Jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Już niemal w każdym dużym polskim mieście na początku grudnia znajdziemy pięknie ozdobione stanowiska z bożonarodzeniowymi upominkami i potrawami. Jednak wciąż najbardziej oblegane jarmarki to te w Austrii czy Niemczech, gdzie narodziła się tradycja marketów świątecznych. 

Gdzie są najpiękniejsze jarmarki świąteczne? 

Z pomocą sieci hoteli Marriott Bonvoy zebraliśmy listę najciekawszych bożonarodzeniowych targów na Starym Kontynencie, w tym także Polsce. Oto jarmarki bożonarodzeniowe 2022, które warto odwiedzić podczas weekendowego city break

  1. Praga
  2. Budapeszt
  3. Mediolan 
  4. Berlin
  5. Kraków 
  6. Strasburg
  7. Wiedeń 

Praga

To tutaj co roku tysiące turystów gromadzą się na jarmarkach bożonarodzeniowych wystawianych na Rynku Staromiejskim. Na środku placu staje 22-metrowa choinka ubrana w czerwone i złote bombki oraz lśniące światełka. Na tle ciemnej, gotyckiej panoramy miasta tworzy to spektakularną ucztę dla oka. Olśniewająca ceremonia zapalania światełek na choince odbywa się każdego dnia o 16:30, rozpoczynając przepełnione magią świąteczne wieczory.

Wokół znajdziemy żywe szopki, gdzie maluchy mogą głaskać zwierzęta oraz delektować się tradycyjnym trdelníkiem. Czyli pysznym, słodkim przysmakiem z walcowanego ciasta owijanego wokół kija, a następnie grillowanego i posypanego mieszanką cukru i orzechów

Budapeszt

Od słynnej uczty adwentowej w Bazylice św. Szczepana, poprzez jarmark świąteczny na placu Vörösmarty w pobliżu słynnej Cafe Gerbeaud, aż po największy w mieście jarmark świąteczny. Odwiedzający przepiękny Budapeszt są nieustannie rozpieszczani wyborem świątecznych wydarzeń.

Można tu pojeździć na łyżwach po zamarzniętym jeziorze lub popłynąć wraz z ukochaną osobą rejsem po Dunaju, podziwiając malownicze widoki po obu stronach 

Mediolan

Świąteczna magia Mediolanu jest nie do opisania – to trzeba zobaczyć. Zwiedzając główną ulicę handlową Corso Vittorio Emmanuele II nie sposób nie trafić na Piazza Duomo. Tam znajduje się ponad 60 drewnianych domków, w których sprzedaje się tradycyjne ozdoby, szopki i pyszne lokalne przysmaki.

Berlin

W Berlinie znajduje się wiele jarmarków świątecznych rozsianych po całym mieście. Pełne atrakcji miasto trafia w każdy gust, nic zatem dziwnego, że corocznie wita gości z całego świata. Odwiedzający mogą wybrać wydarzenia kultury skandynawskiej, np. jarmark świąteczny Lucia w Kulturbrauerei. Albo japońskiej na Festsaal Kreuzberg, z pięknymi widokami, karnawałami i przejażdżkami.

Osoby chcące przenieść się do magicznego świata bajek mogą odwiedzić czarujący Ogród Botaniczny. W okresie świątecznym zmienia się on nie do poznania dzięki rozbudowanej instalacji świetlnej.

Kraków

Krakowskiego Rynku Głównego nikomu nie trzeba przedstawiać. I to właśnie w otoczeniu tych zabytkowych kamienic odbywa się co roku najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Polsce.

Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie, i nic dziwnego. W magicznej atmosferze polskich zimowych wieczorów spróbujecie tradycyjnych przysmaków: grzanego wina czy grillowanych górskich serów.

fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Starsburg

Powszechnie znany jako stolica Bożego Narodzenia, Christkindelsmärik w Strasburgu mieści ponad 300 drewnianych domków na osławionych placach miasta. Christkindelsmärik to jeden z najstarszych jarmarków świątecznych w Europie, a jego początki sięgają 1570 r.

W sercu Place Kléber dumnie prezentuje się majestatyczna, 30-metrowa choinka, rozświetlana każdego zmierzchu. Oświetla panoramę miasta tysiącami migoczących światełek i kolorowych ozdób.

Wiedeń

Wiedeń to nie tylko kolebka kultowych kompozytorów epoki klasycznej, takich jak Mozart, Beethoven, Schubert czy Strauss. Miasto pozwoli cofnąć się w czasie także z pomocą urokliwych wiedeńskich jarmarków bożonarodzeniowych urządzanych przed Placem Ratuszowym.

Na rynkach panuje świąteczna atmosfera, a na stoiskach sprzedawane są piękne, ręcznie robione prezenty i pyszne przysmaki. To tętniące magią miasto oferuje idealną ucieczkę od codzienności, a unoszące się na jego ulicach świąteczne aromaty z pewnością wprowadzą każdego w świąteczny nastrój.

Źródło: materiał prasowy Marriott Bonvoy