1. NAJBARDZIEJ POLITYCZNY

Kolonia

Niemcy

Na ulicach zobaczysz Angelę Merkel, Baracka Obamę, Putina i innych znanych polityków pozdrawiających się słowami Kölle, Allaf,  czyli „Niech żyje kolonia!”.

Kiedy: 11.11 rozpoczęcie karnawału, potem  od 3.03 do 08.03. Najważniejszy dzień rosenmontag 07.03.

2. NAJBARDZIEJ  MITYCZNY PATRAS

Grecja

Najważniejszą personą tu jest Dionizos, król wina. lepiej uważać, żeby w trakcie tradycyjnych zawodów puszczania latawców nie zakręciło się nam w głowie.

Kiedy: Tradycyjnie początek karnawału 17.01  (na św. Antoniego). Potem od 05.03 do 08.03. Największa  parada w niedzielę 06.03.

3. NAJBARDZIEJ TEATRALNY WENECJA

Włochy Maski, maski, maski – bez nich nie byłoby tu karnawału. Koniecznie zainwestuj w te ręcznie robione przez weneckich artystów. Pamiętaj, że gdy we wtorek o północy usłyszysz dzwony, musisz zdjąć maskę i ujawnić swoją prawdziwą tożsamość. Kiedy:  26.02–08.03

4. NAJBARDZIEJ DRAGQUEENOWY SITIGES

Hiszpania Kto tu jest kobietą, a kto mężczyzną? W ostatni dzień karnawału wszystkie drag queens przebierają się na czarno,  na znak żałoby po karnawale. Widok niepowtarzalny. Kiedy: 26.02–08.03

5. NAJSMACZNIEJSZY MIŃSK

Białoruś

Jeżeli nie lubisz blinów, lepiej tu nie przyjeżdżaj. Bo w trakcie Maslenicy, czyli prawosławnego karnawału, bliny je się na potęgę. W programie też sanki  i palenie marzanny.

Kiedy: 28.02- 06.03

6. NAJBARDZIEJ DIABELSKI FORT-DE-FRANCE

Martynika Tu wszyscy mają nie jeden, ale parę kostiumów diabła. W poniedziałek kolorowy, we wtorek czarno-czerwony, w środę – czarny, na znak żałoby. Świętowanie kończy się dopiero wieczorem w Środę Popielcową. Kiedy: 05.03–09.03

7. NAJBARDZIEJ SEXY

Rio de Janeiro

Brazylia

Czas karnawału to w Brazylii środek lata. Nie bierz więc ze sobą przebrania Myszki Miki. skąpe bikini dla pań i modne szorty dla panów obowiązkowe!

Kiedy: 5.03-08.03

8. NAJBARDZIEJ KLUBOWY

Maastricht

Holandia

Didżeje, kluby otwarte do rana, muzyka elektroniczna... imprezy kończą się dopiero w środę nad ranem – wtedy obowiązkowe śniadanie to heering biete, czyli śledź z chlebem. rozpusto, żegnaj!

Kiedy: 6.03–09.03

9.NAJBARDZIEJ SUROWY

GOA

Indie

Tę tradycję przywieźli tu Portugalczycy, a teraz świętują chętnie nie tylko chrześcijanie, ale też hinduiści i buddyści. W czasie trwania karnawału organizuje się wiele uczt z regionalnym jedzeniem. Do czasu! We wtorek je się niedogotowany lub surowy ryż.

Kiedy: 06.03–08.03

10. NAJBARDZIEJ OWOCNY

Ambato

Ekwador

Nazywa się go świętem owoców i kwiatów. jest kolorowo i mokro – przebrane za diabełki dzieci oblewają przechodniów wodą. karnawałowy śmigus-dyngus. k

Kiedy: 07.03–08.03