Kuba: co warto wiedzieć?

Piękne plaże, wyjątkowy klimat i zabytki z epoki kolonialnej, z tego właśnie słynie Kuba. Państwo to jest położone właściwie na jednej dużej wyspie, a jej zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy kraju. Jednak zanim wybierzesz się na wycieczkę, powinieneś wiedzieć jak przygotować się do wyjazdu na Kubę.

Kuba jest państwem wyspiarskim na północy Karaibów. Kraj zajmuje terytorium wyspy o tej samej nazwie, która stanowi część Wielkich Antyli. Kuba jest oddzielona od Ameryki Północnej Cieśniną Florydy na północy i Cieśniną Jukatan na zachodzie. Co powinniśmy wiedzieć, zanim przylecimy na Kubę?

 

 

Przede wszystkim weź ze sobą gotówkę. Nie wszędzie są bankomaty, nie wszędzie można zapłacić kartą. Po godzinie 20:00 znalezienie działającego bankomatu nawet w Hawanie jest trudne. Dolar na Kubie nie cieszy się dużym uznaniem i dlatego jego kurs wymiany jest nieopłacalny. Dlatego lepiej mieć ze sobą dolary kanadyjskie lub euro. Nie zapomnij o ubezpieczeniu. Lepiej mieć je przy sobie, ponieważ w przypadku jego braku zostaniesz poproszony o wykupienie ubezpieczenia na lotnisku, a to będzie kosztować więcej. Pamiętaj, że Internet na Kubie jest słabo rozwinięty. Niektóre hotele mają kafejkę internetową, ale Wi-Fi nie występuje wszędzie.

Jeśli idziesz wieczorem ulicami miasta - nie zapomnij o latarce. Wieczorem ulice nie są oświetlone. W starej Hawanie turyści nie powinni pojawiać się po godzinie 22.00. Weż pod uwagę, że transport publiczny na Kubie jest raczej słabo rozwinięty, sami Kubańczycy wolą autostop, który jest tutaj bardzo popularny. Restauracje i kawiarnie na wyspie to okazja aby spróbować narodowej kuchni kubańskiej, która jest mieszanką hiszpańskich, chińskich, afrykańskich i latynoamerykańskich tradycji kulinarnych. Pamiętaj że na Kubie nie ma supermarketów. Wszelkie zakupy musisz robić w małych sklepikach i na bazarach.