Zaraz po przekroczeniu granicy w Predlu nagle ukazał nam się widok na najwyższą i najbardziej strzelistą partię słoweńskich Alp. Ich szczyty sięgają wyżej od naszych Tatr, a kilometrowe białe ściany opadają prawie pionowo w dół. Przejeżdżając przez Bovec, miasteczko tonące w zieleni, naokoło którego wyrastają dwutysięczniki pokryte śniegiem, mam wrażenie, że dojechanie tutaj wydaje się prawie niemożliwe.
Każde mijane miasteczko jest na swój sposób wyjątkowe. Bardzo wąskie uliczki. Miejscami mam wrażenie, że obok busa nie przecisnąłby się pieszy, nie mówiąc o kolejnym samochodzie. W każdym razie kwiatki na parapetach mamy na wyciągnięcie ręki. Słoweńcy zaś z nieodpartym spokojem zasiadają przed swoimi domostwami, nie zwracając uwagi na samochody i popijając kawę lub rakiję.
Jeszcze tego samego dnia zrealizowałem swoje wielkie marzenie – lot wysoki. Start z Lijaka to niesamowite przeżycie, zwłaszcza że dla niektórych był to pierwszy wysoki lot na paralotni. Startowisko kończyło się urwistym spadkiem i od razu pod nogami czuło się kilkaset metrów przestrzeni. Euforia mieszała się ze strachem, ale już po chwili zaczynałem upajać się widokami okolicy, a zlot trwał około 6 minut!
Kolejne dni latania to oprócz ćwiczeń podstawowych manewrów wspaniałe, długie loty żaglowe i żaglowo-termiczne. Mój najdłuższy trwał około godziny, a nie byłem rekordzistą w grupie.
Najważniejsze jednak są wspaniałe obrazy. Loty żaglowe na Lijaku to widok z jednej strony na błękit Adriatyku, a z drugiej na dalej położone łańcuchy Alp Julijskich. Drugie miejsce, w którym lataliśmy, to Tolmin, położony wyżej i głębiej w górach. Tu wspaniały widok otaczających górskich grzbietów podkreśla wstęga wijącej się rzeki Soczy, która ma nieprawdopodobnie szmaragdowy kolor dzięki wypłukiwanym z gór minerałom. Z czystym sumieniem polecam więc wszystkim Słowenię na żywo – szczególnie tę z lotu ptaka. NO TO W DROGĘ: Sezon: twa od kwietnia do października. Informacja: www.bovec.si. Agencja proponujące przygodę z adrenaliną: - Biuro Aktywności Górskiej (www.bag.pl), hydrospeed, canyoning, eksploracja jaskiń, rafting, paralotniarstwo - 9 dni / ok. 2100 zł. Szkoła latania: www.latanie.waw.pl