Gdzie leży Las Palmas? 

Las Palmas to stolica Gran Canarii oraz centrum administracyjne prowincji o tej samej nazwie w archipelagu hiszpańskich Wysp Kanaryjskich, w której skład wchodzą również: Fuerteventura i Lanzarote. Leży na północnym wschodzie wyspy. 

Na Gran Canarię można dostać się drogą powietrzną do Międzynarodowego Portu Lotniczego Gran Canaria (LPA), który znajduje się 20 km od stolicy. Podróż z lotniska do miasta zajmuje około 20 minut (dojechać można autostradą GC-1). 

Drugą opcją jest droga morska, czyli podróż promem z pozostałych wysp archipelagu do Puerto de La Luz. Można również wybrać dłuższą podróż i wypłynąć z portu w Kadyksie. 

 

Las Palmas: z czego słynie?  

Las Palmas de Gran Canaria to duży port morski, wyjątkowy ośrodek wczasowy oraz ważne centrum handlowe. To stąd Krzysztof Kolumb rozpoczął swoją wyprawę do Ameryki. Jakie jest Las Palmas? Co zobaczyć, by poczuć to wyjątkowe miejsce? 

Miłośnicy plażowania znajdą tutaj doskonałe warunki do wypoczynku na słońcu. Linia brzegowa Gran Canaria Las Palmas to aż cztery główne plaże: Las Canteras, Las Alcaravaneras, La Laja oraz El Confital (plaża dla naturystów). Jednak miasto to nie tylko plaże. 

Położony w samym centrum park Santa Catalina przypomina wielką kawiarnię pod gołym niebem. To tętniąca całą dobę dzielnica znajdująca się między portem Puerto de La Luz a plażą Las Canteras. Co roku na przełomie stycznia i lutego odbywa się w nim Karnawał Miejski transmitowany na żywo przez hiszpańską telewizję. W czerwcu z kolei park staje się sceną dla emblematycznego festiwalu kulinarnego Gran Canaria Gastrofest. 

Las Palmas ma również swoje drugie płuca miejskie – Ciudad Jardín – dzielnicę ogrodów. Na jej terenie położone są liczne rezydencje, znajduje się zrekonstruowana wioska kanaryjska (Pueblo Canrio), wyjątkowy pod każdym względem Parque Doramas oraz Muzeum Néstora de La Torre poświęcone malarzowi modernistycznemu. 

 

Las Palmas: atrakcje 

Do największych atrakcji należy z pewnością malowniczo położona plaża Las Canteras – jedna z najwspanialszych na świecie. Uznawana za niespotykany klejnot zlokalizowany w sercu miasta, dzięki wulkanicznemu falochronowi skalistego wybrzeża, oferuje idealne warunki do surfowania, nurkowania czy kajakarstwa. Las Canteras to ponad dwa kilometry złocistego piasku. 

Jednak nie sama plażą Las Palmas stoi. Wyjątkową atrakcją jest tu typowa dla stylu wyspiarskiego architektura i zabudowa. Dominują w niej charakterystyczne kamienne budynki z drewnianymi balkonami. Doskonałym pretekstem, żeby wyrwać się z plaży będzie zatem spacer brukowanymi uliczkami zabytkowej dzielnicy La Vegueta. To tutaj znajduje się Katedra Świętej Anny – jeden z pierwszych kościołów na Wyspach Kanaryjskich. Jej nawa główna oraz trzynaście kaplic to bez wątpienia najważniejszy zabytek sakralny oraz jeden z największych monumentów miasta. 

Chcąc zanurzyć się w historii tego miejsca oraz całego archipelagu wysp i poznać relację łączącą Hiszpanów z Ameryką warto odwiedzić Dom Kolumba (Casa de Colón). Muzeum, mieszczące się przy Plaza de San Antonio Abad, składa się z kilkunastu pokoi, w których znajdują się najważniejsze elementy kanaryjskiej i amerykańskiej kultury związanej z podróżnikiem. 

Kontynuując wyprawę w głąb historii wysp ważnym punktem będzie mieszczące się w dzielnicy La Vegueta Muzeum Kanaryjskie. W tym powstałym w 1879 roku obiekcie znajdują się liczne pamiątki archeologiczne oraz biblioteka z woluminami dotyczącymi historii, kultury oraz samych wyspiarzy. 

Spinając klamrą historię ze współczesnością nie można zapomnieć o Atlantyckim Centrum Sztuki Współczesnej, które znajduje się przy ulicy Calle Los Balcones de Vegueta. Jego zbiory to jedne z najważniejszych obiektów sztuki awangardowej, których zadaniem jest promowanie hiszpańskiej panoramy twórczej w Europie, Ameryce i Afryce. 

La Vagueta to również doskonałe miejsce, by po całym dniu zatrzymać się i  napić drinka lub potańczyć w jednym z klubów, których nie brakuje w tej okolicy. 

Z kolei oddzielona drogą szybkiego ruchu od La Vaquety dzielnica Triana  to drugi ważny symbol Las Palmas. W jej centrum znajduje się Calle Mayor de Triana, która pełni funkcję centrum handlowego. Liczne restauracje i kawiarnie serwują tu wyjątkowe przysmaki kanaryjskie. Ta kupiecka dzielnica również pełna jest perełek architektonicznych oraz wyjątkowych miejsc, jak Gabinete Literario, Teatr Pérez Galdós czy Hotel Madrid. Spokojne uliczki Triany zamknięte są dla ruchu kołowego, co znacznie ułatwia spacerowanie i podziwianie wspaniałej architektury tego miejsca. 

 

Las Palmas: kiedy jechać i jak się przygotować do wyjazdu? 

Las Palmas ma średnio zaledwie 20 dni w roku z opadami, dlatego to doskonałe miejsce na wakacje w każdym momencie roku. Miasto znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego półpustynnego. Dzięki temu lato tutaj trwa praktycznie cały rok, zaś temperatury są bardzo stabilne i rzadko przekraczają 30 stopni Celsjusza.  

Najcieplejszym okresem w roku jest przełom sierpnia i września ze średnią temperaturą 27 °C w dzień, najchłodniejsze są z kolei styczeń i luty, w których średnia temperatura wynosi około 21 °C za dnia.

Las Palmas to miasto wiecznej wiosny. Jednak w przeciwieństwie do miejscowości na południu wyspy jest tu dość wietrznie i przez to odczuwane temperatury mogą wydawać się odrobinę niższe. Bliskość kontynentu afrykańskiego przynosi tropikalny klimat, ale również piaskowe mgły. Dlatego tak ważne jest, by przygotowując się do wyjazdu, pamiętać o zabraniu ze sobą czegoś do okrycia, co pozwoli chronić się nie tylko przed wiatrem, ale również przed promieniowaniem słonecznym. W czasie takiej zadymki piaskowej zwodnicze może okazać się złudzenie, że słońce świeci słabiej i nie opala tak szybko. 

Las Palmas jest wyjątkową mieszanką nowoczesności i przeszłości. Do dyspozycji turystów są zarówno ekskluzywne hotele rozlokowane wzdłuż wybrzeża, jak i niezwykłe, historyczne apartamenty w centrum. Dość istotna może się okazać informacja, że Las Palmas jest wyjątkowo zatłoczone. Decydując się na wypożyczenie samochodu, by zwiedzić okolicę, lepiej przygotować się na problemy z parkowaniem lub po prostu wynająć apartament lub hotel z parkingiem w cenie. 

 

Las Palmas: ciekawostki 

  • Las Palmas to największe miasto Unii Europejskiej poza kontynentem oraz piąty najbardziej zaludniony obszar miejski w Hiszpanii; 
  • na podstawie badań dowiedziono, że panuje tu najlepszy klimat wśród wszystkich miast na globie; 
  • po wylądowaniu na wyspie zyskujemy dodatkowe 60 minut, ponieważ należy cofnąć zegarek o godzinę; 
  • w mieście funkcjonuje Uniwersytet Las Palmas de Gran Canaria, który kształci około 25 000 studentów rocznie; 
  • jako alternatywa dla autobusów miejskich (autobus to guagua) funkcjonują taksówki, które należą do najtańszych w Europie; 
  • port lotniczy na Gran Canarii jest piątym co do wielkości portem lotniczym Hiszpanii; 
  • miastem partnerskim Las Palmas jest polski Gdańsk.