Egipt to jeden z najbardziej obleganych kierunków wakacyjnych, co potwierdzają liczby. Według danych CAPMAS, czyli Egipskiej Centralnej Agencji ds. Mobilizacji Publicznej i Statystyki, tylko w pierwszej połowie 2022 r. Kraj Faraonów odwiedziło blisko 5 milionów turystów. Było to o ponad 85% więcej niż rok wcześniej. 

Ze względu na swoją tradycję i bogatą historię Egipt oferuje turystom zarówno piękne plaże, masę atrakcji, jak i niepowtarzalne zabytki. Jakie miejsce z pewnością należy zobaczyć? Na liście must see na pewno nie może zabraknąć posągu Sfinksa, Doliny Królów, Świątyni Hatszepsut czy piramid w Gizie, szczególnie Piramidy Cheopsa.

Ta ostatnia cieszy się szczególną popularnością wśród zwiedzających. Niestety ci, którzy w najbliższym czasie planowali zwiedzić piramidę Cheopsa, będą musieli obejść się smakiem. Już niebawem obiekt zostanie zamknięty dla zwiedzających. Skąd taka decyzja?

Jak długo będzie zamknięta Piramida Cheopsa?

Piramida Cheopsa, decyzją Najwyższej Rady Starożytności w Egipcie, będzie od czerwca 2023 roku nieodstępna dla podróżnych. Powodem jest wcześniej zapowiadany, mający na celu utrzymanie obiektu w dobrym stanie i zabezpieczeniu przed kolejnymi zniszczeniami, remont. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa renowacja i kiedy najsłynniejsza atrakcja Egiptu ponownie otworzy się dla zwiedzających.

W tym czasie przybywającym do Gizy turystom udostępnione zostaną wnętrza Piramidy Mykerinos, najmniejsza spośród wszystkich okolicznych piramid. Jest to grobowiec Mykerinosa, władcy z okresu IV dynastii.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli wirtualny model Piramidy Cheopsa oraz jej wnętrza. Od tej chwili każdy, niezależnie od tego, gdzie mieszka, może wejść do środka i zwiedzać zakamarki grobowca słynnego egipskiego faraona. 

Piramida Cheopsa – historia

Spośród wszystkich piramid, jakie znajdują się w Egipcie, największą popularnością cieszy się piramida Cheopsa, wzniesiona w 27 w. p.n.e. na równinie Giza. Ta niezwykła piramida do dziś fascynuje i intryguje ludzi swoimi wymiarami i majestatem. Dla wielu naukowców stanowi także symbol broniący pewnych idei.

Dla dwóch Brytyjczyków – Johna Taylora i Charlesa Piazzi Smytha była kluczem do wielkiej tajemnicy. Obaj panowie, żyjący w XIX w., poświęcili swoje życie na ustalenie obliczeń, jakich wymiarów miała być piramida Cheopsa. Ustalili, że u jej podstaw leży liczba pi (symbol) oraz tzw. złota liczba, której odkrycie, całe wieki później, miał przywłaszczyć sobie Pitagoras.

Piramida Cheopsa w Gizie / Fot. Fadel Dawod/Getty Images

Twierdzili, że boki piramidy są idealnie zwrócone w kierunkach czterech punktów kardynalnych. Przedłużenie znajdującego się w piramidzie głównego korytarza, wpisując się w linię jednego z ramion trójkąta równobocznego, łączy Ziemię i centralną komorę piramidy, z Gwiazdą Polarną i gwiazdozbiorem Oriona. Do dziś zwolennicy tej teorii wierzą, że piramida Cheopsa to pomnik przechowujący ezoteryczny testament egipskich astronomów i geometrów.