Trochę geografii
Kuba to największa z wysp karaibskich. Wokół niej roztaczają się liczne wysepki i rafy koralowe. Większość terenu ma nizinny charakter, jednak wielbiciele górskich widoków mogą podziwiać takie pasma jak Sierra de los Organos i Sierra Maestra. Kuba charakteryzuje się klimatem tropikalnym, występuje tam pora deszczowa, trwająca od maja do października. Nie należy jednak kojarzyć jej z trwającymi cały dzień monsunami. Deszcze są krótkotrwałe i niezbyt uciążliwe, zwiększa się natomiast w tym okresie wilgotność powietrza. Niewątpliwie, uroki wyspie przydają białe, piaszczyste plaże rozciągające się wzdłuż wybrzeża.

Zabytki
Zabytki architektoniczne Kuby to pozostałości budownictwa kolonialnego. Najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem jest oczywiście Havana. Warte zwiedzenia są takie miejsca jak Morro – zamek i fort z XVI w., fabryka cygar czy Museo Ernest Hemingway, zorganizowane w domu pisarza, który na Kubie spędził długie lata. Miastem, którego nie sposób pominąć, jest „klejnot Kuby” – Trynidad. Zostało ono wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i cechuje się najlepiej zachowaną architekturą kolonialną na świecie. W centrum miasta znajduje się Plaza Mayor – plac z ogrodami, który polecają przewodniki. Cienfuegos to z kolei miasteczko utrzymane we francuskim stylu kolonialnym, którego jedną z największych atrakcji jest ogród botaniczny. Najbardziej znanym kurortem turystycznym jest Varadero. Wieść niesie, że do dziś w pirackich jaskiniach, znajdujących się w tamtejszej zatoce ukryte są liczne skarby.

Inne atrakcje
Oczywiście Kuba jako wyspa jest rajem plażowiczów. Słoneczna pogoda i piękne plaże zachęcają do wypoczynku nad brzegiem morza. Dla tych, którzy wakacje wolą spędzić aktywnie, wielką atrakcją jest możliwość nurkowania wśród okazałych raf koralowych i podglądania tamtejszej przyrody.  Będąc na Kubie nie sposób nie skosztować jej specyficznej kultury. W Havanie musicie się wybrać na Malecon – promenadę, na której całą noc można tańczyć w kubańskich rytmach i skosztować prawdziwego rumu. Cała Havana charakteryzuje się niezwykłą atmosferą, to tętniące muzyką miasto. Oczywiście koneser cygar nie może odmówić sobie zapalenia oryginalnego kubańskiego cygara. Dobrą okazją do ich zakupu będzie wizyta w fabryce. Warta odnotowania jest także piękna przyroda Kuby. Park Narodowy Guanayara z wodospadem „El Rocio” to atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Jak się przemieszczać
Trudności turystom na Kubie może sprawiać komunikacja miejska. Komunikacja międzymiastowa autobusowa nie funkcjonuje, a pociągi odnotowują kosmiczne opóźnienia. Dlatego trzeba sobie radzić inaczej. Całą wyspę można przejechać taksówką, co nie jest najtańszym sposobem, ale istnieje możliwość negocjacji ceny, poza tym taxi łatwo jest złapać. Popularnym sposobem podróżowania jest także autostop. Należy stanąć przy drodze z banknotem w ręku. Kierowcy chętnie zabierają turystów. Można też spróbować za drobną opłatą zabrać się autobusem pracowniczym. Jeśli jedziecie z biurem podróży, na pewno będziecie korzystać z autobusów hotelowych, podczas zorganizowanych wycieczek.