Czyste, pełne jodu powietrze, orzeźwiająca morska bryza, zielone lasy, malownicze wydmy, złoty piasek – to wszystko oferuje Krynica Morska. Morze, a właściwie Zatoka Gdańska, oblewająca plażę od północy to idealne miejsce dla żeglarzy oraz miłośników windsurfingu. Co roku do Krynicy Morskiej przyjeżdżają liczni turyści, jednak pomimo dużej popularności, jaką cieszy się to miejsce, nie czuje się tu wielkiego tłoku.

Rozbudowana baza noclegowa oraz pełne zaplecze turystyczne zapewniają wygodę podczas odpoczynku. Na plaży można znaleźć wypożyczalnie sprzętu wodnego, przebieralnie, bary i inne atrakcje. Wiecznie zielone lasy i ścieżki przyrodnicze zapewniają natomiast chwile wytchnienia i są okazją do zobaczenia niezwykłych gatunków roślin i zwierząt. Jedną z atrakcji Krynicy Morskiej są dziki, które można spotkać nawet w centrum miasta.

 

Krynica Morska: gdzie leży?

Krynica Morska to miasto w województwie Pomorskim. Wyróżnia się oryginalnym położeniem na wąskim pasku lądu – Mierzei Wiślanej, między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Krynica Morska jest jedynym miastem na mierzei, a cały jej obszar znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”.

Ile mieszkańców ma Krynica Morska? Według danych GUS jest to niewiele ponad 1300 osób. To jedno z najmniejszych miast w Polsce pod względem liczby ludności mieszkającej tu na stałe. Natomiast liczba turystów, którzy odwiedzają tą nadmorską miejscowość to około 300 tysięcy rocznie. Zdecydowana większość z nich przyjeżdża tu w sezonie letnim.

Planujących letni urlop turystów interesuje jaka pogoda w Krynicy Morskiej panuje najczęściej. Najlepsze miesiące na wyjazd to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. W tym okresie zdarzają się nawet 30-stopniowe upały, a woda w Bałtyku osiąga maksymalną temperaturę 16-17°C. Wiejący od morza wiatr w upalne dni przynosi przyjemne orzeźwienie, jednak w chłodniejsze dni, a także w miesiącach zimowych sprawia, że odczuwalna temperatura jest jeszcze niższa.

Specjaliści stwierdzili, ze klimat Krynicy Morskiej jest korzystny dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, układu krążenia czy alergie skórne. Najdogodniejsze warunki dla klimatoterapii panują w okresie od marca do października.

Krynica Morska: historia

Krynica Morska sięga swoją historią czasów prehistorycznych. Istnieją ślady potwierdzające osadnictwo na tych terenach, pochodzące już z epoki kamiennej. W XIII wieku obszary dzisiejszej Krynicy Morskiej zamieszkane były przez słowiańskich Pomorzan i Prusów. Tędy przebiegał słynny szlak bursztynowy, a także trakt wiodący z Gdańska do Królewca. Z zachowanych dokumentów wiemy, że już w 1424 powstała tu karczma.

Miejscowość przez wieki należała do Gdańska, a później do Elbląga. W 1824 przybyli tu pierwsi letnicy, a niewielka wioska rybacka zaczęła przekształcać się w wakacyjny kurort. Znaczny rozwój Krynicy Morskiej przypadł na lata po II wojnie światowej. Lata 60. XX wieku to czas kiedy miejscowość cieszyła się największą popularnością. Powstanie licznych ośrodków wczasowych przyciągnęło wielu turystów, a Krynica Morska stała się modna wśród wczasowiczów. W 1970 roku odkryto tu źródła solankowe bogate w jod.

Przez wieki miejscowość nosiła różne nazwy: Lipa, Liep, Łep, Kaleberg, Kahlberg. Po przejęciu przez polską administrację przemianowano ją na Łysą Górę, następnie Łysicę, aż w końcu została nazwana Krynica Morska. Miasto do początku lat 90.XX wieku było wioską, która prawa miejskie otrzymała dopiero w 1991 roku.

Krynica Morska: atrakcje

Krynica Morska – co warto zobaczyć podczas wakacji? Możliwości jest wiele. W Krynicy Morskiej nie sposób się nudzić. Oprócz pięknych, piaszczystych plaż, malowniczych ścieżek rowerowych czy rybackich przystani, można skorzystać z bogatej oferty imprez, które organizowane są tutaj w okresie wakacyjnym. Podczas relaksujących spacerów, czy rowerowych wypraw warto odwiedzić miejsca, które są szczególnie warte uwagi.

Latarnia Morska – obecna pochodzi z lat 50. XX wieku i została wybudowana na miejscu wcześniejszej, którą podczas II wojny światowej wysadzili w powietrze wycofujący się Niemcy. Po pokonaniu ponad 100 schodów można podziwiać przepiękne widoki na morze, okoliczne zatoczki i nadmorskie miejscowości.

Wielbłądzi Grzbiet – to najwyższa stała wydma w całej Europie. Jej wysokość wynosi 49,5 m n.p.m. Ze szczytu można zobaczyć równocześnie zarówno Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Kościół parafialny pw. śś. Piotra i Franciszka – świątynia pochodzi z 1938 roku i wzniesiona została na miejscu dawnej kaplicy. Przy kościele znajduje się dom zakonny ojców kapucynów.

Pomnik Pierwszych Osadników – upamiętnia osadników, którzy przybyli do Krynicy Morskiej po II wojnie światowej.

Ulica Teleexpresu – to jedyna w Polsce ulica o takiej nazwie. Została oficjalnie otwarta w 2003 roku. Jest jedną z najładniejszych ulic w całej Krynicy Morskiej.

Krynica Morska – gdzie z dzieckiem?

Ta nadmorska miejscowość jest bardzo przyjazna całym rodzinom. Wiele hoteli i pensjonatów ma specjalne ceny za pobyt malucha, a także place zabaw czy pełne atrakcji sale gdzie dzieci mogą pobawić się w razie deszczowej pogody. Również wiele restauracji ma kącik dla najmłodszych. Jednak największą atrakcją dla naszych pociech będzie zapewne pobyt na plaży.

 

Krynica Morska: morskie przysmaki

Krynica Morska – gdzie zjeść, żeby było smacznie i niedrogo? Zaplecze gastronomiczne w Krynicy Morskiej jest bardzo dobrze rozwinięte, także kwestia ta nie powinna stanowić żadnego problemu. Liczne restauracje, karczmy, gospody, smażalnie ryb, a także kawiarnie, cukiernie i restauracje znajdziemy nie tylko w centrum miasta, ale także w hotelach i ośrodkach wczasowych. 

Największym przysmakiem w Krynicy Morskiej, tak jak i w wielu innych, nadmorskich miejscowościach, są oczywiście ryby. Świeżo wyłowione z Bałtyku, są pyszne i świeże. Podaje się je smażone, grillowane lub pieczone, saute lub w panierce z bułki, ciasta lub płatków migdałowych. Jeśli wstaniemy wcześnie rano i udamy się do portu, można tam kupić dopiero co wyłowione ryby, sprzedawane prosto z kutrów, po atrakcyjnych cenach. Najlepiej smakują te pochodzące z Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, jak np. flądra, dorsz, śledź, turbot czy sola. Często spotykanym daniem w wielu restauracjach jest też zupa rybna.

Oprócz rybnych przysmaków dużym powodzeniem w Krynicy Morskiej cieszą się dostępne prawie na każdym kroku gofry i lody.

Krynica Morska: odległość od głównych miast Polski

Jak dojechać do Krynicy Morskiej? Położenie na wąskim pasku Mierzei Wiślanej sprawia, że najwygodniej jest pojechać do Krynicy Morskiej własnym samochodem. Najbliższym dużym miastem jest Gdańsk, który jest oddalony o 70 km. Popularna jest trasa Warszawa - Krynica Morska. Ile km - trzeba na niej pokonać? Około 342 km, co daje nam przybliżeniu 4,5 godziny jazdy. Dłuższa podróż czeka osoby udające się do Krynicy Morskiej z Wrocławia (613 km) lub Krakowa (628 km).

Jak dojechać do krynicy morskiej pociągiem? Podróż pociągiem może być wygodna, szczególnie, jeśli jedziemy z drugiego końca Polski, jednak trzeba wiedzieć, że Krynica Morska nie posiada swojego dworca kolejowego. Najbliższym miastem, do którego możemy się dostać pociągiem jest Gdańsk. Stamtąd trzeba pojechać już autobusem. Do Gdańska można dostać się również samolotem. Inna formą dotarcia do Krynicy Morskiej jest podróż statkiem z Elbląga lub Fromborka.

Krynica Morska nie dysponuje komunikacją miejską, choć jadące z Gdańska i innych okolicznych miejscowości autobusy mają kilka przystanków na terenie miasta. Na miejscu najwygodniej poruszać się pieszo, można też wypożyczyć rower. Jeśli nie przyjechaliśmy własnym samochodem, a potrzebujemy udać się gdzieś dalej, najwygodniej będzie skorzystać z taksówki.