Nasze portfele mocno odczuły ostatnie dwanaście miesięcy, a słowo „inflancja” nie schodziło z czołówek gazet oraz portali internetowych. Nic więc dziwnego, że ubiegłoroczne wakacje okazały się najdroższymi w historii. Koszty biletów lotniczych, w porównaniu z 2021 rokiem, w niektórych przypadkach wzrosły nawet o 136%. Natomiast ceny noclegów w najpopularniejszych polskich kurortach nadmorskich zwiększyły się aż o 75%. 

Podwyżki cen biletów PKP w 2023

Niestety, początek nowego roku nie przyniósł dla miłośników podróży niczego dobrego. Od 11 stycznia 2023 ceny biletów podniosło PKP Intercity. Wzrosty wynoszą 17,8% dla kategorii EIP, 17,4% dla kategorii EIC oraz 11,8% dla kategorii TLK/IC. Jak czytamy w specjalnym komunikacie, po raz pierwszy od siedmiu lat zmienią się także ceny Kart Intercity, które uprawniają do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity na dowolnej trasie. 

Głównym powodem wzrostu kosztów podróży, oprócz inflacji, były podwyżki cen energii. – W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity – przyznaje przewoźnik.

LOT promocje na tanie loty 2023

Po wprowadzeniu nowych cen, za bilety na Pendolino w obie strony na trasie Warszawa–Kraków lub Warszawa–Trójmiasto, pasażerowie muszą przeznaczyć minimum 400 złotych za miejsca w drugiej klasie. Gdy mowa o pierwszej klasie, rachunek wyniesie w okolicach 600 złotych. Konkurencyjną ofertę postanowiły przygotować Polskie Linie Lotnicze LOT.

Narodowy przewoźnik wystartował z noworoczną promocją dokładnie 11 stycznia, czyli w dniu, w którym PKP Intercity podniosły koszty swoich usług. Na stronie PLL LOT tanie bilety lotnicze można już znaleźć w cenie 99 złotych (lot w jedną stronę) lub „tam/powrót” za 169 zł na połączenia krajowe w okresie od 1 lutego do 31 maja 2023. Wyjątek stanowią Święta Wielkanocne i majówka

– Nasza noworoczna promocja to idealna okazja do zaplanowania zarówno krótkiego city-break, jak i dłuższego wypoczynku np. w słonecznym Miami czy Los Angeles. Przygotowaliśmy niezwykle atrakcyjną ofertę zarówno w ramach siatki europejskiej, jak również na Bliski Wschód, do Ameryki i do Azji. Zapraszamy wszystkich na nasze gościnne pokłady – zaznacza Michał Fijoł, Członek Zarządu PLL LOT ds. handlowych. 

Co ważne, noworoczna promocja LOT obejmuje również połączenia międzynarodowe. I tak z warszawskiego lotniska im. F. Chopina do Chicago w obie strony polecimy za 1949 zł, a do Miami – 2299 zł. Kusząco wyglądają też loty do Azji, których ceny zaczynają się od 699 zł („tam/powrót”). Wśród nich ulubione wakacyjne kierunki, jak np. Seul, Tokio czy Baku. Z kolei za podróż do Tel Awiwu zapłacimy 679 zł. 

Jeszcze taniej wyniosą nas podróże po Starym Kontynencie. Jedynie 199 zł wyniesie nas lot do czeskiej Ostrawy, z kolei do Oslo czy Rygi – 349 zł (559 zł przed promocją). Inne pomysły na europejski city break:

  • Warszawa – Göteborg (379 zł);
  • Warszawa – Kopenhaga (379 zł);
  • Warszawa – Berlin (399 zł);
  • Warszawa – Wiedeń (399 zł);
  • Warszawa – Zurych (399 zł);
  • Warszawa – Paryż (499 zł). 

Powtórzmy: promocja jest ważna do 18 stycznia i obejmuje loty realizowanych w dniach 1 luty – 31 maja 2023 (oprócz Wielkanocy i majówki). 

Polskie Linie Lotnicze LOT, z charakterystycznym żurawiem w logo, powstały pod koniec 1928 roku. Narodowy przewoźnik jest jedną z najstarszych aktywnie działających linii na świecie. Na co dzień realizuje loty do ponad 100 kierunków na czterech kontynentach. 

Źródło: lot.com.