Majówka zbliża się wielkimi krokami, a Ty nie chcesz spędzić jej, martwiąc się, by pogoda nie popsuła planów na grilla? Ile razy chłodna, mokra i deszczowa aura rozpraszała radość z wyczekiwanych wolnych dni? W naszym klimacie snucie planów majówkowych często przypomina ruletkę, gdyż pogoda nieprzewidywalną i zmienną jest.

Oczywiście można spędzić te dni jak co roku i mieć nadzieję, że będzie miło i zaświeci słońce. Ale można też spakować rzeczy, zabrać rodzinę, dobry humor i wyruszyć tam, gdzie nie trzeba martwić się o pogodę. Któż  tego nie lubi? Relaks na plaży, błogi odpoczynek, poznawanie nowych  miejsc i ciekawych ludzi, a wszystko to w pięknej scenerii natury i Morza Śródziemnego. Zerwij z rutyną i leć na majówkę, tam gdzie jest słońca pod dostatkiem.

 
Kierunek: Turcja

Alanya to kraina pełna atrakcji, którą na pewno warto odwiedzić podczas weekendu majowego.Piękna szeroka plaża otoczona górami, ciekawe zabytki, egzotyczna roślinność, bardzo dobre hotele to wszystko czeka na amatorów majowej przygody.

W ofercie  Coral Travel Wezyr Holidays można spędzić majówkę w pięciogwiazdkowej Eftalia Village, w super atrakcyjnej cenie w opcji All Inclusive. Obiekt szczególnie polecany rodzinom z dziećmi, ze względu na liczne udogodnienia oraz polskojęzyczne animacje. Bogaty program rozrywkowy oraz wyjątkowe atrakcje w parku wodnym ze zjeżdżalniami przypadną do gustu małym i dużym turystom. Po dniu pełnym wrażeń w aquaparku każdy z przyjemnością odpocznie w cieniu palmowych liści lub na gorącej plaży aby podziwiać piękny zachód słońca. Pierwsze i drugie dziecko do 15 lat, mają zagwarantowany pobyt gratis.

To jedna z najlepszych ofert na rynku na spędzenie uroczej majówki w gronie rodziny.

 
Atrakcje!

Alanya jest jednym z najbardziej znanych kurortów turystycznych tureckiej riwiery, usytuowanym nad Morzem Śródziemnym. Od strony lądu miejscowość otoczona jest górami Taurus, co sprawia, że widoki są tutaj naprawdę urzekające. Nazwa miasta zmieniała się na przestrzeni wieków, co ciekawe, swe obecne brzmienie zawdzięcza Mustafie Kemalowi Atatürkowi, pierwszemu prezydentowi, wielkiemu reformatorowi, który po dziś dzień darzony jest przez Turków niezwykłym szacunkiem i uwielbieniem. Atatürk odwiedzając miasto w 1935 roku, nadał mu, do dziś obowiązującą nazwę.

Spośród historycznych budowli z całą pewnością należy wspomnieć  Alanya Kalesi, czyli zamek, który powstał już w czasach hellenistycznych, jednak swą dzisiejszą formę zawdzięcza sułtanowi Alaeddinowi Keykubadowi, pod którego panowaniem w XIII wieku Alanya przeżywała okres największego rozwoju. Położony na wysokości około 250 m n.p.m., na cyplu, w trudno dostępnym miejscu, stanowił bardzo dobrze chronioną twierdzę. Obecnie zamek jest  największą, turystyczną atrakcją miasta. Jest otwarty dla zwiedzających, w obrębie jego murów znajduje się wiele zabytków, między innymi bizantyjska kaplica, stocznia i Kızıl Kule, czyli Czerwona Wieża– zbudowany w XIII wieku symbol Alanyi widniejący w herbie miasta.

Na terenie zamku, po zewnętrznej stronie murów formujących cytadelę znajdują się także meczet i karawanseraj, czyli dom zajezdny dla karawan, zbudowane przez Sulejmana Wspaniałego. Te ostatnie atrakcje będą szczególnie ciekawe dla wielbicieli tureckiego serialu ,,Wspaniałe stulecie”, traktującego o epoce Sulejmana.

 

Aktywnie

W okolicach Alanyi znajdziemy jaskinie lądowe oraz morskie, do których dopłyniemy stateczkami z portu. Z całą pewnością odwiedzenie niektórych warto uwzględnić, planując swój pobyt.

Kurort tętni życiem również po zmroku. Znajdziemy tu mnóstwo klubów i dyskotek, w których amatorzy szalonej zabawy, poczują się w swoim żywiole. Będąc w okolicy warto odwiedzić słynną plażę Kleopatry, nazwaną imieniem egipskiej królowej, która jak głosi legenda, kiedyś tu przybyła.

Alanya stanowi nowoczesny kurort z historycznymi budowlami, w którym znajdziemy wszystko czego potrzeba, by spędzić niezapomniane chwile.

 

Tekst: Adam Juda