Oprócz doskonałej opieki i unikatowych zabiegów na turystów czeka tutaj mnóstwo imprez kulturalnych, folklorystycznych i wyborne specjały kulinarne.

Ciszę i spokój znajdą goście w miejscowości Teplice nad Bečvou, gdzie biją źródła mineralne bogate w dwutlenek węgla, o korzystnym działaniu na cały organizm, przynoszące ulgę w chorobach serca i naczyń. Uzupełnieniem kąpieli leczniczych są specjalne zabiegi, masaże, okłady lub unikatowe leczenie zimnem w polarium. W najbliższej okolicy znajdują się Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe, potężny średniowieczny zamek Helfštýn i przepaść Hranická.
Slatinice, kolejne uzdrowisko na Morawach Środkowych, leży zaledwie kilka kilometrów od stolicy regionu - Ołomuńca. Sanatorium rodzinnego typu oferuje pobyty relaksacyjne i rekreacyjne oraz dziesiątki zabiegów. Turystów oczaruje wspaniała przyroda, zamki Bouzov, Šternberk lub pałac w miejscowości Náměšť na Hané. Koniecznie trzeba zwiedzić zabytkowy Ołomuniec z drugą pod względem wielkości strefą zabytkową w Republice Czeskiej i Słupem Trójcy Przenajświętszej, zabytkiem UNESCO. Według prestiżowego przewodnika Lonely Planet Ołomuniec jest najpiękniejszym miastem w Czechach i jednym z dziesięciu ukrytych klejnotów Europy.

Przez cały rok w regionie odbywa się wiele ciekawych imprez, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Można wybierać z bogatej oferty imprez kulturalnych i festiwali muzycznych. Wyjątkowe widowisko i niezapomniane wrażenia zapewnia Festiwal Światła i Wideomappingu WE WRZEŚNIU (24 - 28.09.2013). Dzięki międzynarodowemu przeglądowi Ołomuniec stanie się miastem projekcji świetlnych, które całkowicie odmienią wspaniałe zabytkowe budynki w centrum.

Usatysfakcjonowani będą także miłośnicy muzyki. Ołomuniec gości co roku we wrześniu słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (5 - 19.09.2013) i Jesienny Festiwal Muzyki Sakralnej (22.09 - 12.10.2013), na które przybywają wybitni wykonawcy z całego świata. Morawy Środkowe są również znane z bogatych tradycji i folkloru. We wrześniu w miejscowości Velká Bystřice odbywa się impreza pod nazwą Ludowy Rok (6 - 8.09.2013), w miejscowości Prostějov - Uroczystości Hanáckie (14 -15.09), a w miejscowości Tovačov - Uroczystości Świętowacławskie (28 - 29.09.2013).

Turyści mogą wspaniale wypocząć również w Jesionikach. W mieście Jeseník znajduje się najstarsze sanatorium wodolecznicze na świecie, sanatorium Priessnitza. Naturalne metody w połączeniu z czystym powietrzem leczą wiele chorób, a w tutejszym parku balneologicznym każdy sam może wypróbować metody stosowane w wodolecznictwie. Jedyne sanatorium termalne na Morawach znajdziemy w miejscowości Velké Losiny. Tutejsze źródła siarczanowe służą do kąpieli leczniczych, zabiegów relaksacyjnych i odnowy biologicznej. Nowych sił można też nabrać w uzdrowiskach Bludov koło Šumperka lub Dolní Lipová.
Przez cały rok bogata jest oferta imprez kulturalnych, które urozmaicają turystom pobyt w Jesionikach. Do renomowanych festiwali muzycznych zalicza się np. Blues Alive w Šumperku (14 – 16.11.2013).

Kraj Ołomuniecki słynie także ze swoich specjałów kulinarnych
. Smakoszy mogą zainteresować przede wszystkim sery o niepowtarzalnym smaku, znane jako „serki ołomunieckie”. Można ich skosztować choćby w miejscowych restauracjach, gdzie są przyrządzane na wiele sposobów. Tradycyjne dania górskiego regionu Jesioników oferują w sezonie turystycznym tamtejsze restauracje. Bardzo długą tradycję ma w Kraju Ołomunieckim browarnictwo. Tajemnice produkcji piwa poznamy w browarach w miejscowościach Litovel, Přerov lub Hanušovice, gdzie zwiedzanie jest połączone z degustacją. W Browarze św. Wacława w Ołomuńcu można się później rozkoszować kąpielą w piwnych łaźniach.