Terkot rolki mknącej w filmowym projektorze, płynące ulicami dyskusje o reżyserach, aktorach, szept festiwalowych plotek i rekomendacji. Dzięki Festiwalowi Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny nad Wisłą na moment otrząsa się ze spokojnego, kameralnego charakteru.
Jeśli wpadniecie tu między 2 a 10 sierpnia, to na pewno spotkacie ulubionego reżysera czy pisarza i traficie na plenerową wystawę zdjęć. Świat sztuki, dzięki Grażynie Torbickiej, pomysłodawczyni i dyrektorowi artystycznemu festiwalu, współistnieje tu z codziennością. Kazimierz Dolny, niczym most, spina brzegi obu rzeczywistości.

– Sporą popularnością cieszy się Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym chcemy nagrodzić kwotą 5 tys. zł najciekawszy obraz – wyjaśnia Dawid Rydzek reprezentujący Festiwal Dwa Brzegi.

Na tegorocznej edycji nie zabraknie też gwiazd. – Planujemy między innymi dużą retrospektywę filmów Małgorzaty Szumowskiej i oczywiście spotkania z ich twórczynią – mówi Rydzek. – Szumowska jest dziś jedną z bardziej znanych reżyserek na świecie, a jej twórczość jest na tyle uniwersalna, że trafia do odbiorców również spoza naszej kultury.

Będzie więc okazja zobaczyć najnowsze, wielokrotnie nagradzane filmy reżyserki, takie jak Sponsoring czy W imię, a także te z dawniejszych lat.
A w specjalnym namiocie trwać będą pokazy festiwalowych filmów, w tym wielu obrazów, które zdobyły uznanie m.in. w Cannes i Berlinie.

Skok w inny świat
Renesansowy Kazimierz Dolny zachęca do zwiedzenia okolicy. Oprócz pobliskiego Mięćmierza, dawnej rybackiej osady nad brzegiem Wisły, pełnej zabytkowych chłopskich chałup przeniesionych tu z innych miejsc Polski, czeka też Janowiec z zamkiem pamiętającym XVI stulecie.
A tuż pod Kazimierzem szlak wąwozów lessowych z ponadpółkilometrowym jarem korzeniowym. Dużo dalszy skok można jednak wykonać dzięki seansom filmowym, wystawom i literackim opowieściom, które wypełniają na kilka festiwalowych dni cały Kazimierz. Przenieść się do innych miast, krajów, wtopić w nowe towarzystwo, posmakować dalekich światów i bezpiecznie powrócić na kazimierski ryneczek wraz z wyświetlanymi na ekranie napisami końcowymi.