Koniec karnawału zbliża się wielkimi krokami. To już ostatni moment, żeby przeżyć ten czas wyjątkowo i zobaczyć karnawałowe imprezy „na żywo”. Oto kilka najciekawszych.

Wielka bitwa na pomarańcze
Od 14 do 17 lutego, we włoskim miasteczku Ivrea, odbywa się coroczna wielka bitwa na pomarańcze. Włosi świętują karnawał obrzucając się ponad 500 tysiącami kilogramów soczystych pomarańczy. Battaglia delle Arance ma swoją legendę – kilkaset lat temu lokalny despota odrzucił zaloty córki młynarza. Kobieta ścięła mu za to głowę i wyzwoliła miasto spod jego tyrańskich rządów. To właśnie głowę znienawidzonego pana mają przypominać cytrusy, którymi obrzucają się uczestnicy wielkiej bitwy. Starcia na pomarańcze gromadzą co roku setki uczestników oraz widzów i trwają przez kilka dni. W tym roku otwarcie wypada w dzień św. Walentego.
Belgijski karnawał w Binche
Z kolei w dniach od 14 do 16 lutego w Belgii, odbywa się festiwal w Binche. Może się on poszczycić bogatą tradycją, która sięga XVI wieku. Został wpisany na listę niematerialnych dziedzictw UNESCO, jako jeden z najstarszych ulicznych karnawałów w Europie. W trakcie święta ulice miasteczka wypełnione są ludźmi przebranymi za czarnoksiężników, klaunów, biskupów, którym towarzyszy głośna muzyka, konfetti i kolorowe pióropusze.
Karnawał w Wenecji
Wart uwagi jest także karnawał w Wenecji (Carnevale Venezia), trwający od 6 stycznia do 17 lutego, będący jedną z najstarszych i najhuczniejszych imprez ulicznych w Europie. W czasie festiwalu codziennie organizowane są parady maskowe, słynące z piękna i kunsztowności. Początki festiwalu sięgają XI wieku, a jego zadaniem od początku było niwelowanie różnic pomiędzy bogatą i ubogą ludnością Wenecji.
Kulturalna Dania
Dla miłośników muzyki jazzowej, w dniach od 6 do 22 lutego, odbywa się Copenhagen Winter Jazz Festival. To unikalny w skali europejskiej festiwal prezentujący ponad 400 koncertów w klubach, teatrach i kawiarniach rozsianych po całym kraju. W lutym Dania zamienia się w europejską stolicę melomanów. Przez cały miesiąc trwa tutaj drugi znakomity festiwal muzyczne Frost. Prezentowane są wszystkie gatunki muzyczne od popu, folku, awangardy po jazz i elektronikę. Ideą festiwalu jest tworzenie nowych doświadczeń dla słuchaczy, dlatego koncerty odbywają się w nietypowych miejscach – klasztorach, laboratoriach, placach zabaw czy ogrodach botanicznych. Z uwagi na fakt, że zimą w Kopenhadze dominują kulturalne wydarzenia, stworzono Festiwal Wondercool, który skupia wszystkie eventy i instytucje. Do wyboru mamy więc dziedziny takie jak: moda, design, architektura, muzyka, malarstwo czy gastronomia.
Święto Cytryn we Francji
Od 14 lutego, aż do 4 marca Lazurowe Wybrzeże zaprasza z kolei na Święto Cytryn do Menton. W jego trakcie wznoszone są ogromne konstrukcje zbudowane w całości z cytrusów. W różnych punktach miasta podziwiać można wtedy monumentalne cytrynowe rzeźby i budynki, a całej imprezie towarzyszą pokazy regionalnych strojów, koncerty i targi związane z kulturą Menton. 
Festiwal Fiołków w Tuluzie
Kiedy w Mentonie obchodzone jest cytrynowe święto, w innej francuskiej miejscowości, Tuluzie, odbywa się coroczny Festiwal Fiołków. Miasto to może pochwalić się własną odmianą kwiatu o nazwie la violette de Toulouse czyli fiołek tuluzański. Roślina kwitnie przez całą zimę aż do marca i to właśnie z płatków tej odmiany są robione przetwory, słodycze i kosmetyki. Cały program fiołkowego festiwalu poświęcony jest tym wyjątkowym kwiatom. Odbywają się wykłady, warsztaty, wystawy, targi fiołkowych i wyrobów z nich czy ogrodnicze warsztaty dla dzieci. W Tuluzie można nabyć wytwarzane z fiołków kosmetyki, aromatyczne likiery i oryginalne łakocie. Festiwal trwa do 28 lutego.
Zima w Sarajewie
W stolicy Bośni i Hercegowiny od 1984 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Zima, który stał się prawdziwą wizytówką miasta. Nieprzerwanie od dwudziestu lat, co roku do Sarajewa zjeżdżają tysiące artystów z całego świata, prezentując wyjątkowy dorobek kulturalny podczas wystaw i koncertów. Impreza odbyła się nawet podczas wojny na Bałkanach, dlatego stała się symbolem wielokulturowości i wolności twórczej. Festiwal Zima to nie tylko wielkie święto sztuki. Wydarzenie było wielokrotnie nagradzane za szerzenie kultury i pokoju na świecie. W tym roku ,,Sarajevo Winter” rozpoczyna się 7 lutego i trwa do 21 marca.
I zabawa, i zwiedzanie
Karnawałowe imprezy organizuje wiele europejskich miast. Podróż taką możemy więc połączyć z ich zwiedzaniem. Dobrym pomysłem mogą więc być zorganizowane wycieczki w ramach city break. Takie 3- lub 4-dniowe wyjazdy, których koszt, według analiz ofert dostępnych na Travelplanet.pl, zaczynają się od 1248 zł za osobę. Ceny zawierają przeloty samolotem, noclegi w hotelach co najmniej ze śniadaniami, zwiedzanie znanych miejsc turystycznych, muzeów, zamków, niekiedy także udział w spektaklach, występach artystycznych, a nawet meczach lokalnych lig.