Oto fotografie, które zostały wyróżnione przez nasze jury w składzie: Tamara Pieńko - fotograf oraz Robert Bogusławski - fotograf, jeden z laureatów 46. edycji prestiżowego konkursu World Press Photo (http://www.robert-boguslawski.pl): I. miejsce: ekajana, "Codzienność Bogdana Z." Uzasadnienie: W fotografii od zawsze najpopularniejszym tematem był "człowiek". Odpowiednio uchwycony kadr pozwala wyodrębnić szereg informacji, wydobywa charakter, wiek, zainteresowania, stany emocjonalne portretowanej osoby. Zdjęcie pt "Codzienność Bogdana Z." jest portretem kreacyjnym. Przedstawia niezwykłe zainteresowanie, pasję zwyczajnej osoby.
W wykreowanym świecie przewija się motyw komizmu, który integruje się z życiem rzeczywistym, codziennym. Główną siłą zdjęcia jest sam bohater, to jego niezwykłe życie podbija wagę, ocenę tej fotografii. Bogdan Z. jest dowodem na to, że wśród szablonowych ludzi istnieją niepozornie wyjątkowe osoby.
Gratulujemy! Nagroda: aparat Panasonic Lumix FS20 II. miejsce: zielnik, "Sąsiadka" Uzasadnienie: Portretowanie jest najbardziej intymnym spotkaniem dwóch spojrzeń, dwóch myśli, dwóch osób. Wynika to z układu pomiędzy fotografowanym i fotografem. Dlatego jest uznawany jako jedna z trudniejszych
dziedzin fotografii. Zdjęcie pt "Sąsiadka" to portret, który nie tylko przedstawia wygląd zewnętrzny osoby sfotografowanej, ale także cechy osobowości, sposób życia. Bezpośredni wpływ na odbiór bohaterki zdjęcia ma codzienne otoczenie, które jest dopełnieniem opowieści o starszej pani. Efektywnie wykorzystany kontrast kolorystyczny wzmacnia odczucie głębi obrazu. Przeciwstawienie kolorów, zimnej zieleni i nasyconej ciepłej czerwieni wyróżnia główny temat zdjęcia. Następnym elementem mającym wpływ na efekt końcowy jest proste, nieskomplikowane światło zastane. Autor zdjęcia zawarł wszystkie najistotniejsze cechy dobrego portretu tworząc piękną, przepełnioną przyjazną i nieformalną atmosferą, fotografię nieznajomej.
Gratulujemy! Nagroda: roczna prenumerata magazynu National Geographic III. miejsce: Zibi01, "chleba naszego.." Uzasadnienie: Najważniejszą umiejętnością dobrego fotografa jest zdolność widzenia. Uchwycenie chwili nie dotyczy kompozycji, lecz może być z nią związana. Nie wiąże się ze specjalnym oświetleniem, ale może od niego zależeć. To emocje, jakie emanują z jakiegoś przejawu życia, które zostały uchwycone przez aparat. Wszystko to szczególnie sprawdza się w fotografii dziecięcej. Zdjęcie pt. "chleba naszego.." jest przesiąknięte wrażliwością autora na treść i ekspresję zaistniałej sytuacji. Emocje dzieci, uwiecznionych na zdjęciu są bardzo widoczne, prawdziwe, wyrażone gwałtownie. Lekka nieostrość dodaje ujęciu dynamizmu co świetnie koresponduje z radością małych bohaterów.
Gratulujemy! Nagroda: DVD Kobieta na krańcu świata – 1 i 2 część, CD Muzyka świata

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich wyróżnionych fotografii