Większość wspinaczy udaje się szlakiem prosto na słynny szczyt Tanzanii - Kilimandżaro, znane z pocztówek jako wyrastający z równiny stożek z oprószonym śniegiem wierzchołkiem. Ostatnie lata z powodu globalnego topnienia lodowców to stopniowe żegnanie się z tym widokiem. Od 1961 roku z lodowców na całym świecie ubyło ponad 9 bilionów ton lodu. Jak podają inne statystyki, do 2007 r. zniknęło ok. 85 proc. lodu, który tworzył lodowce na początku XX wieku.

Jak podaje amerykańskie wydanie national-geographic.com, kilku śmiałków zamieniło popularny szlak na bardziej niebezpieczną zachodnią trasę. W trakcie drogi natrafili na lodową ścianę mierzącą przeszło 30 metrów. Tak ogromne zmrożone masy to w tropikach ewenement - czytamy na stronie National Geographic - w pobliżu równika lód zazwyczaj nie utrzymuje się tak długo. Lodowiec topniejący pod wpływem promieni słonecznych pozostawił po sobie wyjątkowe formacje przypominające wieże albo ściany (widoczne na zdjęciu Christiana Pondella).

Jak twierdzi kanadyjski wspinacz Will Gadd, wspinaczka na lody Kilimandżaro może być jednym z najciekawszych tego typu doświadczeń na Ziemi, choćby dlatego, że wkrótce te formacje znikną z powierzchni ziemi pod wpływem zmian klimatycznych.

Jak zorganizować wspinaczkę na ostatnie lody Kilimandżaro? Podpowiada Gadd:

 

Złap formę

Zdobywanie gór wysokich wymaga rzetelnego przygotowania fizycznego i psychicznego. Aby zbudować odpowiednią kondycję, warto zacząć przygotowania co najmniej pół roku wcześniej. Will Gadd proponuje codzienne treningi  siłowe i cardio w połączeniu z pełnowartościową dietą zawierającą chude czerwone mięso. Doradza wspinaczki treningowe, w czasie których przyszły zdobywca nabierze doświadczenia i nauczy się odczytywać takie sygnały jak zmieniający się  wiatr czy zbliżający się deszcz.

 

Co spakować?

Nie ma się co oszukiwać, wysokiej jakości sprzęt jest kluczowy - zauważa Gadd. Od jego jakości w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo i komfort podczas wspinaczkami. Co powinien zawierać bagaż wspinacza?

  • ostre raki
  • kolce lodowe
  • kask - na wypadek upadku lub kruszenia się lodu
  • rękawice, dwie pary: przylegające i ocieplające
  • kurtka: przeciwdeszczowa i wiatroszczelna
  • lina i uprząż („Nigdy na nich nie oszczędzaj” - podkreśla Gadd.
     

Gotowy, do drogi, start

Po przybyciu do bazy/punktu z którego startujesz dokonaj rzetelnej oceny warunków. Czy wiatr nie jest zbyt silny? Jakie jest prawdopodobieństwo deszczu? Wspinaczka po górach i lodowcach jest niebezpieczna, nawet

Pamiętaj o szacunku dla tragarzy i przewodników, prawdopodobnie jest im równie ciężko i też dopadają ich objawy choroby wysokościowej.

 

Źródło: www.nationalgeographic.com

 

 

 

* Twierdzi prof. Lonnie Thompson z Uniwersytetu Stanowego w Ohio w artykule "Proceedings of the National Academy of Sciences".