Zastanawiasz się, gdzie jechać na majówkę 2024? Od lat jednym z najchętniej odwiedzanych polskich miast podczas majowego weekendu jest Wrocław. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na liczbę atrakcji i zabytków, jakie oferuje stolica Dolnego Śląska. 

3-majówka 2024 we Wrocławiu 

Dla wielu mieszkańców i przyjezdnych nieodłącznym elementem majówki we Wrocławiu jest festiwal 3-majówka, który już tradycyjnie rozpoczyna sezon imprez plenerowych w Polsce. Tegoroczna edycja wydarzenia – tak jak w poprzednich latach – odbędzie się na terenach Pergoli przy Hali Stulecia w dniach 1-3 maja 2024, a uświetnią je występy największych gwiazd krajowej sceny muzycznej. Wśród nich m.in. Krzysztof Zalewski, Daria ze Śląska, Mery Spolsky oraz Kasia i Jacek Sienkiewiczowie z zespołu Kwiat Jabłoni.

Koncerty zaplanowano na dwóch scenach. Pierwsza z nich ulokowana zostanie na Pergoli obok największej w Polsce fontanny multimedialnej; druga będzie znajdować się we wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Hali Stulecia. 

Dodajmy, że w czasie trwania festiwalu na wrocławskim Rynku ponownie podjęta zostanie próba pobicia Gitarowego Rekordu Świata. W zeszłym roku razem zagrało aż 7967 gitarzystów. Organizatorzy liczą, że w maju uda się uzyskać jeszcze lepszy wynik. 

Co robić w majówkę we Wrocławiu?

Jakie jeszcze atrakcje czekają na mieszkańców i turystów odwiedzających Wrocław w majówkę? Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany, wraz z ogłoszeniem przez miejscowe instytucje kolejnych ciekawych wydarzeń zaplanowanych na długi majowy weekend. 

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? 

Stolica Dolnego Śląska, nazywana Kwiatem Europy, zachwyci każdego. Piękną architekturą, uroczymi zaułkami, wyciszającą zielenią, knajpkami z wyjątkowym klimatem oraz atrakcjami turystycznymi, których nie ma nigdzie indziej. Podopowiadamy, co warto zobaczyć w czasie weekendu majowego we Wrocławiu.

Wrocław, malowniczo położony nad Odrą, ma bogatą przeszłość, liczącą ponad 1000 lat. O jego historii przypominają wspaniałe zabytki na Starym Mieście. Centralnym punktem jest tętniący życiem Rynek z Ratuszem, miejsce spotkań mieszkańców i przyjezdnych.

Następnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć na wrocławskiej starówce, jest Plac Solny z pięknymi zabytkowymi kamienicami. Doskonały punkt widokowy stanowi wieża gotyckiego kościoła świętej Elżbiety. Gwarantuje ona niezapomnianą wrocławską panoramę. 

W dalszej części Starego Miasta znajduje się Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego – monumentalna, barokowa budowla. Nie lada atrakcją jest wejście na Wieżę Matematyczną, z której rozciąga się wspaniały widok na miasto, oraz zwiedzanie najsłynniejszej auli uniwersyteckiej – barokowej auli Leopoldina.

Warto również wybrać się na spacer po Ostrowie Tumskim ze znakomitą średniowieczną architekturą sakralną. To m.in. gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, kościół Świętego Krzyża, pomnik św. Jana Nepomucena i romański kościół św. Marcina. Ostrów to najstarsza zamieszkana część miasta. Podczas wędrówki nie można ominąć szklanej fontanny i historycznej Piwnicy Świdnickiej.

Ciekawym miejscem we Wrocławiu jest przedwojenna Hala Stulecia, znajdująca się w Śródmieściu, w Parku Szczytnickim. Jej niezwykła konstrukcja z charakterystyczną gigantyczną kopułą to największe dzieło modernizmu we Wrocławiu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowany ponad 100 lat temu obiekt wciąż służy podczas imprez sportowych czy koncertów. Podczas zwiedzania można zobaczyć nie tylko halę, ale też multimedialne Centrum Poznawcze, urządzone w pomieszczeniach okalających główną część budynku.

Obok monumentalnej Hali Stulecia stoi zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł, wzniesiony w 1912 roku. Obecnie mieści się w nim wrocławskie Muzeum Narodowe, w którym zawsze można trafić na ciekawe wystawy.

Wrocław z lotu ptaka / Fot. Getty Images

Nowoczesne atrakcje Wrocławia

 • Jedną z największych ciekawostek we Wrocławiu, a na pewno najwyższą, jest Sky Tower. W tym budynku mieści się  m.in. centrum handlowe. Na 49. piętrze powstał zaś fantastyczny punkt widokowy, pozwalający oglądać miasto z unikatowej perspektywy.
 • Będąc we Wrocławiu nie można ominąć słynnej Panoramy Racławickiej. W specjalnie zbudowanym budynku rotundy ogląda się obraz wysoki na 15 metrów i długi na 114 metrów. Przedstawia bitwę pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Dzięki specjalnym zabiegom – oświetleniu, krętemu podejściu, stworzeniu sztucznego terenu przed obrazem – widz ma wrażenie, że przenosi się na pole bitwy.
 • Unikatowym obiektem, który trzeba zobaczyć, jest Wrocławskie Narodowe Forum Muzyki – budynek jak instrument. Złota, metalowa kopuła symbolizuje materiał, z jakiego wykonane są instrumenty dęte, zaś brąz okalający budynek – instrumenty smyczkowe. Dodało to elewacji nie tylko charakteru, ale także niepowtarzanego wyglądu.
 • Miłośnicy historii PRL-u powinni odwiedzić Zajezdnię MPK przy ul. Grabiszyńskiej. To ważne miejsce dla powojennej historii Wrocławia. Tutaj 26 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża i narodziła się wrocławska Solidarność. Dziś w budynku zgromadzono mnóstwo pamiątek z tamtych czasów.  
 • Warto wykorzystać piękne położenie Wrocławia i wybrać się w rejs po Odrze którymś z licznych statków. Do wyboru są mniejsze i większe statki pasażerskie, katamarany, gondole.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu dla dzieci?

Wrocław to doskonałe miejsce dla rodzin. Na maluchy czekają tu oryginalne rozrywki. Hitem jest Afrykarium na terenie wrocławskiego zoo, najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce. Afrykarium to pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące afrykańską florę i faunę. Goście „podróżujący” po Czarnym Lądzie mogą z bliska zobaczyć rekiny i płaszczki oraz inne zwierzęta, np. hipopotamy, kotiki, pingwiny czy manaty

Inne nowoczesne atrakcje Wrocławia to:

 • Hydropolis – multimedialna wystawa poświęcona w całości wodzie. Mieści się w XIX-wiecznym zbiorniku. Dzięki multimediom można tu odbyć podróż do oceanicznych głębi, zobaczyć olbrzymie zwierzęta wodne, obejrzeć niezwykłe urządzenia hydrotechniczne, a także poznać historię wodociągów.
 • Świetnym sposobem, by zachęcić maluchy do poznawania sztuki, jest wizyta w Centrum Sztuki WRO. Na dzieci czeka tam wystawa multimedialna pod nazwą Interaktywny Plac Zabaw. Można tu malować światłem, animować własne obrazki albo stworzyć własny utwór muzyczny… skacząc po kolorowych planszach.
 • Równie rozwijające zajęcia czekają na dzieci w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium – parku naukowo-edukacyjnym. Maluchy mogą tutaj przeprowadzać doświadczenia przy interaktywnych stanowiskach, zobaczyć niewiarygodne złudzenia optyczne, grać w różne gry logiczne i edukacyjne.
 • Dzieciom spodoba się na pewno pomysł poszukania zabawnych krasnali, które czekają na turystów w najbardziej zaskakujących miejscach. Jest ich ok. 300 w różnych częściach Wrocławia i stale ich przybywa. Można je odnaleźć dzięki specjalnej mapie. To ciekawa zabawa dla maluchów i świetny sposób na zwiedzanie miasta.
 • Dla pociech z kolejową pasją idealną atrakcją będzie Kolejkowo w budynku Dworca Świebodzkiego – jedna z największych w Polsce makiet kolejowych o powierzchni 260 m kw. Miniaturowy świat Kolejkowa dokładnie odwzorowuje najciekawsze miejsca w regionie, np. kamienice wrocławskiego rynku. Po makiecie ciągle jeździ 15 pociągów po torach długości 430 m.
 • Pełne energii maluchy mogą się wyszaleć w Bobolandii – ogromnej sali zabaw, w wielkim Parku Trampolin JumpWorld albo w Wiosce Indiańskiej Tipi Town.

Jak wypada majówka 2024?

Zbliżająca się wielkimi krokami majówka 2024 to idealna okazja, by zawitać do Wrocławia, trzeciego co do wielkości miasta w PolsceOkoliczności temu sprzyjają, bowiem w tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy, wypada w środę. Z kolei Święto Narodowe Trzeciego Maja – w piątek. To oznacza, że jeśli weźmiemy urlop w czwartek, nasz weekend automatycznie wydłuży się o trzy dni, a w najlepszym przypadku nawet o pięć, gdy dostaniemy wolne także w poniedziałek i wtorek. 

Przypomnijmy, że zarówno 1, jak i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Natomiast przypadający 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. Jednak ze względu na to, że stanowi część długiego weekendu majowego, zdecydowana większość Polaków bierze wtedy urlop.