Kłajpeda, jedno z największych miast Litwy i jedyny jej port handlowy, to dla Polaków należna lekcja pokory. Zadbane, tętniące klubowym życiem, wielokulturowe miasto w ostatnich latach świetnie daje sobie radę. Budynki z muru pruskiego oraz pozostałości zamku przypominają, że więcej tu wpływów krzyżackich niż polskich.

Stare miasto przy ujściu rzeki Dane  do Zalewu Kurońskiego jest niewielkie. Trzy kościoły uległy zniszczeniu podczas wojny, a z zamku postawionego niegdyś przez zakon rycerski pozostało jedynie zachodnie skrzydło, w którym urządzono Muzeum Zamkowe. Przy Muzeum Kuźnictwa z pomocą kowala samodzielnie można wykonać np. pierścionek. W weekendowe popołudnia z wieży nad Pocztą Główną rozbrzmiewają koncerty grane na karylionie, czyli instrumencie podłączonym pod zespół 48 dzwonów wieżowych. I jeszcze dobra wiadomość dla miłośników przyrody: z portu zamkowego w kilka minut można dostać się promem na Mierzeję Kurońską. A tu krajobraz już bardzo skandynawski. Nie zdziwmy się więc, gdy spotkany podczas spaceru po piaskach ruchomych wydm Szwed czy Fin również wyrecytuje nagle: Litwo, ojczyzno moja!

6 POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ KŁAJPEDĘ

1. Morski festyn

Ostatni tydzień lipca to święto kultury marynistycznej i najważniejsza impreza w mieście. Od kilku lat Świętu Morza towarzyszą międzynarodowe regaty Balic Sail. Kłajpedzki port ozdabiają wówczas żaglowce z całego świata. Ponadto we wrześniu załogi Kłajpedy i Gdyni dołączają do Tall Ships Regatta.


2. W uścisku z lwem

W dawnym pruskim składzie amunicji znajduje się muzeum, w którym można obejrzeć m.in. delfiny oraz ważącą ponad tonę uchatkę grzywiastą. Nazwa gatunku nie oddaje rozmiarów masywnego cielska potwora – trafniejszym określeniem jest „lew morski”. Podczas pokazu tresury odważni mogą z nim wymienić uścisk „na niedźwiedzia”.


3. U Wagnera 

Przed XIX-wiecznym Teatrem Dramatycznym (ulubionym miejscem Ryszarda Wagnera) znajduje się serce Kłajpedy, czyli plac z fontanną Simona Dacha. Wieńczy ją będący symbolem miasta posąg Anny Neander, legendarnej panny, która stała się muzą kompozytora Anusi z Tharau.  

4.  U artystów

Na Dziedzińcu Sztuk Pięknych, zwanym podwórzem artystów, latem działają pracownie artystyczne, na których powstają dzieła sztuki z drewna i ceramiki. Można tu też zjeść coś regionalnego. Dookoła, w dawnych magazynach z muru pruskiego, mieszczą się Centrum Komunikacji Kultur oraz Centrum Etnokulturowe.

5. Latarnia piwna

Švyturys to po litewsku „latarnia morska”. Ale też znane na całym świecie piwo warzone w Kłajpedzie. Udostępniony do zwiedzania browar pozwoli się zapoznać z tajnikami produkcji bursztynowego trunku oraz, rzecz jasna, spróbować napoju. Piwo oczywiście dostępne w każdym lokalu w mieście.

6.  Zabawa w kotka i myszkę

Starówkę w Kłajpedzie ożywiają liczne pomniki. Granitowy kot ma minę dżentelmena – potarcie jego ogona pomaga spełnić sekretne życzenia. Z kolei myszy prośbę należy wyszeptać do uszka. A na dachu domu nr 8 przy ul. Kurpiu siedzi kominiarz przynoszący szczęście. W ścianie domu wmurowano guzik, za który należy złapać.

Marta Kucharczyk