupy. Do najciekawszych eksponatów należy muszla ślimaka Mitra zonata, którego w naturze można spotkać jedynie nad wodami Adriatyku.

Makarska: kiedy jechać?

Do Makarskiej najlepiej wybrać się w miesiącach od czerwca do września. Temperatura jest wtedy bardzo wysoka, opadów niewiele, a słoneczna aura utrzymuje się przez wiele godzin w ciągu dnia. Warto również sprawdzić, planując wyjazd do miejscowości Makarska, jaką morze osiąga temperaturę wody w określonych miesiącach. 

Najniższą średnią temperatura w mieście Makarska obserwuje się w styczniu (5 stopni Celsjusza), a najwyższą w sierpniu (27 stopni).  

W miesiącach czerwiec-wrzesień najwyższa średnia temperatura w ciągu dnia wynosi: 

- czerwiec: 23 stopnie,

- lipiec: 26 stopni,

- sierpień: 27 stopni,

- wrzesień: 22 stopnie.

Miesiące o najniższej dobowej ilości opadów to sierpień (30 mm) oraz lipiec (44 mm). W czerwcu (średnio 77 mm) oraz we wrześniu (64 mm) opadów może być nieco więcej. 

Średnia maksymalnej temperatury wody w morzu waha się w poszczególnych miesiącach od 15 stopni do 28 stopni. Najbardziej sprzyjające morskim kąpielom miesiące to sierpień (27,5 stopnia) oraz lipiec (27,2 stopnia). Woda jest dosyć ciepła jeszcze w październiku, gdyż osiąga temperaturę 23 stopni. 

Najbardziej słoneczne miesiące to czerwiec i lipiec, kiedy obserwuje się średnio niespełna 14 godzin słonecznych w ciągu doby.  

Makarska: jak się przygotować do podróży?  

Przed wyjazdem do Makarskiej warto wymienić złotówki na miejscową walutę, czyli euro. Aby nie mieć problemów ze znalezieniem miejsc noclegowych, należy rozpocząć poszukiwania co najmniej 6 miesięcy przed planowanym dniem rozpoczęcia pobytu – zwłaszcza, jeżeli udajemy się w podróż w sezonie wakacyjnym. Najkorzystniejsze cenowo oferty można znaleźć zimą oraz wczesną wiosną. W przypadku podróży samochodem, przekroczenie chorwackiej granicy warto zaplanować na inny czas niż sobotni poranek, kiedy zwykle powstają największe korki. 

Dobrze również zabrać ze sobą karimatę, jeżeli jako miejsce pobytu wakacyjnego wybraliście miasto Makarska. Chorwacja to bowiem państwo, w którym znajdują się kamieniste plaże. Warto również spakować do walizki obuwie dobrze trzymające się stopy podczas kąpieli w morzu, aby uchronić się przed jeżowcami. Ze względu na wysoką temperaturę panującą w Chorwacji, niezbędna będzie również lekka i przewiewna odzież, a także krem do opalania z wysokim filtrem.