Kuba: co warto wiedzieć?

Piękne plaże, wyjątkowy klimat i zabytki z epoki kolonialnej, z tego właśnie słynie Kuba. Państwo to jest położone właściwie na jednej dużej wyspie, a jej zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy kraju. Jednak zanim wybierzesz się na wycieczkę, powinieneś wiedzieć jak przygotować się do wyjazdu na Kubę.

Kuba jest państwem wyspiarskim na północy Karaibów. Kraj zajmuje terytorium wyspy o tej samej nazwie, która stanowi część Wielkich Antyli. Kuba jest oddzielona od Ameryki Północnej Cieśniną Florydy na północy i Cieśniną Jukatan na zachodzie. Co powinniśmy wiedzieć, zanim przylecimy na Kubę?

 

 

Przede wszystkim weź ze sobą gotówkę. Nie wszędzie są bankomaty, nie wszędzie można zapłacić kartą. Po godzinie 20:00 znalezienie działającego bankomatu nawet w Hawanie jest trudne. Dolar na Kubie nie cieszy się dużym uznaniem i dlatego jego kurs wymiany jest nieopłacalny. Dlatego lepiej mieć ze sobą dolary kanadyjskie lub euro. Nie zapomnij o ubezpieczeniu. Lepiej mieć je przy sobie, ponieważ w przypadku jego braku zostaniesz poproszony o wykupienie ubezpieczenia na lotnisku, a to będzie kosztować więcej. Pamiętaj, że Internet na Kubie jest słabo rozwinięty. Niektóre hotele mają kafejkę internetową, ale Wi-Fi nie występuje wszędzie.

Jeśli idziesz wieczorem ulicami miasta - nie zapomnij o latarce. Wieczorem ulice nie są oświetlone. W starej Hawanie turyści nie powinni pojawiać się po godzinie 22.00. Weż pod uwagę, że transport publiczny na Kubie jest raczej słabo rozwinięty, sami Kubańczycy wolą autostop, który jest tutaj bardzo popularny. Restauracje i kawiarnie na wyspie to okazja aby spróbować narodowej kuchni kubańskiej, która jest mieszanką hiszpańskich, chińskich, afrykańskich i latynoamerykańskich tradycji kulinarnych. Pamiętaj że na Kubie nie ma supermarketów. Wszelkie zakupy musisz robić w małych sklepikach i na bazarach.

Kuba: atrakcje

Gorąca, tropikalna pogoda i przepiękne piaszczyste plaże – z tego słynie na całym świecie Kuba. Co zobaczyć podczas wyprawy na tą wyspę? Jakie miejsca powinniśmy odwiedzić i gdzie szukać najpiękniejszych i najstarszych zabytków epoki kolonialnej? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.

Wybrzeże Karaibów zachwyca turystów turkusowym kolorem czystej wody, białym piaskiem i serdeczną gościnnością mieszkańców. Kurorty Hawany, Varadero i Villa Clara oferują wysokiej jakości usługi. Duch wolności, niemal bezwarunkowe uwielbienie bohatera narodowego Che Guevary, zabytkowe samochody na ulicach i ciągła sjesta sprawiają, że ten kraj jest wyjątkowy i niepodobny do innych. Prawie cała Kuba to jedno wybrzeże z plażami. Bliżej centrum wyspy znajdują się bardziej autentyczne kubańskie miasta i wioski z historycznymi zabytkami. Kuba jest dość zwartym krajem i można ją zwiedzić w ciągu kilku tygodni.

Hawana, stolica Kuby, jest jednym z najpiękniejszych miast Nowego Świata. To wiele epok w jednym mieście: kolonialne pałace, Cadillaki z lat 50 - tych i nowoczesne drapacze chmur. Hawana ma ponad 25 km piaszczystych plaż i prawie wszystkie są zatłoczone. Na plażach i ulicach miasta znajduje się wiele restauracji serwujących dania kuchni karaibskiej, wszędzie ludzie tańczą salsę, piją mojito. W tym mieście znajduje się słynny bar El Floridita, w którym lubił wpadać Ernest Hemingway - w barze znajduje się pomnik pisarza.

Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych to największe muzeum sztuki na Kubie, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc kultury w Hawanie. Ekspozycja istnieje od 1913 roku, ale dopiero w 1954 roku zbudowano dla niej osobny budynek. Bogata kolekcja muzeum obejmuje dzieła artystów latynoamerykańskich i europejskich z XVIII-XXI wieku, eksponaty z wcześniejszych okresów. Wystawiono także wiele prac związanych ze sztuką współczesną.

Katedra w Hawanie to kolejne miejsce na liście must see. Główna katolicka katedra kraju, zbudowana została w dość oryginalnym stylu. Architekci odeszli od tradycyjnych europejskich kanonów i dodali trochę lokalnego smaku. Katedra ma asymetryczne wieże, a linie elewacyjne są wygładzone. W tej katedrze przez prawie 100 lat przechowywano szczątki Krzysztofa Kolumba. Odwiedzić warto też Muzeum Ernesta Hemingway. Muzeum Rumu „Havana Club” i przejście po Prado Boulevard. To jedna z centralnych ulic Hawany, rozciągająca się od Central Parku do morza. Bulwar pojawił się pod koniec XVIII wieku, został całkowicie odnowiony i zaktualizowany w 1929 roku.

Poza Hawaną głównym celem wycieczek jest Mauzoleum Che Guevary w mieście Santa Clara, gdzie miała miejsce decydująca bitwa rewolucji kubańskiej. Twierdza La Real Fuerza Fort jest z kolei jedną z najstarszych w Ameryce Łacińskiej, pierwotnie służyła do ochrony przed atakami piratów. Twierdza została wzniesiona w połowie XVI wieku, w ciągu następnych dwóch wieków była kilkakrotnie przebudowywana i wzmacniana. Kiedy w XIX wieku funkcje obronne straciły na znaczeniu, w budynku zorganizowano archiwum, a następnie bibliotekę i muzeum ceramiki. W 2000 roku w twierdzy powstało muzeum morskie. Twierdza San Pedro de la Roca to zaś XVII-wieczna budowla obronna wzniesiona w celu obrony miasta Santiago de Cuba.

W Północno wschodniej części wyspy znajduję się zaś Park Narodowy Aleksandra Humboldta, a w pobliżu Santiago de Cuba - Park Narodowy Bakonao. To idealne miejsca, żeby zobaczyć przyrodę karaibskiej wyspy. Kilkadziesiąt kilometrów od kurortu Varadero usytuowana jest zaś Jaskinia Belyamar. Jaskinię odkryli w połowie XIX wieku miejscowi pasterze, którzy szukali zbłąkanego bydła. Jej wiek, według różnych szacunków, wynosi około 40 tysięcy lat. Turyści mogą zejść tylko 300 metrów głębiej, pozostałe poziomy są zamknięte dla odwiedzających.

Kuba: kiedy jechać?

Szczyt sezonu na Kubie przypada na okres od listopada do kwietnia. W tym okresie na wyspie jest sucho, upał nie jest tak silny, jak latem i jest o wiele łatwiej go tolerować. Niski sezon na Kubie charakteryzuje się okresem opadów i silnych wiatrów, które mogą zakłócać relaks na plaży. Ponadto upał w lecie jest czasami nie do wytrzymania. Ceny wycieczek poza sezonem są o 30 procent niższe niż zimą, kiedy loty na Kubę są najdroższe.

Zima to najlepszy czas na podróż na Kubę. Temperatura wody nie spada poniżej + 24 ° C, a temperatura powietrza jest na poziomie + 25-26 ° C. Opady w tym czasie praktycznie nie występują, nie ma silnych wiatrów, dzięki czemu można bez problemu pływać i się opalać. Większość świąt przypada na okres zimowy.

 

Kuba: waluta i ceny

Na Kubie istnieją dwie oficjalne waluty w oficjalnym obiegu: narodowy kubański peso CUP (moneda nacional lub peso cubano) i wymienialny peso kubańskie CUC (peso wymienialne). Pierwsza jest używana głównie przez lokalnych mieszkańców, a druga jest przeznaczony dla turystów. Przed wyprawą warto wiedzieć ile pieniędzy i co zabrać na Kubę.

Jeśli planujesz korzystać wyłącznie z infrastruktury turystycznej, wystarczy ci peso wymienialne. Są akceptowane w hotelach, muzeach, restauracjach i sklepach dla obcokrajowców. Peso Kubańskie pozwoli zaś zaoszczędzić pieniądze i lepiej poznać życie w Hawanie. Z ich pomocą możesz tanio zjeść w kawiarni na świeżym powietrzu lub podróżować komunikacją miejską dla lokalnych mieszkańców.

Najwygodniej jest wymienić walutę w specjalnych wymiennikach Cadeca (są one również na lotnisku). Średnio turysta wydaje w Hawanie około 50 CUC dziennie, z wyłączeniem biletów lotniczych. Wersja minimalistyczna to 15 CUC, jeśli zdecydujemy się na łóżko w hostelu, będziemy jeść uliczne jedzenie i zrezygnujemy z wycieczek.

Chociaż Kuba jest uważana za biedny kraj, dla turystów istnieje zakwaterowanie na dowolnym poziomie komfortu: od skromnego hostelu po luksusowo urządzony hotel z basenem, siłownią i Spa. W Hawanie znajdują się też prywatne domy, w których mieszkańcy wynajmują pokoje dla turystów. Życie tutaj jest znacznie tańsze i ciekawsze niż w hotelu: kubańskie apartamenty wyglądają, choć prosto, ale są bardzo autentycznie. Miejsce w hostelu w centrum miasta - 5-13 € za dzień. Pokój dwuosobowy w ładnej willi szczególnie w centrum miasta - 20-40 € dziennie. Pokój dwuosobowy w hotelu 4 gwiazdkowym - od 117 € za noc.

Najtańsze są przekąski w lokalnych pizzeriach z kubańską pizzą. Inną opcją budżetową jest jedzenie w stołówkach. Zwróć uwagę na restauracje, w których wielu kubańskich pracowników gromadzi się w porze lunchu. Zwykle w takich miejscach można zjeść za 1-2 CUC. Najdroższe są restauracje koncentrujące się na zamożnych turystach. Przykładowe ceny wyglądają następująco:

 • Kubańska pizza - 10-25 CUP (0,3-0,9 €)
 • Domowe śniadanie w casa lub paladar - 3-5 CUC (2,7-4,5 €)
 • 3 szt. Awokado na zewnątrz - 10 CUP (0,3 €)
 • Lunch w casa lub paladar - 7-10 CUC (6.3-9 €)
 • Filiżanka cappuccino - 1,5-2 CUC (2 €)
 • Koktajl z rumem w barze - 1-4 CUC (1-3,6 €)
 • Kanapka z szynką lub serem - 0,4-1 CUC (0,9 €)
 • Obiad dla dwojga w niedrogiej restauracji - 20-40 CUC (18-36 €)
 • Obiad dla dwojga w restauracji turystycznej - od 40 CUC, z programem pokazowym może wzrosnąć do 100-120 CUC (90-109 €)

 

Jeśli chodzi o produkty spożywcze i ceny w sklepach i na bazarze, to kształtują się one na takim poziomie:

 • Mleko, 1 litr - 1,8-2,23 CUC (2 €)
 • Jajka, 12 sztuk - 1,07 CUC (1 €)
 • Świeży chleb, 500 g - 0,7 CUC (0,6 €)
 • Biały ryż, 1 kg - 0,4-1,1 CUC (0,4-1 €)
 • Kurczak, 1 kg - 4 CUC (3,6 €)
 • Lokalny ser, 0,5 kg - 3 CUC (2,7 €)
 • Jabłka, 1 kg - 3,75 CUC (3,4 €)
 • Banany, 1 kg - 0,5-1 CUC (0,9 €)
 • Pomidory, 1 kg - 1,5 CUC (1,4 €)
 • Ziemniaki, 1 kg - 1,5 CUC (1,4 €)
 • Butelka wody, 1,5 l - 1-2 CUC (1,5 €)
 • Butelka wina, 0,75 l - 4-10 CUC (3,6-9 €)
 • Butelka dobrego rumu kubańskiego, 1 litr - od 8 CUC (7 €), w zależności od producenta i starzenia, czasami rum nawet za 3 CUC (2,7 €)
 • Ziarna kawy, 1 kg - 15 CUC (13,6 €)

Kuba: co przywieźć z Kuby?

Ilość pamiątek, jaką możemy przywieść z Kuby, jest olbrzymia. To nie tylko słynne cygara oraz rum kubański, ale lokalne produkty rękodzielnictwa czy owoce, a także słynne ziarna kawy oraz oczywiście kapelusze.

Cygara są jednym z głównych prezentów, które turyści przynoszą nawet przyjaciołom, którzy nie palą. Istnieje na to proste wytłumaczenie - na Kubie dobre cygaro można kupić 10 razy taniej niż w krajach europejskich. Na Kubie istnieją dwa rodzaje cygar - niektóre są produkowane przez światowej sławy fabryki tytoniu, a inne są wytwarzane bezpośrednio na farmach. Który wybrać należy do ciebie. Najpopularniejszymi markami są bez wątpienia Cohiba, Romeo y Juieta i Montecristo. Są to cygara premium. Na Kubie koszt cygar tych marek oscyluje - od 4 do 20 USD w zależności od odmiany i regionu. „Puro” - to cygaro, walcowane bezpośrednio na farmie tytoniu. Ich trwałość jest znacznie krótsza (do 3 lat w zamkniętym miejscu, w którym nie przenikają obce zapachy), nie są ozdobione etykietami i są sprzedawane w naturalnych opakowaniach wykonanych z trzciny cukrowej. „Puro” jest wyjątkowym produktem, którego nie można kupić w europejskich sklepach tytoniowych.

Na Kubie rum jest pijany wszędzie i zawsze i jest sprzedawany w niesamowitych opakowaniach. Havana Club można kupić w każdym sklepie. Słynie z doskonałej jakości i jest tani. Santiago de Cuba jest produkowany w kulturalnej stolicy kraju, mieście Santiago de Cuba. Koszt butelki zaczyna się od 4 USD, ale nadal radzę zwrócić uwagę na ciemny rum, który ma lepszą jakość (z powodu starzenia) i bardziej intensywny aromat. W takim przypadku cena za butelkę wyniesie co najmniej 8 USD. Cubay to prawdziwy rum sztetlowy. To wytrawny rum i ma raczej ostry smak.

Innym popularnym prezentem jest kawa. Ziarna są smażone prawie na węgiel drzewny, a napój ma czarny kolor i lekko przypalony zapach. Kubańczycy warzą go bardzo mocno i dodają dużo cukru, dzięki czemu na świecie pojawiło się określenie „cafecubano”, czyli słodkie espresso. Obowiązuje tylko jedna ważna zasada: warto kupować ziarna. Kawa mielona na Kubie jest wytwarzana nie tylko ze złych i uszkodzonych owoców, ale także rozcieńczona prażonym groszkiem.

Na Kubie mieszka wielu utalentowanych malarzy, więc na ulicach miast turystycznych spotkasz obrazy - jeden z najpopularniejszych rodzajów pamiątek z Kuby. Dzieła sztuki przedstawiają życie zwykłych Kubańczyków, krajobrazy kolonialnych miast lub plaż, a także szereg aluzji do rewolucyjnych tematów. Na ulicach turystycznych miast Kuby stoiska z ubraniami rozciągają się jeden po drugim. Najczęściej turyści kupują nie tyle jako prezent, ale dla siebie. Są to głównie rzeczy zaprojektowane na upały - lekkie lniane sukienki i spodnie, słomkowe czapki i torby plażowe. Sprzedawane są również wyroby skórzane, takie jak paski i plecaki. Ostatecznie wielu turystów wybiera tak zwane rewolucyjne pamiątki. Mogą to być towary z nadrukami kubańskich flag i rewolucyjnych motocykli. Che Guevara bez wątpienia stał się główną „marką” rewolucji. Jest na koszulkach, torbach, ręcznikach plażowych i czapkach.