Zbliżająca się wielkimi krokami majówka 2023 to idealna okazja, by zawitać do Wrocławia, trzeciego co do wielkości miasta w PolsceOkoliczności temu sprzyjają, bowiem w tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy, wypada w poniedziałek. Z kolei Święto Narodowe Trzeciego Maja – w środę. To oznacza, że jeśli weźmiemy urlop we wtorek, nasz weekend automatycznie wydłuży się o trzy dni, a w najlepszym przypadku nawet o pięć, gdy dostaniemy wolne także w czwartek i piątek.

Przypomnijmy, że zarówno 1, jak i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy. 2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest dniem wolnym od pracy. Jednak ze względu na to, że stanowi część długiego weekendu majowego, zdecydowana większość Polaków bierze tego dnia urlop. 

Majówka Wrocław 2023 – atrakcje 

Majówka 2023 we Wrocławiu zapowiada się niezwykle interesująco, patrząc na harmonogram zaplanowanych wydarzeń. Stolica Dolnego Śląska z okazji długiego weekendu majowego przygotowała dla mieszkańców i przyjezdnych wiele ciekawych atrakcji. 

Wrocławianie planują między innymi pobić gitarowy rekord świata. Koncert odbędzie się 1 maja na wrocławskim rynku. Jak podkreślają organizatorzy, aby wziąć w nim udział, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na mieszkańców i turystów? Poniżej lista majówkowych wydarzeń we Wrocławiu: 

 • Festiwal 3-majówka 2023 na terenach Pergoli w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia (30 kwietnia – 2 maja)
 • Majówka w Ogrodzie Botanicznym (3 maja)
 • Cyrk na wodzie Waterland we Wrocławiu (4 maja)

[Lista wydarzeń na bieżąco aktualizowana]

Majówka we Wrocławiu 2023 – jak dojechać? 

Polacy coraz chętniej przemieszczają się zarówno po kraju, jak i po świecie samolotem. W tym roku ceny biletów lotniczych na majówkę 2023 są bardzo atrakcyjne. Dla przykładu, w majowy weekend polecimy do Sztokholmu za mniej niż 90 złotych w obie strony. Wylot 29 kwietnia (sobota), o godz. 19:45 z lotniska w Gdańsku. Powrót 1 maja (poniedziałek) o 17:55. 

Do Wrocławia w majowy weekend dostaniemy się m.in. z warszawskiego lotniska Chopina za niewiele ponad 230 złotych. Warto wspomnieć, że im więcej czasu pozostało do dnia wylotu, tym większe mamy szanse na kupienie biletów w niższej cenie.

Inną alternatywą dla samochodu może być pociąg. Za przejazd Pendolino z Warszawy do stolicy Dolnego Śląska zapłacimy 169 zł za połączenie w jedną stronę. Przypomnijmy, że ceny biletów PKP Intercity wróciły do poziomów sprzed podwyżki wprowadzonej 11 stycznia. 

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Stolica Dolnego Śląska, nazywana Kwiatem Europy, zachwyci każdego. Piękną architekturą, uroczymi zaułkami, wyciszającą zielenią , knajpkami z wyjątkowym klimatem oraz atrakcjami turystycznymi, których nie ma nigdzie indziej. Podopowiadamy, co warto zobaczyć w czasie weekendu majowego we Wrocławiu.

Wrocław, malowniczo położony nad Odrą, ma bogatą przeszłość, liczącą ponad 1000 lat. O jego historii przypominają wspaniałe zabytki na Starym Mieście. Centralnym punktem jest tętniący życiem Rynek z Ratuszem, miejsce spotkań mieszkańców i przyjezdnych.

Następnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć na wrocławskiej starówce jest Plac Solny z pięknymi zabytkowymi kamienicami. Doskonałym punktem widokowym jest wieża gotyckiego kościoła świętej Elżbiety. Gwarantuje ona niezapomniane widoki na wrocławską panoramę. 

W dalszej części Starego Miasta znajduje się Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego – monumentalna, barokowa budowla. Nie lada atrakcją jest wejście na Wieżę Matematyczną, z której rozciąga się wspaniały widok na miasto oraz zwiedzanie najsłynniejszej auli uniwersyteckiej – barokowej auli Leopoldina.

Warto wybrać się na spacer po Ostrowie Tumskim ze znakomitą średniowieczną architekturą sakralną. To m.in. gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, kościół Świętego Krzyża, pomnik św. Jana Nepomucena i romański kościół św. Marcina. Ostrów to najstarsza zamieszkana część miasta. Podczas wędrówki nie można ominąć szklanej fontanny i historycznej Piwnicy Świdnickiej.

Ciekawym miejscem we Wrocławiu jest przedwojenna Hala Stulecia, znajdująca się w Śródmieściu, w Parku Szczytnickim. Jej niezwykła konstrukcja z charakterystyczną gigantyczną kopułą to największe dzieło modernizmu we Wrocławiu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowany ponad 100 lat temu obiekt wciąż służy podczas imprez sportowych czy koncertów. Podczas zwiedzania można zobaczyć nie tylko halę, ale też multimedialne Centrum Poznawcze, urządzone w pomieszczeniach okalających główną część.

Obok monumentalnej Hali Stulecia stoi zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł, wzniesiony w 1912. Obecnie mieści się w nim wrocławskie Muzeum Narodowe, w którym zawsze trafić można na ciekawe wystawy.

Wrocław z lotu ptaka / Fot. Getty Images

Nowoczesne atrakcje Wrocławia

 • Jedną z największych ciekawostek we Wrocławiu, a na pewno najwyższą, jest Sky Tower. W tym budynku mieści się  m.in. centrum handlowe, a na 49. piętrze powstał fantastyczny punkt widokowy, pozwalający oglądać miasto z unikatowej perspektywy.
 • Będąc we Wrocławiu nie można ominąć słynnej Panoramy Racławickiej. W specjalnie zbudowanym budynku rotundy ogląda się obraz wysoki na 15 metrów i długi na 114 metrów. Przedstawia bitwę pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Dzięki specjalnym zabiegom – oświetleniu, krętemu podejściu, stworzeniu sztucznego terenu przed obrazem – widz ma wrażenie, że przenosi się na pole bitwy.
 • Unikatowym obiektem, który trzeba zobaczyć jest Wrocławskie Narodowe Forum Muzyki – budynek jak instrument. Złota, metalowa kopuła symbolizuje materiał, z jakiego wykonane są instrumenty dęte, zaś brąz okalający budynek – instrumenty smyczkowe. Dodało to elewacji nie tylko charakteru, ale także niepowtarzanego wyglądu.
 • Miłośnicy historii PRL-u powinni odwiedzić Zajezdnię MPK przy ul. Grabiszyńskiej. To ważne miejsce dla powojennej historii Wrocławia. Tutaj 26 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża i narodziła się wrocławska Solidarność. Dziś w budynku zgromadzono mnóstwo pamiątek z tamtych czasów.  
 • Wrocław to jedno z niewielu miast, w którym częścią transportu jest kolejka linowa Polinka. To kolej gondolowa, która kursuje nad Odrą. Utworzona została, aby połączyć dwie części kampusu Politechniki Wrocławskiej, stąd też jej nazwa. Podróż nią 7 m nad ziemią trwa około 2,5 minuty.
 • Ciekawym sposobem na zwiedzanie Wrocławia jest przejażdżka tramwajem. W sezonie letnim w weekendy między Halą Stulecia a Starym Miastem kursuje zabytkowy czerwony tramwaj-kawiarenka LH Standard Linke-Hoffmann-Werke z 1925 roku. Nazywany jest „Babą Jagą”.
 • Warto wykorzystać piękne położenie Wrocławia i wybrać się w rejs po Odrze którymś z licznych statków. Do wyboru są mniejsze i większe statki pasażerskie, katamarany, gondole.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu dla dzieci?

Wrocław to doskonałe miejsce dla rodzin. Na maluchy czekają tu oryginalne rozrywki. Hitem jest Afrykarium na terenie wrocławskiego zoo, najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce. Afrykarium to pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące afrykańską florę i faunę. Goście „podróżujący” po Czarnym Lądzie mogą z bliska zobaczyć rekiny i płaszczki oraz inne zwierzęta, np. hipopotamy, kotiki, pingwiny czy manaty. 

Inne nowoczesne atrakcje Wrocławia to:

 • Hydropolis – multimedialna wystawa poświęcona w całości wodzie. Mieści się w XIX-wiecznym zbiorniku. Dzięki multimediom można tu odbyć podróż do oceanicznych głębi, zobaczyć olbrzymie zwierzęta wodne, obejrzeć niezwykłe urządzenia hydrotechniczne, a także poznać historię wodociągów.
 • Świetnym sposobem, by zachęcić maluchy do poznawania sztuki, jest wizyta w Centrum Sztuki WRO, w którym czeka wystawa multimedialna dla dzieci pod nazwą Interaktywny Plac Zabaw. Można tu malować światłem, animować własne obrazki albo stworzyć własny utwór muzyczny… skacząc po kolorowych planszach.
 • Równie rozwijające zajęcia czekają na dzieci w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium – parku naukowo-edukacyjnym. Maluchy mogą tutaj przeprowadzać doświadczenia przy interaktywnych stanowiskach, zobaczyć niewiarygodne złudzenia optyczne, grać w różne gry logiczne i edukacyjne.
 • Dzieciom spodoba się na pewno pomysł poszukania zabawnych krasnali, które czekają na turystów w najbardziej zaskakujących miejscach. Jest ich ok. 300 w różnych częściach Wrocławia i stale ich przybywa. Można je odnaleźć dzięki specjalnej mapie. To ciekawa zabawa dla maluchów i świetny sposób na zwiedzanie miasta.
 • Dla pociech z kolejową pasją idealną atrakcją będzie Kolejkowo w budynku Dworca Świebodzkiego – jedna z największych w Polsce makiet kolejowych, o powierzchni 260 m kw. Miniaturowy świat Kolejkowa dokładnie odwzorowuje najciekawsze miejsca w regionie, np. kamienice wrocławskiego rynku. Po makiecie ciągle jeździ 15 pociągów po torach o długości 430 m.
 • Pełne energii maluchy mogą się wyszaleć w Bobolandii – ogromnej sali zabaw, w wielkim Parku Trampolin JumpWorld albo w Wiosce Indiańskiej Tipi Town.

Źródła: pik.wroclaw.pl.