Jerozolima: gdzie leży?

Jerozolima to stolica i zarazem największe miasto w Izraelu. To tutaj mieszczą się wszelkie państwowe urzędy. Status Jerozolimy jako stolicy jest dość niepewny w świecie – ONZ nie uznaje jej funkcji, czekając na zakończenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ambasady większości państw znajdują się więc nie w Jerozolimie, a w Tel Awiwie. Pośród wszystkich miast, z których słynie Izrael Jerozolima jest bezsprzecznie największym – jej powierzchnia to 123 km², a mieszka tu 800 000 osób. Miasto jest podzielone wyraźnie na dwie grupy mieszkańców – Palestyńczyków oraz Żydów.

Gdzie jest Jerozolima? Leży pomiędzy Wzgórzami Jerozolimskimi, spośród których najbardziej znaną jest Góra Oliwna. Tereny te rozciągają się pomiędzy Morzem Martwym a Morzem Śródziemnym. Jerozolimę otaczają też trzy doliny – Cedron, Hinnom i Tyropeon. Charakterystyczny wygląd miasta spowodowany jest nakazami prawa budowlanego, które zawiera zapis o pokrywaniu budynków naturalnym kamieniem. To sprawia, że Jerozolima wyraźnie wyróżnia się na tle innych miast Izraela.

Centrum Jerozolimy stanowi malownicze Stare Miasto o powierzchni niespełna kilometra kwadratowego. W kierunku wschodnim położone są dzielnice żydowskie, natomiast arabska część miasta leży po stronie zachodniej. Samo centrum dzieli się na dzielnicę muzułmańską, żydowską, ormiańską oraz chrześcijańską. Znajduje się tutaj dużo zabytków i ośrodków kultu istotnych dla osób różnych wyznań. Całe Stare Miasto, które do połowy XIX wieku stanowiło całość miasta Jerozolimy, zostało wpisane na listę UNESCO. Historia miasta jest długa i fascynująca. Ten niezwykły klimat oraz fakt, że Jerozolima stanowi ważny ośrodek religijny przyciąga tu co roku wielu turystów.

 

Jerozolima: co zobaczyć?

Jerozolima jest miejscem żywej historii, pełnym zabytków i ciekawych miejsc. Najważniejsze zabytki Jerozolimy to głównie świątynie różnych wyznań, choć nie brakuje też obiektów całkowicie świeckich. Jerozolima stanowi ciekawe połączenie tego, co stare i dawne z tym, co całkowicie nowe. Jej obrzeża rozbudowują się od niedawna, a granice stale poszerzają.

 

Jerozolima – Stare Miasto

Wybierając się do Jerozolimy warto poświęcić dużo czasu na spacery po Starym Mieście. Ten niewielki teren jest w całości wypełniony niepowtarzalnymi zabytkami. Jeśli celem podróży jest Jerozolima atrakcje dla miłośników historii znajdują się głównie tutaj. Podzielone na cztery dzielnice według czterech dominujących grup etnicznych, Stare Miasto robi wielkie wrażenie nie tylko na osobach wierzących. Mury otaczające tę najstarszą część Jerozolimy mają 4,5 km długości. Do środka można wejść przez jedną z siedmiu bram miejskich.

W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się 40 miejsc ważnych dla chrześcijan, a najważniejszym z nich jest Bazylika Grobu Świętego. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała już w IV wieku. Bazylika należy do sześciu wyznań chrześcijańskich. Dookoła znajdują się inne kościoły i klasztory, w tym luterański Kościół Odkupiciela oraz prawosławny Kościół św. Jana Chrzciciela. Nie brakuje też muzeów, a jednym z ciekawszych jest Cytadela Dawida, przedstawiające historię miasta. W Dzielnicy Chrześcijańskiej nie mieszka zbyt wiele osób - znajdują się tutaj głównie szkoły religijne, świątynie, sklepy z pamiątkami, kawiarnie, hotele.

Dzielnica Muzułmańska jest chaotyczna i bardzo hałaśliwa, a jej liczne barwy przypadają do gustu wielu turystom. Nie brakuje tu kolorowych straganów. Najważniejsze dla zwiedzających są jednak meczety i kościoły, a także Via Dolorosa – droga, którą według tradycji chrześcijańskiej pokonał Chrystus niosąc krzyż na miejsce swojej śmierci.

Z kolei najspokojniejszą dzielnicę Starego Miasta stanowi Dzielnica Żydowska – schludna i zadbana, a także dość nowoczesna – została odbudowana w roku 1967. Najistotniejszym obiektem jest Zachodni Mur, nazywany Ścianą Płaczu - jedyna pozostałość po dawnej Świątyni Jerozolimskiej. W tym miejscu znajdują się też liczne synagogi i muzea.

Ostatnia z czterech dzielnic Starego Miasta w Jerozolimie to Dzielnica Ormiańska. Jest najmniejsza i bardzo cicha. Znajdują się tutaj liczne kościoły oraz klasztory. Zwiedzający mogą spacerować wąskimi uliczkami, które zewsząd okalają mury budynków.