Nieruchomość na Sycylii w cenie kawy? Czemu nie! Włosi już niejednokrotnie wdrażali podobne programy zasiedlenia coraz bardziej wyludniających się miasteczek. Tym razem mowa o około 900 opuszczonych domach położonych w pobliżu Etny. Połowa z nich jest w stanie ruiny, co też tłumaczy symboliczną cenę – 1 euro. Te lepiej zachowane zostaną sprzedanie w równie okazjonalnej cenie – od 4 tys. do 5 tys. euro. W przypadku większej liczby zainteresowanych kupnem konkretnej nieruchomości zorganizowane zostaną aukcje.

Sycylijskie miasteczko czeka na nowych mieszkańców

Inicjatorem programu jest Antonino Camarda, burmistrz Castiglione di Sicilia. Polityk ma nadzieję, że wyprzedaż domów tchnie nowe życie w miasteczko, które od początku XX. wieku wyludniło się o ponad 11 tys. osób. Obecna populacja wynosi ok. 3 tys. obywateli.
– Mamy do uratowania cenne dziedzictwo architektoniczne. Na przestrzeni lat z miasta wyjechało wielu ludzi, a część z nich porzuciła stare domy pochodzące nawet z epoki renesansu – tłumaczy Camarda.
Projekt wystartował w marcu br. To największa tego typu inicjatywa we Włoszech, a organizatorzy zapewniają, że chętnych nie brakuje. Z całego świata napływają maile zarówno od osób prywatnych, jak i inwestorów. Ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia związane z międzynarodowymi podróżami, dokonanie transakcji na miejscu jest trudne. W tym też celu powołana została grupa specjalistów, którzy pośredniczą pomiędzy właścicielami starych domów i potencjalnymi nabywcami.

Jak kupić dom za 1 euro?

Oczywiście program zakłada jeden istotny haczyk: kupujący mają trzy lata na odremontowanie domu. W przeciwieństwie do podobnych inicjatyw nie muszą jednak wpłacać depozytu będącego gwarantem przeprowadzenia prac renowacyjnych. Zamiast tego są zobowiązani do wykupienia w banku polisy ubezpieczeniowej o wartości 4 tys. euro. Jej roczny koszt to 100 euro. Nabywcy zrujnowanych posiadłości mogą dodatkowo ubiegać się o skorzystanie z bonusowego programu włoskiego rządu, który przewiduje ulgi podatkowe na remonty, dzięki którym domy są bardziej przyjazne środowisku.

Castiglione di Sicilia – raj na ziemi w zasięgu ręki

Niewielkie miasteczko Castiglione di Sicilia jest położone na skalistym klifie w pobliżu północnego zbocza Etny, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Alcantara. Przecięte strumieniami i wodospadami wąwozy powstały po jednej z erupcji wulkanu. Porastające okolicę oliwne gaje, sady pomarańczy, plantacje orzechów laskowych i winnice są charakterystyczne dla sycylijskiego krajobrazu.