Naturalne źródła geotermalne to tylko jeden z wielu powodów, dla których turyści tak tłumnie każdego roku odwiedzają Islandię. W nowo otwartej lagunie można cieszyć się nie tylko wysoką temperaturą wody, ale też zniewalającym widokiem na Ocean Atlantycki.

Sztuczna laguna z widokiem na morze

Sky Lagoon nawiązuje do islandzkiej tradycji uzdrowiskowej. Nietypowy basen znajduje się w porcie Kársnes w Kópavogur, zaledwie 6 kilometrów od Reykjaviku. 70-metrowa sztuczna krawędź wywołuje efekt nieskończoności horyzontu, przez co goście mają wrażenie, jakby pływali w morzu. Właściciele zachęcają odwiedzających do tego, żeby potraktowali kąpiel w lagunie jak doświadczenie SPA. Relaks gwarantuje nie tylko gorąca woda, ale też unosząca się w powietrzu para wodna i orzeźwiająca atlantycka bryza.

Wystrój obiektu jest inspirowany islandzką kulturą i popularnymi na wyspie domami z darni. Ich znakiem rozpoznawczym są dachy pokryte mchem. W sąsiedniej jaskini do dyspozycji gości otwarto Lagoon Bar, Sky Cafe i Smakk Bar – restaurację, w której serwowane są regionalne dania. Sky Lagoon to miejscu relaksu i odnowy biologicznej, a przy okazji bardzo dobry punkt do obserwowania zachodów słońca, a przy odrobinie szczęścia również zorzy polarnej.

Sztuczna laguna w Kársnes przyjmuje do 3 tys. gości dziennie. Co ważne, zwłaszcza dla osób ceniących sobie ciszę i spokój, jest to atrakcja zarezerwowana wyłącznie dla osób powyżej 12. roku życia. Młodsze dzieci nie mają wstępu.

Podróże do Islandii w pandemii

Dzięki stosunkowo niskiej populacji (niespełna 357 tys. ludzi) i niewielkiej gęstości zaludnienia, Islandia dosyć szybko, w porównaniu do innych państw, uporała się z pandemicznym kryzysem. Nie bez znaczenia jest też odległe położenie wyspy. Podobny scenariusz mogliśmy zaobserwować w Nowej Zelandii. Państwo to jako jedne z pierwszych ogłosiło, że panuje nad liczbą zakażeń koronawirusem. Do tej pory Zelandczykom udaje się unikać niepokojących wzrostów w dziennych statystykach.

W marcu Islandia jako pierwsza spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej otworzyła się na przyjezdnych zza granicy. Warunkiem ich przyjęcia i niewysyłania na przymusową kwarantannę jest okazanie zaświadczenia będącego dowodem na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19.

Po wprowadzenia zmian związanych z wjazdem do Islandii od 27 kwietnia Polska znajduje się w grupie państw objętych wysokim ryzykiem pandemicznym.