Jerozolima: gdzie leży?

Jerozolima to stolica i zarazem największe miasto w Izraelu. To tutaj mieszczą się wszelkie państwowe urzędy. Status Jerozolimy jako stolicy jest dość niepewny w świecie – ONZ nie uznaje jej funkcji, czekając na zakończenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ambasady większości państw znajdują się więc nie w Jerozolimie, a w Tel Awiwie. Pośród wszystkich miast, z których słynie Izrael Jerozolima jest bezsprzecznie największym – jej powierzchnia to 123 km², a mieszka tu 800 000 osób. Miasto jest podzielone wyraźnie na dwie grupy mieszkańców – Palestyńczyków oraz Żydów.

Gdzie jest Jerozolima? Leży pomiędzy Wzgórzami Jerozolimskimi, spośród których najbardziej znaną jest Góra Oliwna. Tereny te rozciągają się pomiędzy Morzem Martwym a Morzem Śródziemnym. Jerozolimę otaczają też trzy doliny – Cedron, Hinnom i Tyropeon. Charakterystyczny wygląd miasta spowodowany jest nakazami prawa budowlanego, które zawiera zapis o pokrywaniu budynków naturalnym kamieniem. To sprawia, że Jerozolima wyraźnie wyróżnia się na tle innych miast Izraela.

Centrum Jerozolimy stanowi malownicze Stare Miasto o powierzchni niespełna kilometra kwadratowego. W kierunku wschodnim położone są dzielnice żydowskie, natomiast arabska część miasta leży po stronie zachodniej. Samo centrum dzieli się na dzielnicę muzułmańską, żydowską, ormiańską oraz chrześcijańską. Znajduje się tutaj dużo zabytków i ośrodków kultu istotnych dla osób różnych wyznań. Całe Stare Miasto, które do połowy XIX wieku stanowiło całość miasta Jerozolimy, zostało wpisane na listę UNESCO. Historia miasta jest długa i fascynująca. Ten niezwykły klimat oraz fakt, że Jerozolima stanowi ważny ośrodek religijny przyciąga tu co roku wielu turystów.

 

Jerozolima: co zobaczyć?

Jerozolima jest miejscem żywej historii, pełnym zabytków i ciekawych miejsc. Najważniejsze zabytki Jerozolimy to głównie świątynie różnych wyznań, choć nie brakuje też obiektów całkowicie świeckich. Jerozolima stanowi ciekawe połączenie tego, co stare i dawne z tym, co całkowicie nowe. Jej obrzeża rozbudowują się od niedawna, a granice stale poszerzają.

 

Jerozolima – Stare Miasto

Wybierając się do Jerozolimy warto poświęcić dużo czasu na spacery po Starym Mieście. Ten niewielki teren jest w całości wypełniony niepowtarzalnymi zabytkami. Jeśli celem podróży jest Jerozolima atrakcje dla miłośników historii znajdują się głównie tutaj. Podzielone na cztery dzielnice według czterech dominujących grup etnicznych, Stare Miasto robi wielkie wrażenie nie tylko na osobach wierzących. Mury otaczające tę najstarszą część Jerozolimy mają 4,5 km długości. Do środka można wejść przez jedną z siedmiu bram miejskich.

W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się 40 miejsc ważnych dla chrześcijan, a najważniejszym z nich jest Bazylika Grobu Świętego. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała już w IV wieku. Bazylika należy do sześciu wyznań chrześcijańskich. Dookoła znajdują się inne kościoły i klasztory, w tym luterański Kościół Odkupiciela oraz prawosławny Kościół św. Jana Chrzciciela. Nie brakuje też muzeów, a jednym z ciekawszych jest Cytadela Dawida, przedstawiające historię miasta. W Dzielnicy Chrześcijańskiej nie mieszka zbyt wiele osób - znajdują się tutaj głównie szkoły religijne, świątynie, sklepy z pamiątkami, kawiarnie, hotele.

Dzielnica Muzułmańska jest chaotyczna i bardzo hałaśliwa, a jej liczne barwy przypadają do gustu wielu turystom. Nie brakuje tu kolorowych straganów. Najważniejsze dla zwiedzających są jednak meczety i kościoły, a także Via Dolorosa – droga, którą według tradycji chrześcijańskiej pokonał Chrystus niosąc krzyż na miejsce swojej śmierci.

Z kolei najspokojniejszą dzielnicę Starego Miasta stanowi Dzielnica Żydowska – schludna i zadbana, a także dość nowoczesna – została odbudowana w roku 1967. Najistotniejszym obiektem jest Zachodni Mur, nazywany Ścianą Płaczu - jedyna pozostałość po dawnej Świątyni Jerozolimskiej. W tym miejscu znajdują się też liczne synagogi i muzea.

Ostatnia z czterech dzielnic Starego Miasta w Jerozolimie to Dzielnica Ormiańska. Jest najmniejsza i bardzo cicha. Znajdują się tutaj liczne kościoły oraz klasztory. Zwiedzający mogą spacerować wąskimi uliczkami, które zewsząd okalają mury budynków.

Wzgórze Świątynne

We Wschodniej Jerozolimie znajduje się ogromny obiekt sakralny nazywany Wzgórzem Świątynnym. W czasach starożytnych właśnie tu znajdowała się Świątynia Jerozolimska. Pierwotnie Wzgórze nazywano także Syjonem. Otacza je mur z piętnastoma bramami, z których tylko jedna jest otwarta dla niemuzułmanów (Brama Maurów, zwana też Bramą Gnojną). Według strych żydowskich wierzeń tutaj znajdowało się centrum całego świata.

 

Góra Oliwna

Góra Oliwna znana z Biblii oddziela Jerozolimę od Pustyni Judzkiej. To miejsce święte na chrześcijan – miało tutaj miejsce wiele bardzo istotnych wydarzeń, między innymi wniebowstąpienie Chrystusa i jego ostatnia modlitwa przed męką i śmiercią. Znajduje się tutaj istniejący od 3000 lat i wciąż czynny cmentarz żydowski, Har ha-Zetim.

 

Współczesne dzielnice Jerozolimy

Jerozolima to ważne miejsce dla osób wierzących w wielu wyznaniach, a także świetny cel podróży połączonej ze zwiedzaniem. Oprócz Starego Miasta znajdują się tutaj także dwie części nowoczesne, stale rozbudowujące się i rozrastające. Większość infrastruktury turystycznej, hotele i restauracje, znajduje się w Jerozolimie Zachodniej. Co roku do miasta przyjeżdża około miliona turystów.

 

Jerozolima: jaki strój?

Jerozolima jest zwiedzana głównie przez osoby, które chcą zobaczyć liczne obiekty sakralne. Chętnych do odwiedzenia Wzgórza Świątynnego obowiązują dość restrykcyjne zasady. Zwiedzający muszą ubrać się skromnie. Co to oznacza? Zarówno w miejscach kultu, jak i w ortodoksyjnych dzielnicach (szczególnie żydowskiej) nie należy pokazywać się w przylegających, kolorowych ubraniach, krótkich spodniach czy spódnicach. Niewskazane są buty na obcasach, dekolty, a także... goła głowa, bez żadnego nakrycia. Lekka, przewiewna ale nieprześwitująca chusta przyda się podróżniczkom w wielu miejscach, choćby po to, by zakryć ramiona czy głowę.

Nie bez znaczenia przy pakowaniu się w podróż są także warunki klimatyczne. Jaka pogoda w Jerozolimie występuje najczęściej? Przez większą część roku w Izraelu jest naprawdę ciepło. Najcieplejsze miesiące przypadają od czerwca do września i wtedy może być upalnie.

Jerozolima: czy jest bezpiecznie?

Jerozolima jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata, choć łatwo można spotkać się z ostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa takiej podróży. Chodzi o konflikt pomiędzy obywatelami Izraela a Palestyńczykami. Jerozolima jest jednym z terenów, których status nie został jeszcze ustalony. Szczególną ostrożność należy zachować przy granicach Autonomii Palestyńskiej.

Na terenie Izraela zdarzają się gwałtowne konflikty z udziałem wojska, a nawet zamachy i wybuchy bomb. Nieprzyjazny jest też klimat polityczny. W większości przypadków nie dotyka to jednak turystów, którzy są przyjmowani przyjaźnie i w sposób otwarty. Jerozolima nie jest więc najbezpieczniejszą destynacją podróży, choć nie można nazwać jej jednoznacznie "niebezpieczną". Zwiedzanie Jerozolimy nie wiąże się raczej z zagrożeniami, które powinny powstrzymywać planujących podróż.

 

Co warto kupić w Jerozolimie?

Jerozolima to kraj kontrastów. Mieszają się tutaj wyraziste, autonomiczne kultury - żydowska, ormiańska, arabska. Na terenie miasta nie brakuje oczywiście komercyjnych pamiątek dla turystów. Warto jednak mieć na uwadze bardzo wysokie ceny. Co przywieźć z Jerozolimy, by pamiątki i prezenty były prawdziwie regionalne? Z pewnością warto kupić aromatyczne przyprawy, wyroby z drzewa oliwnego, chałwę i kosmetyki z dodatkiem błota z Morza Martwego. Turyści często przywożą też piękne, kolorowe kaszmirowe szale. Wśród dewocjonaliów na szczególną uwagę zasługują drewniane różańce.