Kaliningrad: informacje

Kaliningrad przez długi czas należał do Niemiec. Historia miasta rozpoczęła się w 1255 roku, kiedy rycerze zakonu krzyżackiego położyli fortecę na wzgórzu i nazwali ją Königsberg (Królewska Góra). Miasto po raz pierwszy należało do Rosji w 1758 roku, po wygranej wojnie siedmioletniej. Jednak w 1762 roku ziemie wróciły do królestwa pruskiego. Königsberg ponownie stał się Rosyjski w 1946 roku, kiedy po zakończeniu II wojny światowej część terytorium niemieckiego została przeniesiona do ZSRR.

Miasto Kaliningrad nie ma bezpośredniego dostępu do morza, leży u zbiegu rzeki Pregołu w Zatoce Kaliningradzkiej, ale jest tam duży port i kwatera główna Floty Bałtyckiej Rosyjskiej Marynarki Wojennej. W pobliżu Kaliningradu znajdują się plaże, do których można dojechać autobusem, minibusem lub pociągiem. W Królewcu urodził się i żył jeden z największych myślicieli na świecie, Immanuel Kant. Jego grób znajduje się w pobliżu murów katedry XIV wieku.

W Kaliningradzie regularnie odbywają się różnorodne imprezy muzyczne, w tym międzynarodowe: konkurs im M. Tariverdieva, Kaliningrad City Jazz Jazz Festival, Kaliningrad In Rock Rock Festival i wiele innych. Każdej jesieni odbywa się festiwal sztuki Baltic Seasons – zespoły teatralne z całej Rosji prezentują swoje najlepsze przedstawienia. Jednym z symboli miasta jest słynne muzeum bursztynu w wieży z czerwonej cegły, która niegdyś była częścią systemu obronnego miasta. Kolekcja muzeum obejmuje kamienie o różnych odcieniach, kształtach i rozmiarach – największy eksponat waży ponad 4 kilogramy.