■ Powierzchnia: 89 tys. km2.
■ Ludność: 5,3 mln mieszkańców, w tym 98 proc. stanowią Arabowie, pozostali to Czerkiesi, Kurdowie i Ormianie.
■ Religia: 92 proc. muzułmanie (sunnici), 6 proc. chrześcijanie (głównie prawosławni), 2 proc. druzowie.
■ Języki: arabski (urzędowy), angielski.
■ Waluta: jordański dinar (JD), zwany w skrócie „dżidi”, dzieli się na 100 piastrów i 1000 filsów;
1 JD = ok. 3,50 zł, 1 USD = ok. 0,85 JD. Uwaga! W cennikach niekiedy brakuje informacji, czy chodzi o dinary, piastry czy filsy. Cena 6,850 oznacza 6 JD i 850 filsów. Rozeznanie dodatkowo utrudniają określenia monet half dinar (pół dinara, tj. 500 filsów) i quarter dinar (ćwierć dinara, czyli 250 filsów). ■ Na zwiedzanie najlepiej się wybrać wiosną (w marcu i kwietniu zieleń jest najbardziej soczysta, kwitną też drzewa owocowe) lub jesienią (we wrześniu i październiku średnia temperatura wynosi 27°C). Od czerwca do sierpnia jest zbyt gorąco (powyżej 40°C) i sucho. Natomiast zimowy wypoczynek warto zaplanować w Akabie i Dolinie Jordanu – temperatura 22°C wystarczy, by korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych. W Polsce nie ma placówki dyplomatycznej Jordanii. Wizę (koszt 10 JD, czyli ok. 14 USD) można uzyskać w Ambasadzie Jordanii w Berlinie przy Heerstrasse 201 (www.jordanembassy.de) lub na przejściach granicznych (z wyjątkiem Mostu Allenby’ego i promu z Nuwajbi). Wiza jest ważna dwa tygodnie, można ją przedłużyć na każdym komisariacie policji. Przy wyjeździe z Jordanii trzeba uiścić podatek wyjazdowy: 4 JD za przekroczenie granicy lądem, 6 JD za wypłynięcie promem z Akaby lub 10 JD za podróż. Jeżeli w ciągu 48 godz. zameldujemy się w biurze wizowym Zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Akabie i nie opuścimy miasta, nie płacimy za wizę, zostaniemy też zwolnieni z opłaty wyjazdowej. ■ Samolotem – korzystając z usług biura Selecturs (www.selectours.com.pl ), można polecieć czarterem z Warszawy do Ammanu i z powrotem za 1 550 zł (przeloty co 7 lub 14 dni). Loty rejsowe są droższe i wiążą się z przesiadką, np. Turkish Airlines – 2 149 zł  (przesiadka w Stambule), Malev Hungarian Airlines – 1 860 zł (przesiadka w Budapeszcie), Air France – 2 669 zł (przesiadka w Paryżu).


■ Wypoczynek w Akabie: 7- lub 14-dniowy pobyt nad M. Czerwonym. Atrakcje: surfing, nurkowanie, park morski. Cena: 2 279 zł/ 2 949 zł. www.fostertravel.pl
■ Zwiedzanie i wypoczynek – wycieczka 13-dniowa, zaczyna się w Damaszku. W programie m.in. Amman, zamek Aldżun, plaże Akaby, Wadi Ramm, zamki krzyżowców, Madaba i Góra Ne-bo. Cena: 2 950 zł + 450 USD.
www.rainbowtours.pl  ■ Międzynarodowe lotnisko leży 32 km od Ammanu. Autobusy Airport Express dowożą turystów do stacji Abdali w centrum miasta. Najbardziej jednak opłaca się wynająć taksówkę (ok. 20 JD, ale można wytargować do 15 JD).
■ Taksówki to niedrogi i często najdogodniejszy środek transportu, szczególnie gdy podróżuje się w grupie. Cenę najlepiej ustalić przed wejściem do auta, bo po skończonym kursie taksówkarze nie znają litości (krótkie dystanse ok. 1 JD, dłuższe 5 JD.) W najtańszych hotelach łóżko kosztuje 3–5 JD. Latem można przenocować na dachu hotelu (od 1,5 JD). W Ammanie, Akabie i Petrze znajdziemy wiele hoteli średniej klasy, w których za pokój jednoosobowy zapłacimy 10–25 JD. Nocleg w pokoju dwuosobowym oznacza wydatek 8 JD (bez śniadania) i 14 JD (ze śniadaniem). www.bookinhotels.com Narodową potrawą Jordanii jest mansaf – jagnię pieczone z aromatycznymi ziołami. Na ulicy można kupić falafel (kulki z ciecierzycy w chlebie pita) lub szawarmę (plasterki wołowiny lub baraniny w chlebie pita). Picie kawy i herbaty jest symbolem gościnności i poważania. Jeśli wolimy herbatę półsłodką zamiast bardzo słodkiej, prośmy o wassat sukar, jeśli bez cukru – o bidoon sukar.
■ Do Dżarasz i Umm Kajs, gdzie znajdują się ruiny grecko-rzymskich miast, najlepiej dojechać taksówką: ok. 50 JD za cały dzień, autobus jest dużo tańszy (bilet ok. 1 JD), ale podróż zajmuje więcej czasu. Wstęp do ruin Dżarasz –2,5 JD, do Umm Kajs – 1 JD.
■ Do Madaby najlepiej pojechać taksówką (ok. 15 JD) lub autobusem (220 filis) z dworca przy
teatrze rzymskim w Ammanie. Wstęp do cerkwi św. Jerzego, w której znajduje się mozaika bizantyjska z VI w., kosztuje 1 JD.
■ Morze Martwe – dojazd taksówką wyniesie ok. 20 JD, po drodze można podziwiać zieloną dolinę Jordanu. Bilet na publiczną plażę kosztuje ok. 7 JD (w cenie przebieralnie i prysznic). Okłady
z błota o właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych (2–3 JD) są niezapomnianym przeżyciem.
■ Do wioski Ramm, turystycznego centrum pustyni, codziennie kursuje kilka minibusów z Akaby (25 JD) i z Wadi Musa u wrót Petry (4 JD). W wiosce położonej u wejścia do doliny zaczyna się przygoda z czerwoną pustynią (opłata turystyczna 2 JD).
Bedouin Camp Accommodation oferuje noclegi na pustyni: w klimatyzowanym namiocie na łóżkach 75 JD/os. (w tym obiadokolacja i śniadanie); w namiocie z materacami i kocami w skromnych warunkach za 2 JD/os.
Bait Ali (ośrodek z restauracją i barem, pokoje z łóżkami) oferuje: pokój z łóżkiem i śniadaniem – 16 JD/os.; namiot z łóżkiem i śniadaniem – 13 JD/os.
■ Dojazd do Petry z Ammanu autobusem Rum Turist Transport: 20 JD dorośli, 15 JD dzieci. www.rumtt.com/dailytours/index.html
Bilety wstępu do Petry kosztują: 21 JD na 1 dzień, 26 JD na 2 dni, 31 JD na 3 dni; muszą być wykorzystane w ciągu kolejnych dni przez właściciela – bileterzy porównują nazwisko z paszportem. Bilety do kupienia w centrum turystycznym. W Jeff’s Bookshop można nabyć znakomitą mapę Petry (5 JD) z dokładnie pokazaną rzeźbą terenu.
■ Do Akaby z Ammanu najszybciej dostaniemy się samolotem Royal Wings. Lot trwa 45 min, koszt od 35 JD. Co dwie godziny do Akaby kursują autobusy firmy JETT lub Trust International (7 JD). Taksówka (ok. 70 JD) może jechać drogą wzdłuż Morza Martwego (3 godz.) lub Autostradą Pustyni (4 godz.). Na sukach w Akabie i Ammanie warto kupić rękodzieło (gobeliny i kilimy beduińskie), miedziane lub mosiężne naczynia do parzenia kawy, fajki wodne. Większe zakupy lepiej robić w Akabie w specjalnej strefie bezcłowej. ■ Ambasada RP w Ammanie
No 3, Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani Str., P.O. Box 942050, Amman 11194, tel. (+9626) 551 25 93, 551 25 94, 551 25 96.
www.amman.polemb.net ; www.king-hussein.gov.jo/tourism1.htmll