Londyn oferuje wiele atrakcji turystycznych. Najpopularniejsze z nich to między innymi Big Ben, spacer po przeźroczystej kładce nad Tower Bridge czy uroczysta zmiana warty przed Buckingham Palace. Ta ostatnia z powodu pandemii COVID-19 została wstrzymana w marcu 2020 r. Widowisko zawsze przyciąga tłumy turystów, a takie okoliczności, jak wiadomo, sprzyjają emisji koronawirusa. W tym tygodniu żołnierze w charakterystycznych czapkach z niedźwiedziej skóry przemaszerowali pod Buckingham Palace pierwszy raz od 17 miesięcy.

Wielki powrót zmiany warty

Na ten moment czekali nie tylko turyści, ale też licznie zgromadzeni mieszkańcy Londynu. W poniedziałek 23 sierpnia odbyła się pierwsza od półtora roku uroczysta zmiana warty pod Buckingham Palace. Na miejscu zabrakło co prawda królowej Elżbiety II, ale jej nieobecność jest uzasadniona. Monarchini od lat spędza wakacje w Szkocji na zamku Balmoral.

Nagranie z ceremonii zostało opublikowane na oficjalnym profilu brytyjskiej rodziny królewskiej na Instagramie.

Pierwszą od wielu miesięcy zmianę warty uświetniły występy Band of the Coldstream Guards, Band of the Scots Guard oraz Military Band. W repertuarze znalazły się zarówno tradycyjne marsze wojskowe, jak i oryginalne aranżacje popowych przebojów.

Przed wybuchem pandemii uroczysta zmiana warty pod Pałacem Buckingham odbywała się codziennie. Teraz jedna z największych atrakcji Londynu wraca z nowej formule. Widowisko można oglądać tylko w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

Wielka Brytania wraca do normalności

Tego samego dnia przywrócono również zmianę warty przed Pałacem św. Jakuba w Londynie. Na zamku w Windsorze uroczystości wróciły już 22 lipca i obecnie odbywają się we wtorki, czwartki i soboty. Poprzednie miesiące nie były dla żołnierzy czasem odpoczynku. Zaangażowali się w walkę z pandemią poprzez pomoc w przeprowadzaniu testów na COVID-19 i organizację punktów szczepień.

Oczywiście powrót uroczystych zmian warty nie oznacza, że gromadzenie się jest w pełni bezpieczne. Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników do zasłaniania nosa i ust i zachowywania bezpiecznego dystansu.