Egzotyczne krajobrazy, z których słyną Karaiby czy Bahamy, są dostępne także w Europie. Dokładnie tak, Bałkany to region niezwykły w każdym calu. Niestety, obiegowa opinia na temat danego miejsca może przysłonić jego faktyczny obraz. To prawda, Albania jest krajem kontrastów. Z jednej strony mamy tam spore skupiska biednych osiedli, a z drugiej - fascynujące zabytki pamiętające wiele epok. Przemoc jest wpisana w naturę Albańczyków, ale przy bliższym poznaniu okazują się niezwykle przyjaźni i pomocni. Wielu osobom kraj ten kojarzy się z nijakością, inni doceniają jego walory, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Oceniając Albanię wyłącznie pod negatywnym kątem, możemy zniechęcić się do tego miejsca i w rezultacie - sporo stracić. Najlepszym tego przykładem jest Ksamil. Planując wakacje w egzotycznej scenerii, zazwyczaj nie bierzemy Albanii pod uwagę. Tymczasem okazuje się, że tamtejsze wybrzeże ma do zaoferowania atrakcje, które na długo pozostają w pamięci.   

Ksamil - najważniejsze informacje

Ksamil to niewielka miejscowość w południowej części Albanii, położona tuż przy granicy z Grecją (24 km). To jeden z najbardziej znanych albańskich kurortów, często wybierany jako destynacja wakacyjnych eskapad. Spędzeniu urlopu w tym miejscu sprzyja dobrze rozwinięta infrastruktura. Ksamil oferuje hotele, pola kempingowe, a i ze znalezieniem prywatnej kwatery nie będzie problemu.

Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że  w szczycie sezonu miasto jest tłumnie oblegane przez turystów z całej Europy, których kuszą nie tylko rajskie widoki, ale i atrakcyjne ceny. Wycieczka planowana na ostatnią chwilę może okazać się niewypałem, więc warto pomyśleć o rezerwacji noclegu z odpowiednim wyprzedzeniem. W mieście nie brakuje barów, restauracji i klubów, więc o nudzie nie ma mowy.

 

Z czego słynie Ksamil?

Szukając w tym mieście kunsztownej architektury i wspaniałych zabytków, można się rozczarować. W pierwszym kontakcie, Ksamil zdecydowanie nie chwyta za serce. Ot, chaotyczne zabudowania i bunkry przypominające o trudnej historii kraju. Wystarczy jednak udać się w stronę wybrzeża, by w jednej chwili zmienić zdanie o tym miejscu.

Ksamil słynie z najbardziej malowniczych plaż w tej części Europy. Dominujące elementy krajobrazu to biały piasek, lazurowa woda i niewielkie, porośnięte zielenią wysepki, którymi nie można się nie zachwycać. Do tego palące promienie słońca, lejący się z nieba żar, przyjazna ludność i świetnie przygotowana infrastruktura turystyczna - oto najkrótsza charakterystyka tego miasta. 

Biorąc pod uwagę charakterystykę tego miejsca, Ksamil odwiedza się przede wszystkim z myślą o plażowaniu. Popołudnia można spędzać w jednym z tamtejszych barów, a wieczorem - udać się do klubu. Sporą atrakcją tego miejsca są okoliczne wysepki, na które można dostać się wypożyczoną łódką lub rowerem wodnym. 

 

Co warto zobaczyć w Ksamil?

Nie samym plażowaniem turysta żyje. W przerwie między słonecznymi kąpielami, warto zapoznać się z innymi urokami tego miejsca. W samym Ksamil znajdziemy przede wszystkim typowo kurortowe atrakcje, ale wystarczy oddalić się o kilka kilometrów od granic miasta, by móc poznać zupełnie inne oblicze tej części Albanii.

Butrint

W odległości mniej więcej 5 km od miasta znajdziemy osadę położoną na półwyspie, w której mieści się stanowisko archeologiczne odsłaniające ruiny antycznych budowli rzymskich i greckich z kilku epok. To jedna z największych atrakcji tego rejonu, którą docenią nie tylko miłośnicy historii. Obiekt został wpisany na listę UNESCO.

Saranda

Będąc w Ksamil, warto wybrać się do pobliskiej Sarandy - największego kurortu południowej części albańskiego wybrzeża. Znajdziemy tam kilka interesujących zabytków, w tym położoną na wzgórzu twierdzę Lekuresi, wzniesioną w czasach osmańskich. 

Błękitne Oko

Kolejną interesującą atrakcją w bliskiej okolicy Ksamil jest Błękitne Oko. Słynne źródło, wybijające z głębokości ok. 50 m, mieści się w Muzinë. Swoją nazwę zawdzięcza błękitnemu kolorowi wody. Miejsce to urzeka malowniczą scenerią, ale o orzeźwiającej kąpieli można zapomnieć - temperatura wody nie przekracza 10 stopni Celsjusza.

Gjirokastra

W odległości ok. 65 km od Ksamil mieści się wpisane na listę UNESCO miasto-muzeum, które przez 500 lat znajdowało się we władaniu Imperium Osmańskiego. Nie znajdziemy tam nawet śladu nowoczesności, a wąskie, kamienne uliczki tworzą niepowtarzalny klimat, podobnie jak wszechobecne warsztaty rzemieślnicze i domy ze srebrnym dachem. Nad miastem góruje zabytkowa twierdza.  

 

Kiedy jechać do Ksamil?

Sezon plażowy w Ksamil rozpoczyna się w czerwcu i kończy we wrześniu. Uwaga, w lipcu upały bywają nieznośne - temperatura powietrza często przekracza 35 stopni Celsjusza, a zdarza się też, że słupek rtęci dobija do granicy 40 stopni Celsjusza. Jeżeli chcemy cieszyć się przyjemnym ciepłem, a jednocześnie uniknąć tłumu turystów (Ksamil jest najbardziej zatłoczony w lipcu i sierpniu), warto wybrać się tam w czerwcu, ewentualnie we wrześniu.

 

Ksamil - ciekawostki

Ksamil jest niezwykle popularną wakacyjną destynacją Polaków. W szczycie sezonu, na plaży bez problemu usłyszymy rozmowy w ojczystym języku.

Do kurortu przyjeżdża tylu Polaków, że utwory naszych artystów znajdują się w stałym repertuarze wielu tamtejszych klubów.

Ksamil jest położony tuż przy granicy z Grecją, więc jeżeli znudzi nam się plażowanie w Albanii, bez problemu będziemy mogli udać się na wycieczkę na wyspę Korfu lub do kontynentalnej części kraju.

Ksamil jest najdroższym miejscem na całym albańskim wybrzeżu.

Wstęp na wszystkie plaże jest tam płatny.

Większość plaż wybrzeża Morza Jońskiego pokrywają drobne kamyki. Ksamil, gdzie dominują szerokie pasy białego piasku, jest jednym z wyjątków.