Donald Trump podpisał zgodę na zniesienie wiz dla Polaków wjeżdżających do USA. Bez konieczności uzyskania wizy Polacy będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych, w przypadku pobytu trwającego do 90 dni.

Decyzja prezydenta USA dotyczy czasowych wiz biznesowych (B-1),  biznesowo-turystyczne (B-1/B-2) i turystycznych (B-2).  Postanowienie nie zmienia zasad wjazdu dla osób, które chcą w Stanach pracować, uczyć się i zostać na dłużej. Z ruchu bezwizowego nie skorzystają też osoby, które po 1 marca 2011 r. przebywały na terenie Jemenu, Libii, Iraku, Iranu, Somalii, Sudanu, Syrii oraz Korei Północnej.

Polacy odczują różnicę finansową: opłata za uruchomienie procedur wizowych wynosiła do tej pory ok. 160 dol. Rejestracja w systemie ESTA, która będzie teraz formalnością, to koszt 14 dolarów.

Udział w ruchu bezwizowym jest tymczasowy, obecnie należy do niego 38 krajów. Aby do niego dołączyć trzeba spełniać określone kryteria: odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 w okresie od 1 października do 30 września musi być niższy niż 3 proc. W przypadku Polaków w ciągu ostatniego roku wskaźnik odmów spadł do 2,8 proc.

Bezwizowe podróżowanie do USA będzie możliwe, gdy zostaną zakończone procedury administracyjne amerykańskiego rządu. Na razie nie wiadomo czy potrwa to kilka tygodni czy miesięcy, ale - jak mówi Georgette Mosbache, ambasador USA w Polsce - najprawdopodowniej stanie się to jeszcze w tym roku.

Na decyzję Trumpa zareagował LOT. Prezes Polskich Linii Lotniczych, Rafał Milczarski, zadecydował o uruchomieniu nowego połączenia do San Francisco. Do położonego na zachodnim wybrzeżu miasta  polecimy z lotniska Chopina 4 razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki o godz. 11:35, w środy i soboty o 17:20. Pierwszy lot zaplanowany został na 5 sierpnia 2020. Nowa trasa jest już dostępna w systemie rezerwacyjnym, a ceny zaczynają się od 1967 zł.