■ Powierzchnia: 180 tys. km2
■ Język: hiszpański i maya-yucatec.
■ Religie: głównie katolicka.
■ Waluta: peso meksykańskie 1 MXN=0,24 PLN ■ Sezon trwa od połowy grudnia do końca kwietnia. Od maja pora deszczowa. W październiku zaczynają się huragany. ■ Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach turystycznych, prywatnych lub służbowych poniżej
90 dni. Na granicy wypełnia się formularz migracyjny (FMT). ■ Najtańszy jest lot czarterem do Cancún z Niemiec, Belgii i Szwajcarii. Bilet Jetair w obie strony nawet za 400 euro. ■ Samochodem. Przy wynajmie trzeba mieć kartę kredytową. Auto najniższej klasy z pełnym ubezpieczeniem kosztuje od
40 USD za dzień.
■ Autobusy klimatyzowane, dalekobieżne – 3–4 USD za każde 100 km trasy. Autobusy gorszej klasy są tańsze.
■ Taksówka z lotniska w Cancún do Playa del Carmen (40 km) – 40 USD (taryfę trzeba łapać na ulicy, na terenie lotniska może być dwa razy drożej). ■ Szczepienia obowiązkowe nie są wymagane. Zaleca się jednak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy oraz durowi brzusznemu.
■ Zagrożenie malarią jest głównie w sąsiadującym z Jukatanem stanie Chiapas.


■ Alkohole. Najpopularniejsze to pulque – sfermentowany sok agawy maguey, mezcal – alkohol z agawy z charakterystycznym robakiem na dnie butelki.
■ Kuchnia meksykańska opiera się na kukurydzy, fasoli i ostrych papryczkach (czyli nadziewana fasolą kukurydziana tortilla maczana w salsie). ■ Valladolid. Hotel Maria de la Luz, 45 USD za pokój z klimatyzacją i łazienką. W hotelu El Meson del Marques, 66 USD za podobny standard.
■ Tulum. Cabana w Papaya Playa, od 35 USD za dobę
■ Playa del Carmen. Hotel Hacienda Maria Bonita, pokój 3-osobowy, klimatyzacja, łazienka, basen – od 80 USD za noc. ■ Czas. Między Jukatanem a Polską jest siedem godzin różnicy.
■ Napięcie. 110/115 V. Wskazane są przejściówki do gniazdek z okrągłymi bolcami na płaskie wtyczki.
■ Na lotnisku przy odprawie paszportowej trzeba nacisnąć zielony guzik, za pomocą którego losowane są osoby, które poddane będą kontroli bagażowej.
■ Większość samochodów na Jukatanie jeździ na benzynę. Stacje sprzedające olej napędowy to rzadkość.
■ Krater Chicxulub. W północno-zachodniej części Jukatanu znajduje się miejsce, gdzie 65 mln lat temu uderzył meteoryt, co prawdopodobnie spowodowało zagładę dinozaurów. ■ Wstęp do cenoty Zaci 15 peso.
■ Wejście do strefy archeologicznej Tulum – 48 peso, do strefy Chichén Itzá – 100 peso. Wypożyczenie łódki na trzy godziny w rezerwacie Sian Ka’an kosztuje 100 USD.
■ W sklepach z pamiątkami dopuszczalne jest targowanie się.
■ Napiwki zwykle 10–15 proc. ■ Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych:
ul. Starościńska 1 B, m. 4-5
02–516 Warszawa
tel. 022–646 88 00
■ Ambasada RP w Meksyku:
Calle Cracovia 40,
Colonia San Ángel,
01000 México D.F.
tel. (00–5255) 555 047 00