Kiribati: gdzie leży?

Kiribati to państwa wyspiarskie w pasie równikowym zachodniego Oceanu Spokojnego. Wyspy Kiribati obejmują 33 wyspy (z których 20 jest niezamieszkanych). Są one rozmieszczone na łącznej powierzchni 3,5 milionów kilometrów kwadratowych. Mimo pozornie tak dużej powierzchni tylko 116 tysięcy osób zamieszkuje Kiribati. Wyspa Gilberta jest najgęściej zamieszkaną.

Wszystkie wyspy są atolami koralowymi. Wyspy Gilberta powstały na podwodnych szczytach gór Micronesian Rise, Wyspy Phoenix - na szczytach górskich południowej Pacyfiku, Wyspy Line znajdują się na szczytach podwodnych pasm górskich wznoszących się na powierzchnię oceanu, graniczących ze środkowym Pacyfikiem od wschodu. Większość wysp jest niska, wystaje 5–7 m npm i jest otoczona rafami.

Klimat jest równikowy, morski, łagodzony przez wiatry. Najniższa temperatura wynosi 22 stopnie Celsjusza, najwyższa to 37 stopni Celsjusza. Rozkład opadów atmosferycznych jest niezwykle nierównomierny: niektóre wyspy Phoenix i wyspy Line znajdują się w strefie klimatu suchego, środkowa część wyspy Gilbert i zachodnia część wyspy Phoenix znajdują się w strefie klimatu suchego, północna część archipelagu Gilbert, niektóre wyspy Line i o Banaba - w strefie umiarkowanie wilgotnego klimatu z porą suchą zimą i deszczową latem.

Na atolach nie ma rzek ani strumieni. Jeziora słodkowodne znajdują się tylko na wyspach Bożego Narodzenia i Waszyngton. Piaszczyste i żwirowe gleby węglanowe na wapieniach koralowych zawierają wiele substancji organicznych. Gleby mają wysoką przepuszczalność wody i niską wilgotność, więc są stale suche.

Na gęsto zaludnionych wyspach naturalna roślinność to prawie jedynie palmy. Na wyspach mieszka niewiele zwierząt. Ze ssaków występują tylko szczury. Mieszkańcy hodują świnie i drób. Większość ludności kraju koncentruje się na Wyspach Gilberta, z najbardziej zaludnionym atolem Tarava, na którym znajduje się stolica - miasto Bairiki (St. 25 tysięcy mieszkańców).

 

Kiribati: co warto wiedzieć?

Republika Kiribati jest krajem ukierunkowanym na turystykę, która jest źródłem 68% dochodów mieszkańców. Rozwój gospodarczy jest ograniczony przez brak wykwalifikowanych pracowników, słabą infrastrukturę i oddalenie od rynków światowych.

Komunikacja między wyspami jest trudna ze względu na duże odległości między nimi i odbywa się na statkach oraz przy pomocy lotnictwa. Niektóre pobliskie atole połączone są kopcami. Całkowita długość dróg wynosi 670 km. (w tym 30 km. utwardzonych). Główny port morski kraju znajduje się na atolu Tarava. Z 20 portów lotniczych tylko 3 mają utwardzone lądowiska, w tym międzynarodowe lotnisko na wyspie Tarava. Pomoc medyczna jest bezpłatna. Na wyspie Tarava znajdują się dwa szpitale, a na każdym zamieszkanym atolu jest przychodnia.

 

Kiribati: atrakcje

Kiribati jest nastawione na turystów. Tutaj możesz zobaczyć dziewiczą przyrodę, dowiedzieć się, jak i według jakich zwyczajów żyją ludzie w Oceanii i zobaczyć spektakularne krajobrazy. Kiribati chętnie odwiedzają też entuzjaści sportów wodnych – zwłaszcza surferzy i wędkarze.

W Kiribati turysta nie znajdzie muzeów ani zabytków. Główną atrakcją republiki są krystalicznie czyste plaże. Na wyspach znajdują się hotele, które zlokalizowane zostały w stolicy państwa. Możesz także liczyć na komfortowy pobyt w małych ośrodkach i odosobnionych bungalowach.

W Butaritari znajdziemy kilka zabytków poświęconych wydarzeniom II wojny światowej. Podczas wycieczki po wyspie turyści są częstowani smażonym owocem chlebowym. Wyspa Abbeham jest słynna z tego, że mieszkał tu kiedyś Robert Lewis Stevenson, który był zachwycony pięknymi egzotycznymi krajobrazami Kiribati. Lubił też latające żaby - naturalną atrakcję wysp. Wyspa Tabueran jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych do wypoczynku i nurkowania.

Wyspa Bożego Narodzenia słynie z faktu, że tą ją odwiedził James Cook - 24 grudnia 1777 roku. Ta wyspa ma bogatą różnorodną faunę ptaków. Przybliżona liczba ptaków wynosi tutaj 6 milionów. Pomimo spadku populacji w ostatnich latach liczba ptaków tutaj jest znacznie wyższa niż na jakiejkolwiek innej wyspie w Oceanii. Atol ten jest największy w kraju, zajmując prawie połowę całego terytorium lądowego republiki.

 

Kiribati: kiedy jechać? 

Klimat Kiribati jest tropikalny, gorący przez cały rok, ze znacznymi różnicami opadów. W rzeczywistości wyspy są rozproszone na środku Oceanu Spokojnego wokół równika i rozciągają się na rozległym obszarze.

Będąc praktycznie na równiku, Kiribati znajdują się poza obszarem, w którym tworzą się cyklony. Najlepszy czas, aby odwiedzić zachodnie wyspy Kiribati, trwa od maja do listopada. Natomiast na południowych wyspach lepiej unikać okresu od listopada do kwietnia.

 

Kiribati: przygotowanie do podróży

Jak dolecieć na Kiribati? Na co przygotować się powinien obywatel Unii Europejskiej, który planuje spędzić urlop na plaży jednej z tych pięknych wysp.

Obywatele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej - z wyjątkiem Irlandii i Zjednoczonego Królestwa - mogą wjechać na Kiribati bez wiz na 90 dni w okresie 180 dni. Linie Solomon Airlines obsługują loty z Brisbane do Tarawy. Jest to obecnie najtańszy sposób dostania się do Tarawy. Fidżi Airways obsługuje dwa cotygodniowe loty non-stop (3 godziny). Air Marshall Islands wykonuje regularne loty co 2 tygodnie z Majuro do Tarawy. Cena biletu wynosi 330 USD, jeśli jest on kupiony na Wyspach Marshalla.

Oficjalnymi językami Kiribati są angielski i Gilbertese - znany również jako Kiribati. Podczas gdy angielski jest intensywnie używany w Południowej Tarawie, im dalej od stolicy, tym bardziej słychać tylko lokalny dialekt. Większość ludzi na wyspie Kiritimati mówi po angielsku.

 

Kiribati: ciekawostki

Kiribati jest typowym krajem turystycznym. Zanim jednak wybierzemy się w podróż na Kiribati, warto trochę dowiedzieć się o tym specyficznym państwie.

 • Oficjalną walutą Kiribati jest dolar Kiribati ($). Waluta jest ustalona w stosunku 1: 1 do dolara australijskiego ($) i jako takie obie waluty są powszechnie akceptowane w Kiribati. 
 • Na Kiribati dostępnych jest wiele lokalnych rękodzieła. Są one tworzone przez grupy kobiet. Na szczególną uwagę zasługują kolorowe bluzki noszone przez miejscowe panie zwane Tibuta. Katolickie Stowarzyszenie Kobiet prowadzi cotygodniowe lekcje tkania i wykonywania tych bluz.
 • Bankomaty znajdują się w Betio, Bairiki i Bikenebeu. Jest też jeden w szpitalu. Na lotnisku znajduje się również kantor wymiany walut.
 • Większość sklepów akceptuje tylko gotówkę, ponieważ karty kredytowe są rzadko używane - z wyjątkiem dwóch hoteli.
 • Różnorodność jedzenia na Kiribati jest ograniczona. Jeśli właśnie przyszła dostawa importowanej żywności, kup ją.
 • Podstawową pożywienia jest ryba i ryż, co znajduje odzwierciedlenie w wielu punktach gastronomicznych na Tarawie. Zawsze warto spróbować lokalnych sashimi, które są prosto z oceanu na talerz.
 • Posiłki w zachodnim stylu najlepiej znaleźć w dwóch hotelach: Mary's i Otintaai.
 • Dwa główne bary w Tarawie to Captains Bar w Betio i Lagoon Club w Ambo. Piątkowe noce w Otintaai to noc taneczna. Podaż wina i napojów spirytusowych jest ograniczona, jednak istnieje duży zapas piwa, które zawsze jest zimne.
 • W Tarawie jest jeden klub nocny o nazwie Midtown, który jest czynny do późna.
 • Kiribati jest jedynym narodem mieszkających na wszystkich 4 półkulach świata
 • Kraj ten znajduje się również najdalej przed linią czasu Greenwich w czasie GMT +14 , co czyni go pierwszym krajem na świecie, który ogłasza co roku nadejście Nowego Roku.
 • Kiritimati jest największym atolem koralowym na świecie.
 • Dwie małe niezamieszkane wysepki, Tebua Tarawa i Abanuea, zniknęły pod powierzchnią morza w 1999 roku.
 • Aby przeciwdziałać bardzo realnemu ryzyku, że cały kraj zniknie pod powierzchnią wody w ciągu najbliższych 50 lat, Kiribati rozmawia o zakupie 5000 hektarów z Fidżi.