Zima to w wielu kulturach i religiach czas zabawy i uciech. Jeden z najbardziej znanych karnawałów jest organizowany w Rio De Janeiro, gdzie tysiące Brazylijczyków i podróżnych bawią się w rytmach samby. Niemniej spektakularny, choć w zupełnie innej formie, jest słynny karnawał w Wenecji. Jego nieodłącznym elementem są charakterystyczne maski zakładane na wystawne bale.

Karnawał w Wenecji – zakazana tradycja

Skąd wziął się karnawał w Wenecji? Historia kolorowej tradycji sięga w XII w., a jej początki w niczym nie przypominają współczesnych przyjęć. Kiedy w 1162 r. Republika Wenecka odparła najazd wrogów z Akwilei, mieszkańcy wyszli Plac Świętego Marka, żeby świętować zwycięstwo. W kolejnych latach celebracja na ulicach miasta stała się cyklicznym wydarzeniem. Z czasem ludzie zaczęli jednak zapominać o tym, co świętują. Był to po prostu pretekst do zabawy w gronie najbliższych.

W ciągu kilku stuleci wenecki karnawał stał się częścią tożsamości mieszkańców Wenecji. Kontynuowanie tradycji zostało zakazane w 1797 r., kiedy miasto znalazło się pod rządami Franciszka II Habsburga. W tym czasie Wenecjanie nie mogli również używać masek do zakrywania twarzy. Dopiero w XIX w. powoli zaczęto wracać do organizowania zabaw. W porównaniu do dzisiejszych imprez ówczesne były dość kameralne i nie towarzyszyły im huczne, publiczne uroczystości.

fot. Getty Images

Dopiero w 1979 r. włoski rząd postanowił pomóc Wenecjanom w uhonorowaniu ich karnawałowego dziedzictwa. W ten sposób chciano dodatkowo odmłodzić kulturę i gospodarkę miasta. Po tym, jak ponownie zaczęto organizować bale maskowe, branża turystyczna odnotowała wyraźny wzrost zainteresowania.

Dziś karnawał w Wenecji to jedna z największych i najpopularniejszych imprez nie tylko we Włoszech, ale też na całym świecie. Szacuje się, że przed pandemią co roku w Wenecji bawiły się około 3 miliony osób.

Weneckie maski, czyli jak bawić się anonimowo

Karnawał we Wenecji kojarzy się przede wszystkim z bogato zdobionymi maskami. Co ciekawe, tradycja ich noszenia wcale nie jest związana z balami. Przez wieki arystokraci zakładali maski, aby nikt ich nie rozpoznał, gdy pili w barach, uprawiali hazard lub odwiedzali domy publiczne.

Obecnie maski nosi się tylko podczas karnawału, ale setki lat temu arystokracja zakładała je przez ponad pół roku. Dzięki temu mogła oddawać się niemoralnym uciechom bez ryzyka, że straci reputację i pozycję społeczną. Bardzo często klientela knajpek nie wiedziała, jak ważne osobistości siedzą z nimi przy stole.

Wyróżnia się trzy rodzaje weneckich masek:

  • białe, proste i skromne, oddające cechy naturalne twarzy;
  • kolorowo zdobione karnawałowe;
  • utrzymane w stylu commedia dell’arte.

Dwa pierwsze rodzaje wykorzystywano w celach prywatnych, aby zachować anonimowość.

Karnawał w Wenecji 2022. Co warto wiedzieć?

W 2021 r. karnawał w Wenecji odbył się tylko wirtualnie. W tym roku huczne zabawy wróciły do miasta i potrwają od 12 lutego do 1 marca. Większość organizowanych bali nawiązuje atmosferą i wystrojem do luksusu i przepychu.

Ceny biletów występu zaczynają się od 100 euro za osobę. Najdroższe kosztują nawet 500 euro i więcej. Program wydarzeń jest podobny: powitalny drink, wystawna kolacja, a następnie zabawa przy didżejskich setach lub muzyce na żywo. 

Czym się więc różnią? Tematyką i lokalizacją. Im bardziej jest prestiżowo, tym więcej zapłacimy za bilet. Bale urozmaicają też występy artystyczne i konkursy. Przykładowo podczas The Glass Slippers osoba z najpiękniejszą maską wygra szklany pantofelek Kopciuszka.

fot. Getty Images

Do Wenecji polecimy bezpośrednio Ryanairem między innymi z Poznania. Bilet w dwie strony (24.02-27.02) kosztuje 233 zł. W podobnym terminie bezpośrednio polecimy też z Krakowa (220 zł) i Warszawy (661 zł).

Źródło: venice-carnival-italy.com